Windows Phone 8.1: centrum powiadomień, oddzielna regulacja głośności

|

Windows Phone 8.1 Blue

Na początku roku dodałem wpis z ankietą, w której pytałem Was jakie funkcje powinny zostać dodane do Windows Phone w kolejnych aktualizacjach. Odpowiedzi w ankiecie inspirowane były sugestiami do systemu Windows Phone publikowanymi przez użytkowników w serwisie UserVoice.com. Wracając dziś do ankiety widzimy, że Microsoft nie ma w nosie “głosu” użytkowników. W Aktualizacji 3 dla systemu Windows Phone (GDR3) zostaną wprowadzone niektóre z sugestii użytkowników. Kolejne funkcje wyczekiwane przez użytkowników zostaną udostępnione w aktualizacji Windows Phone 8.1.

Portal The Verge dotarł do ciekawych informacji pochodzących od źródeł zaznajomionych z planami rozwoju Windows Phone. Według wspomnianych źródeł Microsoft prowadzi już wewnętrzne testy wczesnych buildów Windows Phone 8.1, który zostanie oficjalnie zaprezentowany na konferencji Microsoft Build Developer Conference na początku kwietnia 2014. Najważniejszymi zmianami w WP 8.1 mają być centrum powiadomień i Siri-podobny asystent głosowy. To nie koniec zmian. Użytkownicy dostaną w końcu oddzielną regulację głośności dzwonków i multimediów oraz skróty systemowe do najważniejszych przełączników (BT, Wifi, transmisja danych, itp.). Zmiany zostaną wprowadzone także w niektórych aplikacjach systemowych, m.in. wyszukiwarka Bing będzie szukała także lokalnie, podobnie jak ma to miejsce w systemie Windows 8.1. Pojawią się także przyciski ekranowe – o ich zastosowaniu będą decydowali producenci słuchawek ;)

Zarówno centrum powiadomień jak i skróty systemowe będziemy wyciągać z góry systemu, podobnie jak wygląda to w systemie Android oraz iOS. W aktualnej becie Windows Phone 8.1 szybkie ustawienia aktywujemy krótkim ściągnięciem górnej belki w dół, a centrum powiadomień dłuższym gestem ściągnięcia górnej belki w dół.

Zastanawia mnie czy asystent głosowy zostanie udostępniony globalnie. Z jednej strony ma on być bardzo zintegrowany z wyszukiwarką Bing i posiadać funkcje zbliżone do Google Now. Jak wiemy Bing w naszym kraju oferuje bardzo niewiele, więc udostępnienie asystenta wydaje się być wątpliwe. Z drugiej strony Microsoft zapowiedział udostępnienie obsługi głosowej po polsku w Xbox One. Być może pojawi się ona także w innych systemach Microsoftu?

Nad nowościami w oprogramowaniu pracuje także Nokia. Urządzenie o kodowej nazwie “Goldfinger” będzie wzbogacone o technologię nazwaną 3D Touch. Nad technologią 3D Touch Nokia pracuje od kilku lat. Ma ona umożliwić interakcję ze smartfonem poprzez gesty wykonywane nad ekranem urządzenia. Z kolei smartfon o kodowej nazwie “Moneypenny” będzie pierwszym telefonem wyposażonym w przyciski ekranowe. Wspomniane urządzenia mają zadebiutować w pierwszym kwartale 2014 roku.

Źródło: The Verge


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.