Przyciski ekranowe w Windows Phone 8.1 (Blue)

|

przyciski ekranowe

Evan Blass, znany szerzej jako @evleaks, który słynie z publikowania niemal nieomylnych przecieków ze świata technologii mobilnych opublikował dzisiaj nie lada ciekawostkę – w systemie Windows Phone od wersji 8.1 (nazywanej “Blue”) mają pojawić się przyciski ekranowe znane chociażby z czystego systemu Android.

 


 

Przyciski ekranowe są jedną z cech charakterystycznych systemu Android. Po ich wprowadzeniu w systemie mobilnym Google użytkownicy od razu podzielili się na dwie grupy – zwolenników i przeciwników przycisków na ekranie. Sam należę do tej drugiej grupy, przyciski umieszczane pod jego ekranem są dla mnie ogromną zaletą, najlepiej dotykowe, ponieważ używanie fizycznych  jest męczące (np. seria Galaxy S). Poza tym wtedy dostajemy więcej przestrzeni roboczej na ekranie. Poniżej grafika przedstawiająca porównanie przestrzeni roboczej na telefonach HTC Titan z WP 7.8 z ekranem 4,70-cala (po lewej) i LG Nexus 5 z ekranem 4,95-cala.

kitkat6

Nie ulega jednak wątpliwości, że te pierwsze, czyli umieszczane na ekranie także mają kilka zalet. Przede wszystkim są o wiele bardziej responsywne niż fizyczne czy nawet dotykowe na obudowie – reagują natychmiast, wystarczy lekkie muśnięcie. Kolejną zaletą jest to, że ich wygląd i funkcje zmieniają się kontekstowo. Na przykład przekręcają się o 90 stopni wraz ze zmianą orientacji ekranu lub pojawiają się trzy kropeczki, pozwalające na wysunięcie “menu” w niektórych aplikacjach. Tutaj wyobraźnia podpowiada wiele możliwości, w których aplikacje wprowadzą nowe lub zmienią niektóre z obecnych przycisków. Przyznajcie, że to bardzo przyszłościowe rozwiązanie.

Co myślicie o wykorzystaniu takich przycisków w systemie Windows Phone? Macie jakieś pomysły na ich wykorzystanie? Sam mam nadzieje, że producenci będą mogli decydować o tym, czy wykorzystają przyciski ekranowe czy przyciski pod ekranem. Zakładając, że obecne urządzenia z Windows Phone 8 dostaną aktualizację do WP 8.1 Microsoft będzie musiał dodać takie rozwiązanie, co w pewnym stopniu ograniczy personalizacje przycisków na ekranie.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.