Microsoft zapłaci Samsungowi, Sony i Huawei za wsparcie WP8

|

microsoft

Podział “tortu” producentów smartfonów z systemem Windows Phone 8 do tej pory skutecznie odstraszał nowych graczy. Oczywiście mam tutaj na myśli dominacje Nokii, która wg danych opublikowanych przez AdDuplex posiada ponad 90% udziałów w tym zestawieniu. Microsoft prawdopodobnie zdał sobie sprawę  z tego, że po przejęciu Nokii inni producenci sprzętu mogą całkowicie odpuścić, a nowi nie będą nawet rozważali dołączenia do projektu “Windows Phone” i postanowił wziąć sprawy w swoje ręce.

Według Eldara Murtazina z serwisu Mobile Review Microsoft zapłaci producentom, którzy zdecydują się wypuścić na rynek w 2014 roku przynajmniej jeden smartfon z systemem Windows Phone. Mowa tutaj o nie małej kwocie, bo sięgającej aż 2,8 mld dolarów. Największą “dotację” otrzymać ma Samsung, bo aż 1,2 mld dolarów. Sony dostanie 0,5 mld, Huawei 0,6 mld, a pozostali 300 mln dolarów (mówi się m.in. o ZTE).

Czy takie zagranie opłaca się Microsoftowi? Na pewno ich stać, więc dlaczego mieliby nie spróbować. Na pewno największą uwagę klientów przyciągnie Samsung i Sony. Klientom powoli przejadają się smartfony Samsunga z Androidem (sprzedaż mniejsza niż przewidywano), więc wydaje się rozsądne, że oprócz smartfona z Tizen OS powinni przyłożyć się bardziej do słuchawek z Windows Phone. Sony podobno już od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy z Microsoftem o wypuszczeniu telefonu z Windows Phone pod marką Sony VAIO i otwarcie przyznali, że nie chcą być producentem smartfonów z tylko jednym systemem operacyjnym. Jeśli smartfony te będą się dobrze sprzedawać to nie wykluczone jest, że później pojawią się kolejne już bez potrzeby dotowania.

Z niecierpliwością wyczekuje nowości jakie przyniesie 2014 rok. Ciekaw jestem pierwszych smartfonów pod szyldem Microsoftu oraz jakiegoś egzotycznego smartfona od Sony.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.