Windows-Phone.pl https://windows-phone.pl Sun, 22 Mar 2015 23:45:35 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.7 Windows Phone 8.1: Wybór ilości kafelków oraz tła na ekranie głównym https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-wybor-ilosci-kafelkow-oraz-tla-na-ekranie-glownym/ https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-wybor-ilosci-kafelkow-oraz-tla-na-ekranie-glownym/#comments Sun, 22 Mar 2015 21:06:28 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23612 Czytaj więcej ]]> windows phone tło na ekranie głównym

Mówiono o tym od jakiegoś czasu, ale dopiero dzisiaj do sieci wyciekły wiarygodne zrzuty ekranu z tą funkcją. Chodzi o możliwość ustawienia dowolnie wybranego przez użytkownika tła na ekranie głównym. Microsoft się ugiął i wraz z aktualizacją Windows Phone 8.1 postanowił udostępnić użytkownikom swojego systemu mobilnego więcej opcji personalizacji wyglądu ekranu startowego. Na taką możliwość czekało naprawdę wielu użytkowników.

Wybieramy zdjęcie, ustawiamy je jako tło ekranu głównego i – TADAM! Zdjęcie pojawi się na naszych kafelkach. Z tym, że nie na wszystkich. Niektóre kafelki pozostaną w swoim domyślnym kolorze, np. Office i hub gier. Poniżej zrzut ekranu z ustawień ekranu głównego + motywu.

start+theme

Osoby spostrzegawcze na pewno zauważyły opcję, która znajduje się na samym dole powyższej grafiki – dostaniemy możliwość aktywacji trzeciej kolumny kafelków. Póki co nie wiadomo czy będzie ona dostępna dla wszystkich, czy może jej obecność będzie zależała od przekątnej lub rozdzielczości ekranu, a może od widzimisię producenta telefonu. Okaże się kiedy aktualizacja trafi do większego grona użytkowników.

Windows Phone 8.1 zostanie zaprezentowany oficjalnie podczas konferencji Microsoft Build Developer Conference na początku kwietnia. Mówi się, że tego samego dnia zostanie udostępniona także wersja Windows Phone 8.1 w programie Preview for Developers.

Źródło: Windows Phone Central
]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-wybor-ilosci-kafelkow-oraz-tla-na-ekranie-glownym/feed/ 26
Zakupy w Sklepie Windows Phone – metody płatności i zwroty https://windows-phone.pl/2015/03/platnosci-w-sklepie-windows-phone/ https://windows-phone.pl/2015/03/platnosci-w-sklepie-windows-phone/#comments Fri, 20 Mar 2015 14:00:22 +0000 http://windows-phone.pl/?p=17071 Czytaj więcej ]]> zakupy sklep windows phone

Najtańsze gry i aplikacje w Sklepie Windows Phone to wydatek 3,49 zł. Najczęściej jest on porównywany przez Was do wydatku rzędu jednego piwa. Jednak statystyczny Polak płacić nie chce i uważa, że gry i aplikacje powinny być darmowe. Tylko z czego wtedy utrzymywaliby się developerzy? W tym miejscu niektórych udaje się przekonać, ale pojawia się kolejny problem – “nie mam karty, więc nie mam jak zapłacić” – wynika on z nieświadomości użytkowników, więc stworzyłem ten oto mały poradnik.

W polskim Sklepie Windows Phone póki co są dostępne trzy metody płatności – karty płatnicze, PayPal i bony upominkowe (dwie ostatnie tylko dla WP8). Na obecną chwilę nie ma możliwości płatności z rachunku operatora.

Karty płatnicze

karty
Nie wiem dlaczego, ale panuje powszechne przekonanie, że płacić można tylko kartami kredytowymi. Nic bardziej mylnego. Płacić możemy zarówno kartami kredytowymi, debetowymi jak i przedpłaconymi. Rodzaje kart płatniczych z Wikipedii:

 • Kredytowe – związane z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Bank udziela kredytu posiadaczowi karty (zazwyczaj oprocentowanego). Użytkownik karty okresowo dostaje rozliczenie transakcji wykonanych kartą.
 • Debetowe – karty wydawane do rachunku bankowego. Obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty.
 • Przedpłacone – dokonanie transakcji tą kartą wymaga wcześniejszego zasilenia karty kwotą, do wysokości której następnie autoryzowane są transakcje. Karta taka nie jest związana z rachunkiem osobistym i może być wydana “na okaziciela”, tzn. bez personalizacji karty, jako np. karta podarunkowa.

Pierwszych dwóch typów kart nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ są one najpopularniejsze. Niewiele osób wie o istnieniu kart przedpłaconych (prepaid). Są to karty, które nie wymagają posiadania konta bankowego, ani podpisywania z bankiem żadnej umowy. Mogą to być zarówno dobrze wszystkim znane plastikowe karty, jak i po prostu dane karty w pliku .pdf (numer karty, data ważności oraz kod CVV2). Taka karta to najlepszy wybór dla osób młodych, nieposiadających konta bankowego. Oferuje ją m.in. bank BZ WBK, a kupić ją możemy za pośrednictwem portalu Allegro – http://bank-zachodni-wbk.na.allegro.pl/. Najtańsza karta w obecnej chwili to wydatek rzędu 4,99 zł (bez plastiku, dane w pliku .pdf) lub 15-20zł (plastikowa).

Załóżmy, że decydujemy się na kartę bez plastiku, czyli kartę internetową. Po zakupie karta internetowa jest wysyłana na Twój adres e-mail (jest to karta bez plastiku). Otrzymasz dane, które są niezbędne do rejestracji karty w serwisie prepaid, a więc 10 ostatnich cyfr numeru rachunku karty oraz cztery ostatnie cyfry numeru karty. Podczas rejestracji karty otrzymasz pełny numer karty i rachunku karty oraz kod CVV2.

Kiedy już posiadamy taką kartę wystarczy, że ją zasilimy poprzez przelew danej kwotny na rachunek bankowy otrzymany podczas rejestracji i możemy z niej korzystać do momentu kiedy skończą nam się na niej środki. Kartę możesz zasilać dowolną ilość razy. Nie ma żadnych ukrytych opłat za prowadzenie karty, itp.

Sam testowałem i taką kartę bez problemu możemy podpiąć do naszego konta w Sklepie Windows Phone i płacić nią za gry i aplikacje.

PayPal

 

paypal

PayPal to taka wirtualna portmonetka (cyfrowy portfel) popularna na całym świecie. W systemie PayPal można płacić przy użyciu karty płatniczej bądź salda konta PayPal, które można zasilać przelewami z konta bankowego lub innego konta PayPal. Mimo to, aby płacić w Sklepie Windows Phone przez PayPal musimy mieć podpiętą do konta kartę płatniczą.

Tutaj pojawia się pytanie – po co męczyć się z PayPalem skoro i tak musimy posiadać kartę płatniczą? Otóż karty płatnicze z niektórych banków mają problemy z płatnościami w Sklepie Windows Phone. Znikają one, kiedy jako pośrednika użyjemy konta PayPal.

Możliwość płatności systemem PayPal jest dostępna tylko dla użytkowników smartfonów z Windows Phone 8.

Bony upominkowe

bon

Nie tak dawno Microsoft wprowadził na polski rynek tzw. bony upominkowe (lub jak kto woli: karty przedpłacone). Karta pre-paid pozwala zasilić jedno, uniwersalne konto Microsoft Account. Dzięki temu użytkownicy mogą dokonywać zakupów w trzech sklepach z grami i aplikacjami: Windows, Windows Phone i Xbox Games, bez konieczności osobnego logowania, i korzystając z jednego, wspólnego salda.

Wprowadzenie kart przedpłaconych, nabywanych według wartości nominalnej, pozwala również uniknąć dodawania do systemu numeru karty kredytowej – ułatwiając zakupy aplikacji i gier osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z karty kredytowej. Poza bezpieczeństwem płatności, właściciel konta może decydować, jakie środki są przeznaczane na zakupy. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodziców, którzy mogą bez obaw udostępnić podopiecznym swoje tablety czy smartfony do zabawy, nie martwiąc się o niemiłą niespodziankę na miesięcznym wyciągu z karty. To także doskonały pomysł na prezent.

By korzystać z waluty Microsoft na urządzeniu z Windows 8.1, należy wejść do Sklepu Windows i przejść do zakładki „Moje konto” klikając prawym przyciskiem myszki. Następnie w widocznym na ekranie głównym oknie należy wpisać kod z karty. Za chwilę na naszym koncie pojawi się informacja o przedpłaconych środkach i można rozpoczynać zakupy. Użytkownicy smartfonów Windows Phone mogą wpisać kod karty w zakładce „Portfel”, gdzie wśród form płatności pojawi się dodatkowa opcja: „Karta upominkowa Microsoft”. W przypadku Xbox 360 przedpłacone karty stają się jedną z dostępnych form płatności wskazywanych w momencie zakupu gry. Zdrapkę można zrealizować wcześniej, logując się na koncie Xbox Live online i wybierając opcję Wymień kod, jak również korzystając z tej samej opcji bezpośrednio na konsoli, albo w momencie dokonywania zakupu.

Karty upominkowe są dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach AGD, RTV i komputerowych na terenie całej Polski.

Anulowanie zakupu / zwrot zakupionych gier i aplikacje

O anulowanie transakcji oraz zwrot środków możemy ubiegać się gdy zakupiona aplikacja/gra:

 •  jest niezgodna z opisem w katalogu aplikacji Windows Phone,
 • nie spełnia naszych oczekiwań,
 • nie działa, nie uruchamia się na naszym telefonie.

W pierwszej kolejności wysyłamy zgłoszenie do działu pomocy zajmującego się Sklepem Windows Phone. Formularz kontaktowy znajdziemy na następującej stronie: http://www.windowsphone.com/pl-pl/how-to/wp-support =>wybieramy kategorie „Sklep”, a następnie klikamy „Kontakt z nami”, na kolejnej stronie wybieramy kontakt za pośrednictwem email. W wiadomości opisujemy szczegółowo czego potrzebujemy, czyli: zwrot, link do pozycji, powód zwrotu. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu jednego dnia roboczego, znajdziemy w niej prośbę o podanie dogodnego dla nas terminu do kontaktu telefonicznego z pracownikiem supportu. Podczas, krótkiej rozmowy nastąpi weryfikacja naszego konta (na nasz e-mail zostanie wysłany kod, który będziemy musieli podać konsultantowi podczas rozmowy). Po poprawnej weryfikacji, transakcja zostanie anulowana i nastąpi zwrot wpłaconych środków.

Dla osób, które wolą rozmowę tekstową od rozmowy telefonicznej. z tym że wtedy rozmowę przeprowadzamy w języku angielskim. W tym celu należy przełączyć się na anglojęzyczną wersję strony Xbox.com, znaleźć opcję kontaktu z pracownikiem Microsoftu przez czat. Kiedy połączymy się z pracownikiem supportu opisujemy naszą prośbę. Przeważnie osoba ta nie będzie posiadała niezbędnych kompetencji do zrealizowania zwrotu dot. Sklepu Windows Phone, ale zostaniemy przełączeni do odpowiedniej osoby, z którą powinniśmy od ręki załatwić wszystkie formalności.

Po zatwierdzeniu zwrotu otrzymasz jego wartość w ten sam sposób, w jaki dokonałeś zakupu, czyli na kartę płatniczą, konto PayPal lub konto Microsoft.

Warto wiedzieć

Czy w przyszłości będzie opcja płatności z rachunku operatora?
W niektórych państwach Sklep Windows Phone już oferuje taką możliwość i jest zapowiedziane, że dostępność tej opcji będzie ciągle poszerzana. Jednak czy trafi ona do Polski i kiedy to nastąpi ciężko powiedzieć.

Ile czasu, od dokonania zakupu w sklepie, trwa obciążenie mojej formy płatności?
Jeśli płacimy środkami z Konta Microsoft (załadowanego np. bonem upominkowym) środki pobierane są natychmiastowo. Z kolei w przypadku kart płatniczych oraz konta PayPal są dwa scenariusze: jeśli pojedyncza transakcja lub ich suma przekroczy równowartość 15$ środki są pobierane natychmiastowo, jeśli suma transakcji jest niższa niż 15$ poczekamy około 5 dni roboczych na pobranie należnej kwoty z naszej karty/konta PayPal.

Po dodaniu do konta Microsoft karty płatniczej zostałem obciążony opłatą w wysokości 3 zł. Skąd ta opłata?
Jest to transakcja wykonana w celu potwierdzenia danych Twojej karty. Pobrana kwota zostanie zwrócona na Twoje konto do 14 dni.

Czy po przywróceniu ustawień fabrycznych moje kupione aplikacje przepadają? Muszę je kupić jeszcze raz?
Nie. Aplikacje przypisują się do konta Microsoft. Oznacza to, że jeśli będziesz miał do jednego konta Microsoft przypisane np. 3 smartfony z Windows Phone to na wszystkich będziesz mógł zainstalować zakupione aplikacje. Oznacza to również, że po kupnie nowego telefonu z WP i przypisaniu go do tego samego konta Microsoft, będziesz miał na nim dostęp do zainstalowanych aplikacji.

Wyżej piszecie, że zakupione materiały są przypisane do konta Microsoft, a ja pomimo tego w Sklepie w zakupionych aplikacjach widzę przycisk “Kup” zamiast “Zainstaluj”. Co jest nie tak?
Po kliknięciu na “Kup” otrzymasz informację, że dana aplikacja/gra została już przez Ciebie zakupiona i wtedy dostępny będzie przycisk “Zainstaluj”.

Jak rozwiązać problemy z płatnościami w sklepie?
Jeśli podczas zakupów w Sklepie Windows Phone wystąpi błąd związany z płatnością, możesz spróbować go rozwiązać poprzez zmianę lub aktualizację metody płatności skojarzonej z Twoim kontem Microsoft. Aby to zrobić, wejdź na stronę serwisu płatniczego firmy Microsoft (https://commerce.microsoft.com), zaloguj się i kliknij Opcje płatności.

]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/platnosci-w-sklepie-windows-phone/feed/ 30
Nokia Lumia 1520 – recenzja https://windows-phone.pl/2015/03/nokia-lumia-1520-recenzja/ https://windows-phone.pl/2015/03/nokia-lumia-1520-recenzja/#comments Wed, 18 Mar 2015 23:53:22 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23383 Czytaj więcej ]]> Nokia Lumia 1520 - windows-phone.pl Damian Suwała - suwala.com.pl

W połowie grudnia testowałem Lumię 625 – model, który poprzez wielkość ekranu zaczynał powoli dzielić użytkowników na tych, którzy nie dali rady pracować z tak dużym wyświetlaczem oraz tych, którzy z radości wręcz klaszczą. Nie ukrywam, że w przypadku prezentowanego dzisiaj telefonu widzę tylko dwa scenariusze: kochasz sześciocalowy ekran, albo go nienawidzisz – tutaj nie da się wybrać opcji typu: jakoś to ujdzie.

Podczas całego okresu testowego biłem się z myślami – czy jest to telefon dla mnie? Dzisiaj już to wiem, ale nie uprzedzajmy faktów.

Wygląd zewnętrzny i ekran

Nokia Lumia 1520 w porównaniu do swoich poprzedniczek zachowując smukłą sylwetkę urosła i poszerzyła się, a jej wymiary wyglądają tak: 163mm x 85mm x 8,7mm. Gdyby producent nie zaprzątał sobie głowy wagą tego telefonu (jak to było w przypadku Nokii Lumii 920) to omawiana dzisiaj Lumia 1520 ważyła by zapewne kilogram, ale na szczęście nic takiego się nie stało i przyszło mi nosić w kieszeni jedynie 209 gramową patelenkę. Co ciekawe, telefon bez problemu mieści się w umiarkowanej wielkości kieszeni. Ekran o przekątnej 6″ wykonany jest w technologii IPS LCD a jego rozdzielczość to Full HD ( 1920 x 1080 px ) co daje zagęszczenie pikseli na poziomie 368 pikseli na cal. Razem z tym dostajemy szereg technologii z innych flagowców Nokii, takich jak Clear Black, szerokie kąty widzenia, polepszenie czytelności w jasnym słońcu, szkło hartowane Gorilla Glass 2 czy warstwa oleofobowa ułatwiająca czyszczenie – czyli standard jak na wysokiej klasy Nokię przystało. Odwzorowanie kolorów jest na bardzo wysokim poziomie, a podczas spoglądania na ekran pod kątem zauważyłem jedynie utratę jasności.

Lumia 1520 Damian Suwała - suwala.com.pl

Pod ekranem znajdziemy standardowe przyciski funkcyjne, które na szczęście nie zostały rozrzucone na całej szerokości wyświetlacza i ich rozpiętość jest taka sama jak w innych Lumiach. Zapobiega to pogorszeniu komfortu nawigowania po interfejsie.
Nad ekranem jest głośnik rozmów, czujniki (światła i zbliżeniowy) oraz przednia kamerka o rozdzielczości 1280 x 960 px i jasności f/2.4

Nokia Lumia 1520 Damian Suwała - suwala.com.pl

Na dolnej krawędzi ekranu znajduje się mikrofon, a samym dole telefonu port micro-USB, do którego niestety nie ma możliwości podpięcia kabla HDMI. Na prawej krawędzi, w standardowy już sposób umiejscowiono trzy przyciski (vol + / -, blokada ekranu – wyłączenie telefonu oraz przycisk służący do robienia zdjęć i uruchamiania aplikacji aparatu). Natomiast na lewej znajdują się dwie szufladki – jedna na kartę pamięci, a druga na kartę nanoSIM ( tak, więcej miejsca po prostu nie było :) ). Są one niestety wątpliwej jakości, ponieważ model który dostałem do testów miał już szufladkę karty pamięci zablokowaną co niezbyt dobrze rokuje na przyszłość. Na górze znajdziemy wyjście słuchawkowe.

Nokia Lumia 1520 Damian Suwała - suwala.com.pl

Na tylnym panelu znalazł się mikrofon służący do redukcji szumów otoczenia podczas rozmowy oraz nagrywania dźwięku podczas kręcenia filmów, podwójna dioda LED i aparat o matrycy 20mpx z przesłoną f/2.4, a na samym dole głośnik multimediów. Muszę pochwalić Nokię za umiejscowienie go na zaokrąglonym brzegu telefonu przez co nie jest przysłaniany kiedy położymy naszego giganta plecami na biurku.

Nokia Lumia 1520 Damian Suwała - suwala.com.pl

Specyfikacja techniczna

Nokia Lumia 1520 to aktualnie jeden z najszybszych telefonów dostępnych na rynku. Cztero rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 o taktowaniu 2,2 GHz oraz 2GB pamięci RAM zapewnią wzorową wydajność we wszystkich aplikacjach oraz grach dostępnych na platformę Windows Phone. A skoro jesteśmy przy grach to warto powiedzieć, że wielkość ekranu znacząco podnosi komfort ich obsługi i ogólne wrażenia z rozrywki. Grając w wyścigi możliwe jest precyzyjniejsze kierowanie samochodem podczas obracania telefonu, a w strzelanki gra się przyjemniej przez możliwość wypatrzenia oddalonych wrogów.

Wydajność samego systemu Windows Phone jest praktycznie taka sama jak w telefonach Lumia 920 oraz 1020. Jedyną różnicą jest to, że czas uruchomienia aplikacji jest krótszy.

Nokia Lumia 1520 Damian Suwała - suwala.com.pl

Nokia nie bawiąc się w jakiekolwiek ograniczenia wyposażyła Lumię 1520 w 32 GB pamięci oraz możliwość jej rozszerzenia o kolejne 64GB dzięki kartom microSD – nie ma się co obawiać o brak miejsca na muzykę, filmy i nawet najcięższe gry.

Bateria

Nokia Lumia 1520 została wyposażona w baterię o pojemności 3400 mAh. Można powiedzieć, że to wymóg aby telefon z tak ogromnym i prądożernym ekranem mógł dociągnąć do końca dnia. Jednak miłym zaskoczeniem jest to, że “moja” Lumia potrafiła wytrzymać do 30h podczas umiarkowanego używania. Przy intensywnych testach, czyli zabawą z grami, używając bardzo często aparatu i słuchając muzyki telefon wytrzymywał do 12-15h.

Multimedia

Grzechem było by nie obejrzeć filmu na tym ekranie! Warto jednak pamiętać o doinstalowaniu dodatkowej aplikacji, na przykład MoliPlayer, aby móc bez ograniczeń odtwarzać praktycznie każdy format plików wideo. Wraz z aktualizacją GDR3 pojawiła się m.in. aplikacja StoryTeller, o której pisaliśmy wcześniej na łamach windows-phone.pl . Kiedy widziałem pierwsze reklamówki storytellera podczas zapowiedzi opisywanego dzisiaj telefonu wiązałem duże nadzieje z tą aplikacją. W praktyce użyłem jej dosłownie dwa razy, aby zobaczyć jak to działa. Może gdybym posiadał dłużej ten telefon i mógł zrobić wiele zdjęć podczas różnych okazji to ta funkcja była by przydatna. W tym przypadku traktowałem ją jako zwykły bajer.

Nokia Lumia 1520 Damian Suwała - suwala.com.pl

Jeśli miałbym napisać jednym słowem o zewnętrznym głośniku to określiłbym go przymiotnikiem: świetny. Nie szukając tutaj ponadprzeciętnej jakości (technologicznie jest to nie możliwe) z powodzeniem można puścić znajomemu jakiś nowy utwór Stinga i zachwycać się jego talentem. Dodatkowo głośniczek jest na tyle głośny, że dzwoniący telefon bez problemu było słychać z kieszeni spodni zostawionych na dnie kosza na bieliznę.

Dołączane słuchawki, jak w większości telefonów nie pozwolą nam napawać się dziesiątą symfonią Beethovena czując ciarki na całym ciele, jednak Nokia mogła się troszkę lepiej postarać. Porównując je z leciwymi słuchawkami, które miałem w pudełku z iPhonem 4s wypadają nad wyraz blado. Wyższe rejestry są zauważalnie spłaszczone. Basy ratuje to, że są to słuchawki dokanałowe, jednak mało skutecznie.

Aparat

Bez wątpienia Lumie to smartfony z najlepszymi aparatami. Lumia 1520 dostała 20 megapikselowy przetwornik CMOS z tylnym podświetleniem. Co to oznacza ?

Rozróżniamy dwa rodzaje cyfrowych matryc. CCD oraz CMOS. CCD to matryce starszego typu, które swoją premierę miały w 1968 roku. Są bardziej prądożerne przez co bardziej nagrzewające się co powoduje , że zdjęcia są mocniej zaszumione. W 2006 roku matryce wykonane w technologii CMOS zaczął montować w swoich lustrzankach Nikon, rok później Pentax a w kolejnych latach reszta producentów. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ był to ważny moment w dziedzinie cyfrowej fotografii. Zdjęcia z podbitą czułością wreszcie zaczęły być używalne nawet przy ISO 1600-3200, właśnie dzięki oszczędności prądu i mniejszemu nagrzewaniu się. Piszę to wszystko w uproszczeniu, pokazując najważniejsze różnice między tymi dwoma technologiami. Zainteresowanym polecam artykuł na stronie optyczne.pl, w których autor bardzo dokładnie opisuje oba rodzaje matryc.

Czyli wiemy jaką matrycę ma nasze żółte kaczątko, a o co chodzi z tylnym podświetleniem? Standardowe matryce mają całą elektronikę matrycy umiejscowioną przed fotodiodami (pikselami). Powoduje to częściowe odbijanie się światła od tych elementów przez co czułość matrycy musi być wzmacniana – a, to powoduje większe szumy. Postanowiono więc elektronikę przesunąć za fotodiody. Udało się to konstruktorom niedawno, pierwsze kamery z matrycami tak zbudowanymi pojawiły się w okolicach 2011 roku.

Można więc powiedzieć, że Nokia wykorzystała wszystkie możliwe najlepsze technologie aby aparat w Lumii 1520 był najlepszy. Ma to swoje odzwierciedlenie w zdjęciach jakie rejestruje ten telefon. W słoneczny dzień zdjęcia są bardzo dobrej jakości, kolory żywe, i nawet dobrze wyostrzone. Dzięki dużej matrycy mamy możliwość bezstratnego zoomu podczas kręcenia filmow. Jest to jedynie dwukrotne powiększenie, ale warto je docenić. Ruchomy zespół soczewek po raz pierwszy zastosowany w Lumii 920 oraz sprawnie działająca automatyka pozwalają robić dobre zdjęcia, a w niekorzystnych warunkach oświetleniowych uniknąć poruszeń.

Moimi największymi zarzutami pod adresem aparatu w Lumii 1520 (zresztą w 920 i 1020 jest podobnie) to przeciągnięty programowo kontrast każdego zdjęcia – do tego stopnia, że nawet z RAWa nie ma możliwości wyciągnięcia szczegółów z cieni. Zresztą zobaczcie film pokazujący różnice między aparatem w Nokii 808 oraz Lumii 920

1520vsiphone

Poniżej przedstawiam ekstremalny przypadek, w którym RAWy często potrafią uratować skórę, a na pewno pozwalają przy jednej ekspozycji znacząco poszerzyć szerokość tonalną zdjęcia. Zrobiłem zdjęcie w pomieszczeniu tak, aby to co mamy za oknem było poprawnie naświetlone. W rezultacie otrzymałem zdjęcie z praktycznie czarnym pomieszczeniem. Dzięki możliwości zapisu zdjęcia w cyfrowym negatywie miałem możliwość wyciągnięcia czegoś z tej czarnej plamy. Rezultaty zabawy w Lightroomie przedstawiam poniżej.

Nokia Lumia 1520

Czy warto jest pisać algorytmy aparatu tak by wyciągnąć ze zdjęć maksymalną cukierkowatość? Czy warto kosztem przesyconych kolorów i często wypalonych świateł tworzyć obrazy aspirujące do miana „słitfoci” ? Czy kosztem bardzo dużego kontrastu , który z natury zmniejsza szerokość tonalną zdjęć oraz wyjątkowego przeostrzenia, warto celować w gust gimnazjalistek? Z natłoku wad wyłania się jeden argument, który pozwala przymknąć na nie oko. Jest to praktycznie w pełni manualna kontrola ekspozycji. Możemy ręcznie ustawić czułość matrycy, czas naświetlania (max. 4sek), kompensację ekspozycji.

I co najciekawsze mamy do dyspozycji manualne ustawianie ostrości , czego nie znajdziemy w żadnym innym mobilnym systemie dostępnym na rynku. Jeżeli chcesz zacząć świadomie fotografować, to wcale nie musisz kupować zaawansowanego kompaktu czy lustrzanki. Już teraz możesz zrobić coś fajnego Lumią 1520.

Damian Suwała - suwala.com.pl

Damian Suwała - suwala.com.pl

Damian Suwała - suwala.com.pl

Damian Suwała - suwala.com.pl

Podsumowanie

Trudno jednoznacznie ocenić ten model. Nokia Lumia 1520 to bez wątpienia najlepszy Windows Phone jaki kiedykolwiek powstał. Najlepsze dostępne podzespoły, duża ilość pamięci wewnętrznej, bardzo dobry wyświetlacz i aparat oraz doskonała jakość wykonania, do której przyzwyczaiła nas Nokia. Trzymając ten telefon w ręce, pomijając już jego rozmiar, mamy wrażenie obcowania z urządzeniem wysokiej klasy. Sześciocalowy ekran nie jest dedykowany wszystkim użytkownikom. Tak duży ekran musi być przemyślanym wyborem.
Warto zastanowić się czym może się kierować zainteresowany phabletem człowiek. Jakie cechy telefonu spowodują, że wybierze właśnie ten a nie inny. Wydając blisko trzy tysiace zlotych musi być pewien jakości urzadzenia, nikt chyba nie jest w stanie zaakceptować wyginanjącej się jakiejś klapki, czy trzeszczącej obudowy w tak drogim sprzęcie. Kolejnym pewnikiem jest chęć posiadania większej przestrzeni roboczej. I tutaj pojawia się zgrzyt. Mimo ogromnego ekranu, nie dostajemy jednak większej ilości pozycji w menu, czy więcej wierszy tekstu w smsie. Jedynym elementem dopasowanym do wyświetlacza o wielkości deski do prasowania jest ekran początkowy – kafelki i ich dodatkowa kolumna. Kiedy przychodzi napisać smsa lub maila, wysuwa się klawiatura zajmująca połowę ekranu! Czy ktokolwiek z Was wyobraża sobie blisko trzy calową klawiaturę na ekranie? Można by przypuszczać, że wygodniej się na niej pisze, ale monstrualnych rozmiarów keyboard zasłania własnie tą przestrzeń roboczą, która była argumentem za zakupem tego modelu. Kupując słuchawę z wyswietlaczem jak mały telewizor, mamy prawo liczyć na to, że nasz zbiór gier, lista połączeń czy wykaz maili będzie dłuższy i w całości widoczny. Niestety nic z tego. Nokia by móc wyprodukować telefon z tak duzym ekranem wymusiła na Microsofcie wprowadzenie do systemu Windows Phone obsługi rozdzielczości FullHD, lecz koncern z Redmont uginając się pod presją, obsługę FullHD owszem wprowadził, ale nie dostosował do niego praktycznie żadnych innych funkcji, poza tymi absolutnie podstawowymi.

Damian Suwała - suwala.com.pl

Wróżę temu telefonowi duży sukces, ale nie będzie miał on miejsca teraz. Zaporowa cena oraz niczym nie wyróżniająca się spośród innych telefonów funkcjonalność ,nie da Lumii 1520 szansy zagoszczenia w milionach kieszeni czy torebek. Pozostaje mieć nadzieję, że Windows Phone 8.1 przyniesie nowe rozwiązania i usprawnienia przygotowane już specjalnie dla dużych ekranów i w końcu pojawi się sens posiadania tak wielgachnego telefonu. Jeśli jednak to nie nastąpi, ten telefon skończy swój żywot podobnie jak wiele innych koncepcji zbyt ambitnych marketingowców.

]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/nokia-lumia-1520-recenzja/feed/ 25
Nextgen Reader – czytnik RSS do pobrania za darmo https://windows-phone.pl/2015/03/nextgen-reader-do-pobrania-za-darmo/ https://windows-phone.pl/2015/03/nextgen-reader-do-pobrania-za-darmo/#comments Mon, 16 Mar 2015 19:08:28 +0000 http://windows-phone.pl/?p=22771 Czytaj więcej ]]> nextgen reader

Osoby czytające  newsy z innych portali na swych telefonach na pewno ucieszy fakt, iż jeden z najlepszych czytników RSS – Nextgen Reader jest dostępny do pobrania za darmo! Niestety nie podano informacji jak długo będzie dostępna ta promocja.

Jako, iż ta aplikacja była już dawniej przez dzień w takiej samej ofercie, posiadam i korzystam z niej już od jakiegoś czasu. Zdecydowanie spośród innych mogę uznać, że najmilej mi się ją używało. Cechuje ją głównie prosty i czytelny interfejs. Po jej uruchomieniu widoczne nam będą tylko strony, które subskrybowaliśmy oraz obok w nawiasie liczba – jeśli dodano jakiś news na portalu. Po przejściu do wybranej strony skromna lista nowych artykułów a w środku czytelny wątek z obrazkami, linkami, filmami itd.

Poza tym aplikacja wspiera informacje na kafelku i ekranie blokady, dzięki czemu możemy być na bieżąco z nowościami.

Nextgen Reader jest aktualnie do pobrania za darmo (poprzednia cena to 6.99 zł) dostępny na obie wersje systemu Windows Phone.

Nextgen Reader na Windows Phone:

Kod QR Windows Phone Store
]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/nextgen-reader-do-pobrania-za-darmo/feed/ 3
Aktualizacja Windows Phone 8.1 w Preview for Developers https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-w-preview-for-developers/ https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-w-preview-for-developers/#comments Tue, 10 Mar 2015 07:00:21 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23644 Czytaj więcej ]]> aktualizacja

Jakiś czas temu Microsoft ruszył z akcją Windows Phone Preview for Developers. Dzięki niej developerzy Windows Phone mogę zainstalować na swoich smartfonach najnowsze wersje systemu Windows Phone, zanim te zostaną udostępnione wszystkim użytkownikom. Co lepsze, w łatwy sposób możemy zainstalować te aktualizacje nie będąc developerami. Ale po kolei ;)

Akcja ruszyła w połowie października ubiegłego roku. Wtedy mogliśmy zainstalować dzięki niej nową aktualizację Windows Phone GDR3 (Update 3) w wersji 8.0.10512. Teraz ma zostać udostępniona aktualizacja Windows Phone 8.1. Kiedy? Na początku nadchodzącego tygodnia, prawdopodobnie 14 kwietnia.

 

Aby móc skorzystać z kanału aktualizacji dla developerów musimy spełnić jeden z poniższych wymogów:

 • mieć odblokowany telefon (developer-unlocked)
 • być developerem Windows Phone Store
 • być użytkownikiem Windows Phone App Studio

Jeśli nie spełniacie żadnego z wymogów skorzystajcie z trzeciego linka, ta opcja jest najłatwiejsza. Rejestrujemy się tam za pomocą naszego Microsoft ID (@hotmail, @outlook, itd.). Kolejnym krokiem jest instalacja na naszym telefonie z Windows Phone 8 aplikacji Preview for Developers:

Kod QR Windows Phone Store

W aplikacji logujemy się za pomocą naszego konta Microsoft, a następnie zaznaczamy ptaszkiem “Enable Preview for Developers”. Następnie pozostaje sprawdzić dostępność aktualizacji, Ustawienia > Aktualizacje > Sprawdź aktualizacje.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o Preview for Developers:

 • Aktualizacje dla Developerów zawierają nowości i poprawki jedynie od Microsoftu, na dodatki od producentów (np. Lumia Cyan) trzeba poczekać.
 • Aktualizacja jest dostępna na wszystkie urządzenia z Windows Phone 8. Every. Single. One.
 • Teoretycznie aktualizacja może spowodować utratę gwarancji (w praktyce wygląda to tak, że bez problemu przyjmują telefony na gwarancję).
 • Aktualizacja nie spowoduje usunięcia danych z Twojego telefonu.
 • Kiedy pojawi się oficjalna/stabilna aktualizacja będziesz mógł ją zainstalować.
 • Aby zaktualizować telefon musisz posiadać przynajmniej 1 GB wolnej przestrzeni oraz stan baterii nie może być niższy niż 50%.

Lista nowości w Windows Phone 8.1 w dużym skrócie:

 • Asystent głosowy Cortana (nie w Polsce)
 • Centrum akcji/powiadomień (zrzut ekranu)
 • Klawiatura Word Flow (swype)
 • Tło na kafelkach ekranu głównego (zrzut ekranu)
 • Rozbudowane API ekranu blokady (zrzut ekranu)
 • Nowa aplikacja Sklepu (m.in. ręczne sprawdzanie aktualizacji, historia aktualizacji, nowy wygląd)
 • Rozbudowana aplikacja Kalendarza (zrzut ekranu)
 • Nowa aplikacja aparatu (m.in. seria zdjęć, nowy wygląd, więcej opcji konfiguracji)
 • Możliwość przełączania się między większą i mniejszą ilością kafelków na ekranie głównym (2 lub 3 rzędy)
 • Storage sense, data sense, battery saver, wifi sense
 • Internet Explorer 11 (m.in. menadżer haseł, tryb czytania, file picker, tryb prywatny)
 • Oddzielna regulacja głośności dla powiadomień i multimediów
 • Większa integracja ze Skype (przełączanie się z rozmowy gsm na rozmowe skype – zrzut ekranu)
 • Instalowanie gier i aplikacji na karcie pamięci
 • Układ kafelków na ekranie głównym będzie zapisywany w kopii zapasowej

Cortana będzie już wkrótce dostępna w Stanach Zjednoczonych w wersji beta. W Wielkiej Brytanii i Chinach pojawi się w drugiej połowie 2014 r., a w innych krajach (prawdopodobnie również w Polsce) w 2015 r.

]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-w-preview-for-developers/feed/ 33
Rayman Fiesta Run już w Sklepie Windows Phone https://windows-phone.pl/2015/03/rayman-fiesta-run-juz-w-sklepie-windows-phone/ https://windows-phone.pl/2015/03/rayman-fiesta-run-juz-w-sklepie-windows-phone/#comments Sun, 08 Mar 2015 01:27:48 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23359 Czytaj więcej ]]> Rayman FiestA Run
Gra Rayman Fiesta Run od studia Ubisoft miała swoją premierę jesienią ubiegłego roku. Produkcja trafiła wtedy na urządzenia mobilne korzystające z systemów operacyjnych iOS i Android. Gracze korzystający ze smartfonów z systemem Windows Phone 8 musieli poczekać odrobinę dłużej. Miejmy jednak nadzieje, że rozgrywka wynagrodzi nam czekanie ;)

Rayman Fiesta Run to tytuł oparty na podobnych zasadach, z jakimi mieliśmy do czynienia w udanym Rayman Jungle Run. Rayman po raz kolejny będzie więc automatycznie biegł przed siebie, a naszym zadaniem będzie omijanie przeszkód, zbieranie Lumów i innych znajdziek. Gra zawiera 75 poziomów. Akcja została osadzona w Krainie Smakoszy znanej z Rayman Origins. Oczywiście rozgrywka, jak na taki tytuł wypada, została wzbogacona o osiągnięcia Xbox LIVE.

Zwiastun Rayman Fiesta Run możecie obejrzeć poniżej.

Niestety gra nie jest jeszcze dostępna w naszym regionie (obecnie dostępna jedynie w Indiach), ale niebawem powinno się to zmienić. Dobrą wiadomością jest to, że w Rayman Fiesta Run zagramy na urządzeniach wyposażonych w 512 MB pamięci RAM. Gra kosztuje 8,99 zł. Czy warto? Ja serdecznie polecam, pierwsza część (Rayman Jungle Run) to w mojej opinii jedna z najlepszych gier dostępnych w Sklepie Windows Phone. Tych, którzy nie mieli jeszcze przyjemności (!) w nią zagrać zachęcam do nadrobienia zaległości. Kliknijcie tutaj ;-)

Windows Phone Store Kod QR
]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/rayman-fiesta-run-juz-w-sklepie-windows-phone/feed/ 6
Windows Phone 8.1: Podsumowanie nadchodzących nowości https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-podsumowanie-nadchodzacych-nowosci/ https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-podsumowanie-nadchodzacych-nowosci/#comments Fri, 06 Mar 2015 00:01:12 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23619 Czytaj więcej ]]> Windows Phone 8.1 Blue

Windows Phone 8.1 (kodowa nazwa „Blue”) będzie czwartą, największą do tej pory aktualizacją dla mobilnej platformy Microsoftu. Jej prezentacja spodziewana jest na początek kwietnia podczas konferencji Microsoft Build Developer Conference, a pierwsze urządzenia pracujące pod jej kontrolą miałyby zadebiutować już w czerwcu. Nie oznacza to jednak, że musimy czekać aż do kwietnia na poznanie nowości przygotowanych dla nas przez Microsoft.

Na początku lutego Microsoft rozesłał najbardziej zaufanym deweloperom systemu Windows Phone zaproszenia do przetestowania najnowszego SDK systemu Windows Phone 8.1. Spowodowało to szybkie odkrywanie kolejnych nowości, którymi uraczy nas Microsoft w Windows Phone 8.1. Oto ich małe podsumowanie:

Centrum akcji / powiadomień (wideo)

 • Centrum akcji / powiadomień – alerty, ciche powiadomienia (bez dźwięku i toastu)
 • Szybki dostęp do skrótów łączności (4 skróty konfigurowane przez użytkownika)

Asystent głosowy Cortana (wideo)

 • Uruchamiany przyciskiem “Szukaj”
 • Okrągła, animowana ikonka
 • Ikonka “animuje” mówiąc do nas, posiada “osobowość” i “emocje”
 • Źródła, z jakich korzysta to m.in. Bing, Foursquare
 • Możliwość podania Cortanie informacji o sobie (nasze imię, zwyczaje, zainteresowania)
 • Uczy się naszych zwyczajów
 • Możliwość głosowego i tekstowego wydawania komend
 • Nawiązanie połączenia telefonicznego
 • Tworzenie wiadomości SMS oraz e-mail
 • Przypomnienia, zadania i szybkie notatki
 • Sterowanie odtwarzaczem muzyki
 • Automatycznie reaguje na niektóre frazy z wiadomości SMS oraz e-mail, np. “spotkajmy się jutro o 20:00”
 • Dostarcza informacji dotyczących notowań giełdowych, pogody, muzyki, zaplanowanych spotkań, wytyczonej trasy i wielu innych
 • Ciche godziny (ang. Quiet Hours) – wyłączenie powiadomień w danych ramach czasowych (dużo opcji konfiguracji, widoczne na wideo)
 • Dostępny język polski

Aplikacje / Sklep

 • Możliwość tworzenia (nagrywania) sekwencji wideo/audio z aplikacji; całość będzie jednak ograniczona przez prawa autorskie koncernów
 • Możliwość instalowania aplikacji i gier na karcie pamięci (developer decyduje o takiej możliwości)
 • Przypomnienia bazujące na lokalizacji
 • Kopia danych aplikacji i gier do OneDrive (opcjonalnie, jeśli developer doda taką funkcję)
 • Aplikacja Facebook i Facebook Messenger preinstalowana w systemie, niezależne aktualizacje, integracja z systemem
 • Sortowanie listy zainstalowanych aplikacji (alfabetycznie/data instalacji/najczęściej używane)
 • Możliwość ręcznego sprawdzania dostępnych aktualizacji aplikacji i gier
 • Opcja automatycznej aktualizacji zainstalowanych aplikacji (można włączyć tylko Wi-Fi)
 • Pojedyncze logowanie się w aplikacjach za pomocą Konta Microsoft (podobnie jak w Windows 8) – wystarczy raz na jakiś czas się zalogować, by zarządzać usługami i aplikacjami w urządzeniu bez konieczności ciągłych autoryzacji
 • Odświeżony hub gier

Kalendarz

 • Wsparcie dla wielu kalendarzy Google
 • Pogoda w kalendarzu
 • Widok tygodnia

Aparat

 • Opcja serii zdjęć
 • Nowy wygląd aplikacji aparatu

Bing

 • Inteligentne wyszukiwanie Bing (podobne do tego z Windows 8.1, lokalne)
 • Aplikacja Podcasty Bing

Przeglądarka

 • Internet Explorer 11
 • Menadżer haseł
 • Upload plików przez Internet Explorer 11
 • Pojedyncze karty przeglądarki widoczne na ekranie wielozadaniowości
 • WebGL i wsparcie dla mapowania
 • YouTube z wsparciem HTML5
 • Synchronizacja zakładek dla IE
 • Tryb prywatny w przeglądarce

Developerzy

 • Zadania w tle: siła sygnału Bluetooth, powiadomienia o wiadomości na czacie, zmiana łączności urządzenia, urządzenia będą korzystać z trigger, powiadomienia zgodne z Gatt (związane są odpowiednim zarządzeniem akcesorii podłączonych przez Bluetooth, gdy urządzenie ma małą ilość baterii), lokalizacje, powiadomienia, połączenia Rfcomm (Radio frequency communication), zdarzenia systemowe, zegarek
 • Format XAP zostanie zastąpiony przez APPX
 • Wsparcie sprzętowe przy dekodowaniu audio/wideo
 • Nowe narzędzia dla developerów: SemanticZoom, DatePicker, TimePicker
 • Interaktywne powiadomienia z aplikacji
 • Aplikacje będą mogły wykorzystywać JavaScript i HTML

E-mail

 • Szyfrowanie i cyfrowe podpisywanie wiadomości e-mail
 • Nowe opcje synchronizacji skrzynki pocztowej (np. w dni robocze co godzinę, a w weekendy dwa razy dziennie)
 • Opcja “zawsze pobieraj obrazy”

Funkcje biurowe

 • Firmowe telefony mogą być zarządzane “z góry” (głównie chodzi o zmianę hasła lub zdalne zablokowanie urządzenia)
 • Obsługa dokumentów pakietu Office zabezpieczonych hasłem
 • Office Lens wspiera skanowanie dokumentów za pomocą aparatu i importowania ich do Office’a
 • Zmiana SkyDrive na OneDrive
 • VPN
 • S/MIME do podpisywania i szyfrowania e-maili
 • Dostęp do korporacyjnych źródeł z pominięciem firewall’a
 • Uruchamiany automatycznie VPN
 • Zapisywanie, aktualizacja i cofanie uwierzytelnionych certyfikatów
 • Rozszerzona polityka MDM (Mobile Device Management) służąca blokowaniu funkcjonalności w telefonie dla większej kontroli przez przedsiębiorstwa czy operatorów komórkowych, dodatkowo bogatsze zarządzanie aplikacjami (np. blokowanie i odblokowywanie instalacji wybranych aplikacji).
 • Obsługa sieci Wi-Fi zabezpieczonych protokołem EAP-TLS

Zmiany w interfejsie

 • Tła na ekranie głównym
 • Przycisk “wstecz” nie będzie już zamykał aplikacji, a jedynie będzie je wstrzymywał
 • Funkcja “podwójne tapnięcie, aby odblokować” (ang. double-Tap to unlock your phone)
 • Double Tap to Power Off
 • Ulubione zdjęcia (ikonka serca)
 • File picker
 • Poprawiony Kącik dziecięcy
 • Kafelki: wyczyszczenie powiadomień z danego kafelka poprzez przeciągnięcie palcem z prawej do lewej
 • Kafelki: możliwość przełączania się pomiędzy dwoma a trzema kolumnami (nie do końca pewne)
 • Powiadomienie, jeśli ładowarka ma zbyt małą moc
 • Ciche godziny (ang. Quiet Hours) – wyłączenie powiadomień w danych ramach czasowych (np. od 23:00 do 6:00)
 • Zrzut ekranu zrobimy teraz kombinacją klawiszy Power + Głośniej
 • Przycisk “szukaj” będzie aktywował asystenta głosowego (Cortana, mówi po polsku, Paulina/Adam)
 • Oddzielna regulacja głośności powiadomień i multimediów
 • Domyślnie wybrana Nawigacja Głosowa w systemie
 • Zamykanie aplikacji poprzez przeciągnięcie ich w dół (jak w Windows 8) z poziomu widoku przełączania aplikacji (po przytrzymaniu przycisku “wstecz”)
 • Dostępny lektor dla osób niedowidzących

Klawiatura

Multimedia

 • Transkodowanie audio/wideo, wsparcie sprzętowe
 • Edytor mediów: audio i wideo; efekty audio i wideo; slow motion
 • Xbox Music i Xbox Video jako samodzielne aplikacje zamiast Music + Video Hub

Wiadomości

 • Możliwość wyboru domyślnej aplikacji SMS
 • Opcja wyciszenia danej konwersacji (brak powiadomień)

Telefon + kontakty

 • Kontakty: opcja wyświetlania tylko tych kontaktów, które zawierają numer telefonu
 • Kontakty: możliwość utworzenia grupy kontaktów, których nie będzie dotyczyła funkcja Ciche godziny (ang. Quiet Hours)
 • Komendy głosowe w czasie trwania połączeń
 • Operatorzy będą mogli “wymusić” instalowanie danych aplikacji po włożeniu odpowiedniej karty SIM (np. karta Orange zleci instalacje aplikacji “Mój Orange”)

Monitorowanie systemu

 • Battery Power Sense – aplikacja monitorująca zużycie energii przez poszczególne aplikacje
 • Battery Saver (w ramach Battery Sense) z listą wykluczonych aplikacji
 • Data Sense
 • Wi-Fi Sense – aplikacja pozwalająca udostępniać kontaktom zabezpieczoną sieć Wi-Fi bez podawania hasła (działa tylko Windows Phone <-> Windows Phone)
 • Wi-Fi: automatyczna aktywacja po upływie określonego czasu

System

 • Bluetooth 4.0 LE
 • Chkdsk dla kart microSD
 • Wsparcie dla Geofence – jest to obszar, który obejmuje rozszerzony zakres lokalizacji obok docelowego miejsca; narzędzie przydatne dla IFTTT
 • Miracast, PlayTo, projekty przez bezprzewodowe wyświetlacze i USB-out
 • Obsługa klawiatury i myszki
 • Wsparcie dla Stereoscopic 3D
 • System zostanie zaktualizowany do najnowszej wersji przed przywróceniem ustawień domyślnych
 • NFC: Lista zaufanych aplikacji mogących korzystać z NFC
 • Obsługa kart elektronicznych (ang. Virtual SmartCard support)
 • Portfel zyska funkcję przechowywania biletów, kart członkowskich, kart programów lojalnościowych
 • Aplikacje pisane na Windows Phone 8.1 nie będą działały na urządzeniach z WP 8.0, dopóki te nie zostaną zaopatrzone w aktualizacje.
Źródło: Windows Phone Central
]]>
https://windows-phone.pl/2015/03/windows-phone-8-1-podsumowanie-nadchodzacych-nowosci/feed/ 33
4 kwartał 2014 – WP i iOS w górę, Android w dół https://windows-phone.pl/2015/02/4-kwartal-2014-wp-i-ios-w-gore-android-w-dol/ https://windows-phone.pl/2015/02/4-kwartal-2014-wp-i-ios-w-gore-android-w-dol/#respond Sun, 01 Feb 2015 11:35:55 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23780 Czytaj więcej ]]> Nowojorski ośrodek ABI Research przeprowadził badanie, jaka liczba urządzeń trafiła na rynek pod koniec poprzedniego roku – czyli w okresie dość ważnym dla branży technologicznej ze względu na święta.

abi-research_thumb

Według Amerykanów w tym czasie na rynek trafiło o 19 % więcej  smartfonów z WP (1,7 miliona sztuk) oraz aż o 90 % więcej telefonów z iOS (35 milionów). Android zaliczył zaś pięcioprocentową stratę w stosunku do poprzedniego kwartału.

19 % wzrost WP dobrze rokuje na przyszłość, miejmy nadzieję, że taka sytuacja na rynku się utrzyma i duopol Apple i Google zostanie ukrócony.

 

Źródło: ABI Research

]]>
https://windows-phone.pl/2015/02/4-kwartal-2014-wp-i-ios-w-gore-android-w-dol/feed/ 0
Nowa wersja Lumii 830. Kolejny “średniak” od Microsoftu? https://windows-phone.pl/2015/01/nowa-wersja-lumii-830-kolejny-sredniak-od-microsoftu/ https://windows-phone.pl/2015/01/nowa-wersja-lumii-830-kolejny-sredniak-od-microsoftu/#respond Wed, 28 Jan 2015 11:54:51 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23776 Czytaj więcej ]]> Ostatnio wydanymi smartfonami przez giganta z Redmond były niskobudżetowe modele, takie jak Lumia 535 czy 435. Taka polityka ma sens, gdyż to właśnie najtańsze modele z Windows (Phone) sprzedają się najlepiej. Jednak, są także klienci, którzy wymagają od telefonów nieco więcej, tak więc co jakiś czas powinno wydawać się także modele ze średniej i wysokiej półki.

Niedawno w statystykach AdDuplex został dostrzeżony nowy model o nazwie RM-1072. Ma być to wariant Lumii 830, który od razu po wyjęciu z pudełka posiadać ma zainstalowany Windows 10. Cechuje się on także trochę słabszą od protoplasty specyfikacją:

 • Ekran 5 cali, 720p
 • 1 GB RAM
 • Procesor Quad-core Snapdragon 400
 • Dual-Sim
 • Aparat główny 8.7 MP (PureView znany z Lumia 920 / Lumia 925)
 • Aparat frontowy 0.9 MP
 • 8 GB pamięci wbudowanej oraz slot na karty MicroSD

Specyfikacja tego modelu (oprócz aparatu PureView) wskazuje na średnią lub nawet niską półkę cenową urządzeń od Microsoftu. Można mieć więc nadzieje, że model ten będzie tańszy od dość drogiej Lumii 830. Wątpliwości co do tego, czy model ten rzeczywiście wejdzie na rynek powinny zostać rozwiane przez samego giganta z Redmond na MWC 2015.

Źródło

 

]]>
https://windows-phone.pl/2015/01/nowa-wersja-lumii-830-kolejny-sredniak-od-microsoftu/feed/ 0
Windows 10 na telefony – co nowego? https://windows-phone.pl/2015/01/windows-10-na-telefony-co-nowego/ https://windows-phone.pl/2015/01/windows-10-na-telefony-co-nowego/#respond Fri, 23 Jan 2015 16:02:31 +0000 http://windows-phone.pl/?p=23765 Czytaj więcej ]]> Na ostatniej konferencji Microsoft zaprezentował światu system Windows 10 i jego możliwości na telefonach, tabletach i oczywiście komputerach.

Gigant z Redmond na rzeczonej prezentacji najbardziej chciał pokazać ujednolicenie ekosystemu Windows (skąd też taka sama nazwa na wszystkich urządzeniach) i to było motywem przewodnim całej imprezy. Jednak mieliśmy także możliwość zobaczyć parę nowości, które czekać na nas będą w najnowszym wydaniu “okienek” na komórki.

Jedną z nich jest odświeżone centrum akcji (które znajdzie się także w wersji systemu na PC). Powiadomienia będą synchronizowane między różnymi urządzeniami, np. między telefonem, a komputerem. Dodatkowo będziemy mogli umieścić w nim więcej skrótów.

zrzut-ekranu-2015-01-21--10157c7,0,750,0,0

 

Zmian doczekała się również wbudowana aplikacja Wiadomości, która będzie teraz wspierać internetowe komunikatory ze Skype na czele.

zrzut-ekranu-2015-01-21--b7b967d,0,750,0,0Będziemy mogli także ustawić tapetę pod kafelkami:

1-tapeta-700x467W Windows 10 odnajdziemy także funkcję podobną do tej w iOS, dzięki której będziemy mogli odpowiadać na np. SMS bez konieczności wchodzenia do aplikacji.

5-powiadomienia-700x467

Będziemy mogli także zmieniać rozmiar klawiatury i przenosić ją po ekranie, co powinno ucieszyć osoby posiadające urządzenia z większymi ekranami.zrzut-ekranu-2015-01-21--a8bd088,0,750,0,0

Na telefonach i innych urządzeniach z Windowsem zagości nowa przeglądarka o kodowej nazwie Spartan.

Według mnie Microsoft nie zmienił zbyt dużo w nowej odsłonie swojego systemu na telefony i mam nadzieję, że przed oficjalną premierą Windowsa 10 jeszcze coś dodadzą, bo inaczej Google i Apple oddalą się ze swoimi mobilnymi systemami na tyle, że gigant z Redmond już ich nie dogoni.

Źródła: theverge.com, Microsoft.

 

]]>
https://windows-phone.pl/2015/01/windows-10-na-telefony-co-nowego/feed/ 0