Zakupy w Sklepie Windows Phone – metody płatności i zwroty

|

zakupy sklep windows phone

Najtańsze gry i aplikacje w Sklepie Windows Phone to wydatek 3,49 zł. Najczęściej jest on porównywany przez Was do wydatku rzędu jednego piwa. Jednak statystyczny Polak płacić nie chce i uważa, że gry i aplikacje powinny być darmowe. Tylko z czego wtedy utrzymywaliby się developerzy? W tym miejscu niektórych udaje się przekonać, ale pojawia się kolejny problem – “nie mam karty, więc nie mam jak zapłacić” – wynika on z nieświadomości użytkowników, więc stworzyłem ten oto mały poradnik.

W polskim Sklepie Windows Phone póki co są dostępne trzy metody płatności – karty płatnicze, PayPal i bony upominkowe (dwie ostatnie tylko dla WP8). Na obecną chwilę nie ma możliwości płatności z rachunku operatora.

Karty płatnicze

karty
Nie wiem dlaczego, ale panuje powszechne przekonanie, że płacić można tylko kartami kredytowymi. Nic bardziej mylnego. Płacić możemy zarówno kartami kredytowymi, debetowymi jak i przedpłaconymi. Rodzaje kart płatniczych z Wikipedii:

  • Kredytowe – związane z przyznaniem przez bank limitu kredytowego. Bank udziela kredytu posiadaczowi karty (zazwyczaj oprocentowanego). Użytkownik karty okresowo dostaje rozliczenie transakcji wykonanych kartą.
  • Debetowe – karty wydawane do rachunku bankowego. Obciążają one konto posiadacza na kwotę transakcji w momencie jej wykonywania. Kwota transakcji nie może przekroczyć stanu konta posiadacza karty.
  • Przedpłacone – dokonanie transakcji tą kartą wymaga wcześniejszego zasilenia karty kwotą, do wysokości której następnie autoryzowane są transakcje. Karta taka nie jest związana z rachunkiem osobistym i może być wydana “na okaziciela”, tzn. bez personalizacji karty, jako np. karta podarunkowa.

Pierwszych dwóch typów kart nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ są one najpopularniejsze. Niewiele osób wie o istnieniu kart przedpłaconych (prepaid). Są to karty, które nie wymagają posiadania konta bankowego, ani podpisywania z bankiem żadnej umowy. Mogą to być zarówno dobrze wszystkim znane plastikowe karty, jak i po prostu dane karty w pliku .pdf (numer karty, data ważności oraz kod CVV2). Taka karta to najlepszy wybór dla osób młodych, nieposiadających konta bankowego. Oferuje ją m.in. bank BZ WBK, a kupić ją możemy za pośrednictwem portalu Allegro – http://bank-zachodni-wbk.na.allegro.pl/. Najtańsza karta w obecnej chwili to wydatek rzędu 4,99 zł (bez plastiku, dane w pliku .pdf) lub 15-20zł (plastikowa).

Załóżmy, że decydujemy się na kartę bez plastiku, czyli kartę internetową. Po zakupie karta internetowa jest wysyłana na Twój adres e-mail (jest to karta bez plastiku). Otrzymasz dane, które są niezbędne do rejestracji karty w serwisie prepaid, a więc 10 ostatnich cyfr numeru rachunku karty oraz cztery ostatnie cyfry numeru karty. Podczas rejestracji karty otrzymasz pełny numer karty i rachunku karty oraz kod CVV2.

Kiedy już posiadamy taką kartę wystarczy, że ją zasilimy poprzez przelew danej kwotny na rachunek bankowy otrzymany podczas rejestracji i możemy z niej korzystać do momentu kiedy skończą nam się na niej środki. Kartę możesz zasilać dowolną ilość razy. Nie ma żadnych ukrytych opłat za prowadzenie karty, itp.

Sam testowałem i taką kartę bez problemu możemy podpiąć do naszego konta w Sklepie Windows Phone i płacić nią za gry i aplikacje.

PayPal

 

paypal

PayPal to taka wirtualna portmonetka (cyfrowy portfel) popularna na całym świecie. W systemie PayPal można płacić przy użyciu karty płatniczej bądź salda konta PayPal, które można zasilać przelewami z konta bankowego lub innego konta PayPal. Mimo to, aby płacić w Sklepie Windows Phone przez PayPal musimy mieć podpiętą do konta kartę płatniczą.

Tutaj pojawia się pytanie – po co męczyć się z PayPalem skoro i tak musimy posiadać kartę płatniczą? Otóż karty płatnicze z niektórych banków mają problemy z płatnościami w Sklepie Windows Phone. Znikają one, kiedy jako pośrednika użyjemy konta PayPal.

Możliwość płatności systemem PayPal jest dostępna tylko dla użytkowników smartfonów z Windows Phone 8.

Bony upominkowe

bon

Nie tak dawno Microsoft wprowadził na polski rynek tzw. bony upominkowe (lub jak kto woli: karty przedpłacone). Karta pre-paid pozwala zasilić jedno, uniwersalne konto Microsoft Account. Dzięki temu użytkownicy mogą dokonywać zakupów w trzech sklepach z grami i aplikacjami: Windows, Windows Phone i Xbox Games, bez konieczności osobnego logowania, i korzystając z jednego, wspólnego salda.

Wprowadzenie kart przedpłaconych, nabywanych według wartości nominalnej, pozwala również uniknąć dodawania do systemu numeru karty kredytowej – ułatwiając zakupy aplikacji i gier osobom, które nie chcą lub nie mogą korzystać z karty kredytowej. Poza bezpieczeństwem płatności, właściciel konta może decydować, jakie środki są przeznaczane na zakupy. Jest to szczególnie istotne w przypadku rodziców, którzy mogą bez obaw udostępnić podopiecznym swoje tablety czy smartfony do zabawy, nie martwiąc się o niemiłą niespodziankę na miesięcznym wyciągu z karty. To także doskonały pomysł na prezent.

By korzystać z waluty Microsoft na urządzeniu z Windows 8.1, należy wejść do Sklepu Windows i przejść do zakładki „Moje konto” klikając prawym przyciskiem myszki. Następnie w widocznym na ekranie głównym oknie należy wpisać kod z karty. Za chwilę na naszym koncie pojawi się informacja o przedpłaconych środkach i można rozpoczynać zakupy. Użytkownicy smartfonów Windows Phone mogą wpisać kod karty w zakładce „Portfel”, gdzie wśród form płatności pojawi się dodatkowa opcja: „Karta upominkowa Microsoft”. W przypadku Xbox 360 przedpłacone karty stają się jedną z dostępnych form płatności wskazywanych w momencie zakupu gry. Zdrapkę można zrealizować wcześniej, logując się na koncie Xbox Live online i wybierając opcję Wymień kod, jak również korzystając z tej samej opcji bezpośrednio na konsoli, albo w momencie dokonywania zakupu.

Karty upominkowe są dostępne w stacjonarnych i internetowych sklepach AGD, RTV i komputerowych na terenie całej Polski.

Anulowanie zakupu / zwrot zakupionych gier i aplikacje

O anulowanie transakcji oraz zwrot środków możemy ubiegać się gdy zakupiona aplikacja/gra:

  •  jest niezgodna z opisem w katalogu aplikacji Windows Phone,
  • nie spełnia naszych oczekiwań,
  • nie działa, nie uruchamia się na naszym telefonie.

W pierwszej kolejności wysyłamy zgłoszenie do działu pomocy zajmującego się Sklepem Windows Phone. Formularz kontaktowy znajdziemy na następującej stronie: http://www.windowsphone.com/pl-pl/how-to/wp-support =>wybieramy kategorie „Sklep”, a następnie klikamy „Kontakt z nami”, na kolejnej stronie wybieramy kontakt za pośrednictwem email. W wiadomości opisujemy szczegółowo czego potrzebujemy, czyli: zwrot, link do pozycji, powód zwrotu. Odpowiedź powinna nadejść w ciągu jednego dnia roboczego, znajdziemy w niej prośbę o podanie dogodnego dla nas terminu do kontaktu telefonicznego z pracownikiem supportu. Podczas, krótkiej rozmowy nastąpi weryfikacja naszego konta (na nasz e-mail zostanie wysłany kod, który będziemy musieli podać konsultantowi podczas rozmowy). Po poprawnej weryfikacji, transakcja zostanie anulowana i nastąpi zwrot wpłaconych środków.

Dla osób, które wolą rozmowę tekstową od rozmowy telefonicznej. z tym że wtedy rozmowę przeprowadzamy w języku angielskim. W tym celu należy przełączyć się na anglojęzyczną wersję strony Xbox.com, znaleźć opcję kontaktu z pracownikiem Microsoftu przez czat. Kiedy połączymy się z pracownikiem supportu opisujemy naszą prośbę. Przeważnie osoba ta nie będzie posiadała niezbędnych kompetencji do zrealizowania zwrotu dot. Sklepu Windows Phone, ale zostaniemy przełączeni do odpowiedniej osoby, z którą powinniśmy od ręki załatwić wszystkie formalności.

Po zatwierdzeniu zwrotu otrzymasz jego wartość w ten sam sposób, w jaki dokonałeś zakupu, czyli na kartę płatniczą, konto PayPal lub konto Microsoft.

Warto wiedzieć

Czy w przyszłości będzie opcja płatności z rachunku operatora?
W niektórych państwach Sklep Windows Phone już oferuje taką możliwość i jest zapowiedziane, że dostępność tej opcji będzie ciągle poszerzana. Jednak czy trafi ona do Polski i kiedy to nastąpi ciężko powiedzieć.

Ile czasu, od dokonania zakupu w sklepie, trwa obciążenie mojej formy płatności?
Jeśli płacimy środkami z Konta Microsoft (załadowanego np. bonem upominkowym) środki pobierane są natychmiastowo. Z kolei w przypadku kart płatniczych oraz konta PayPal są dwa scenariusze: jeśli pojedyncza transakcja lub ich suma przekroczy równowartość 15$ środki są pobierane natychmiastowo, jeśli suma transakcji jest niższa niż 15$ poczekamy około 5 dni roboczych na pobranie należnej kwoty z naszej karty/konta PayPal.

Po dodaniu do konta Microsoft karty płatniczej zostałem obciążony opłatą w wysokości 3 zł. Skąd ta opłata?
Jest to transakcja wykonana w celu potwierdzenia danych Twojej karty. Pobrana kwota zostanie zwrócona na Twoje konto do 14 dni.

Czy po przywróceniu ustawień fabrycznych moje kupione aplikacje przepadają? Muszę je kupić jeszcze raz?
Nie. Aplikacje przypisują się do konta Microsoft. Oznacza to, że jeśli będziesz miał do jednego konta Microsoft przypisane np. 3 smartfony z Windows Phone to na wszystkich będziesz mógł zainstalować zakupione aplikacje. Oznacza to również, że po kupnie nowego telefonu z WP i przypisaniu go do tego samego konta Microsoft, będziesz miał na nim dostęp do zainstalowanych aplikacji.

Wyżej piszecie, że zakupione materiały są przypisane do konta Microsoft, a ja pomimo tego w Sklepie w zakupionych aplikacjach widzę przycisk “Kup” zamiast “Zainstaluj”. Co jest nie tak?
Po kliknięciu na “Kup” otrzymasz informację, że dana aplikacja/gra została już przez Ciebie zakupiona i wtedy dostępny będzie przycisk “Zainstaluj”.

Jak rozwiązać problemy z płatnościami w sklepie?
Jeśli podczas zakupów w Sklepie Windows Phone wystąpi błąd związany z płatnością, możesz spróbować go rozwiązać poprzez zmianę lub aktualizację metody płatności skojarzonej z Twoim kontem Microsoft. Aby to zrobić, wejdź na stronę serwisu płatniczego firmy Microsoft (https://commerce.microsoft.com), zaloguj się i kliknij Opcje płatności.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.