Nokia Lumia 1520 – pierwsze wrażenia

|

Nokia Lumia 1520

Podczas wędrówki po całej Polsce, Nokia Lumia 1520 postanowiła zatrzymać się w naszej redakcji i gościć przez kilka kolejnych tygodni. A pracy z nią będziemy mieli co niemiara, ponieważ sama bohaterka jest pokaźnych rozmiarów (proszę nie mylić z rubensowskimi kształtami) przez co zadowolenie jej będzie jeszcze trudniejsze niż w przypadku jej młodszych sióstr.

Jak na największy Windows Phone przystało, Nokia Lumia 1520 posiada ogromny ekran wykonany w technologii IPS, którego przekątna to aż 6” (~15,24cm) o rozdzielczości Full HD (1920×1080). Specyfikacja również jest ponad przeciętna, ponieważ sercem tej słuchawy jest czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 800 o taktowaniu 2,2GHz. Całość uzupełnia układ graficzny Adreno 330 i 2 gigabajty pamięci RAM. Wbudowana pamięć to 32GB, którą można rozszerzyć dzięki kartom pamięci MicroSD (max. 64GB).

Nokia Lumia 1520

Aparat to nie tylko dobrze brzmiące “20 megapikseli”

Aparat główny posiada 20Mpx matrycę, 6 płynnych soczewek markowanych logiem Zeiss. Aparatowi przyjrzę się dokładnie w pełnej recenzji i szczegółowo opiszę różnice aparatów w Lumiach 92X i wzwyż, ponieważ w natłoku  informacji i marketingowego bełkotu zapomina się o tym, że PureView to nie tylko ładnie brzmiące słowo i optyczna stabilizacja obrazu nie bierze się z powietrza. Warto tutaj zatrzymać się i opisać na przykładzie testowanego przeze mnie telefonu co takiego zrobiła Nokia dla smarfonowej fotografii.Przebrnąwszy przez obowiązkowe cyferki przejdę do tego co mnie po kilku godzinach spędzonych z Nokią Lumią 1520 zachwyca, odrzuca i jaki aspekt mnie martwi/zastanawia.

Nokia Lumia 1520

Telefon idealny?

Ekran to najważniejsza rzecz w dzisiejszym smartfonie (bo ciągłe nazywanie tego urządzenia telefonem mogło by być dla niego krzywdzące ;) ). To od niego zależy w głównej mierze to  czy pracuje się z  nim komfortowo. Wyświetlacz, który przekracza granicę pięciu cali może tylko zachwycać albo odrzucać. Powyżej tego pułapu dostajemy urządzenie, które ledwo mieści się w kieszeni, przyłożone do ucha może wyglądać absurdalnie i którego na pewno nie obsłużymy jedną ręką. Co dostajemy w zamian? Ponadprzeciętną wygodę pisania maili czy wymierających w przypadku niektórych osób smsów, obsługi wbudowanego pakietu biurowego czy korzystania jako nawigacji samochodowej. Na takim ekranie filmy w rozdzielczości Full HD w końcu nabierają racji bytu, a podczas grania w dynamiczne strzelanki nie poplączemy sobie palców.

l1520_s

Martwi mnie fakt braku  aplikacji, które były by dostępne wyłącznie dla telefonu tego typu. Samsung w swoich Note’ach dodaje dodatkowe programy służące do jeszcze efektywniejszej pracy – dodatkowe notatniki, możliwość wyświetlania kilku aplikacji jednocześnie ( zastosowanie w Nokii Lumii 1520 możliwości układania okien jakie mamy w ModernUI na stacjonarnym Windowsie było by właśnie oczekiwanym przeze mnie „killer feature” ). Nie wspomnę o braku rysika, który uruchamiałby dodatkowe, niedostępne nigdzie indziej opcje. Jednak szybko przypominam sobie, że mam do czynienia z systemem Windows Phone, do wygodnej obsługi którego nie potrzebujemy precyzyjnych narzędzi – jest to system idealnie dopasowany do obsługi opuszkami palców.

Nokia Lumia 1520

Czy po tych kilku tygodniach spędzonych z Nokią Lumią 1520 będę miał ochotę usunąć powyższy akapit? To się okaże – nie chcę wyprodukować kolejnego tekstu, który będzie tylko i wyłącznie branżową paplaniną połączoną z wymyślnymi hasłami marketingowymi, bo przecież nie o to w recenzjach sprzętu chodzi.

Teraz mam pytanie do Was, nasi drodzy żywiciele: gdybyście mieli okazję przetestować ten telefon to co na samym początku chcielibyście sprawdzić? Jaka funkcjonalność w takim (faplecie, fablecie, phablecie) telefonie jest dla Was podstawą wygodnej pracy? Komentujcie, piszcie, wychwalajcie, równajcie z ziemią – ta recenzja powstaje przecież wyłącznie dla Was.


Autor: Damian Suwała

Przez znajomych nazywany gadżeciarzem. Zawsze na bieżąco. Przeczytał kilka książek, brał udział w wielu warsztatach, ale ciągle rozwija swoje zainteresowania.