Sony wyprodukuje nowe telefony z Windows Phone?

|

Sony

Na pewno każda taka informacja jest bardzo wyczekiwana. W biznesie, w którym liczy się tylko i wyłącznie Nokia potrzeba jakiejś fali świeżości. Jessica Lessin – była redaktorka Wall Street Journal donosi, że odbyły się już rozmowy pomiędzy Microsoftem i firmą Sony, dotyczące nowego telefonu w świecie Windows Phone, który ma się pojawić w 2014r. Źródło tych rewelacji jest oczywiście anonimowe, ale zaufane. Jednak żadna umowa między firmami nie została jeszcze zawarta.

Jeżeli jednak taka umowa dojdzie do skutku to ponoć Sony będzie produkować telefony z Windows Phone pod marką VAIO – co jest bardzo dobrym posunięciem, ponieważ będzie to stworzenie swoistego ekosystemu urządzeń z systemem Windows właśnie. Przypomnijmy jednak, że firma Sony już miała gotowy prototyp telefonu o nazwie „Jolie”, jednak wycofano się z produkcji w ostatniej chwili.

Sony Jolie

Sony prototyp

Od tego czasu ludzie z Sony zawsze powtarzali, że nie będą palić mostów i wszystko w przyszłości może się wydarzyć. Jednak w marcu 2012r padło z ich ust stwierdzenie: „tak naprawdę nikt nie dba o WP” – czy mieli rację? Za pewne jej szczypta znalazła by się w ówczesnej rzeczywistości, ale kolejne plotki pokazują, że rok 2014 może być niezłym kopniakiem dla systemu Windows Phone.

Zapewne Sony ponownie obmyśla swoją strategię, ale nie tylko oni. Kolejnym wymienianym do powrotu producentem jest ZTE. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę na jakiej pozycji się znajduje i aby móc gonić liderów trzeba się jeszcze bardzo postarać – na przykład zrezygnować z opłat licencyjnych lub zastosować dużą obniżkę, o czym już słyszeliśmy.

Termin wprowadzenia nowych graczy do Windows Phone w 2014 roku sugeruje, że Sony jak i ZTE czekają na wprowadzenie Windows Phone 8.1. Będzie to na pewno dogodny moment na prowadzenie nowego OEM dla nowych urządzeń oraz zyski dla nowych producentów, którzy mogą załapać się na falę darmowej reklamy.

Jaka będzie przyszłość? Na pewno potrzeba nowych producentów w świecie WP – sam Microsoft nawet po wykupieniu Nokii nie powinien mieć złudzeń, że samodzielnie zbuduje potęgę w komórkowym świecie.


Autor: Damian Suwała

Przez znajomych nazywany gadżeciarzem. Zawsze na bieżąco. Przeczytał kilka książek, brał udział w wielu warsztatach, ale ciągle rozwija swoje zainteresowania.