Podsumowanie 2013. roku – Windows Phone pnie się w górę!

|

podsumowanie

Nieubłaganie zbliżamy się do końca 2013. roku. Oznacza to czas zmian, wielu obietnic, oczekiwań i rozliczeń za rok mijający. Nasz portal postanowił podsumować system Windows Phone i najważniejsze wydarzenia z ostatnich dwunastu miesięcy z nim związane. Mobilne "Okienka" towarzyszą nam już od trzech lat, a obecna wersja oznaczona numerkiem "8" niedawno obchodziła swoją pierwszą rocznicę. To właśnie "Ósemka", kolokwialnie mówiąc, dała ogromnego kopniaka w kwestii popularności dla mobilnego systemu Microsoftu. Pierwsze urządzenia z tym oprogramowaniem co prawda pojawiły się w naszym kraju pod koniec 2012. roku, ale to właśnie mijające 12 miesięcy mogą okazać się kluczowe w dalszym rozwoju. Na początku nowego systemu, flagowym modelem była Lumia 920, która na chwilę obecną może wydawać się już przestarzałym modelem. Tylko dlaczego? No właśnie... Oto podsumowanie 2013. roku.

Przez minione cztery kwartały wydarzyło się naprawdę wiele, co pozytywnie odbiło się na popularności Windows Phone, który coraz szybciej zbliża się do czołówki składającej się z Androida i iOS.  Jednak nasz portal postanowił wyróżnić kilka wydarzeń, które miały miejsce w 2013. roku i uznaliśmy je za wyjątkowo istotne w ogólnym rozrachunku.

Na pierwszy ogień idą nowe urządzenia. W tej kategorii oczywiście nie można wyróżnić nikogo innego jak tylko Nokię - co prawda inni producenci też pokazali swoje modele, ale nie były one tak bardzo znaczące. Tym samym wybraliśmy dwa najbardziej interesujące i przełomowe - według nas - modele:

podsumowanie - lumia 1020

Nokia Lumia 1020 - Daniel Gulewicz

W połowie września polscy fani systemu Windows Phone doczekali się nowego flagowego modelu. Na świecie oficjalnie pojawiła się Lumia 1020 od fińskiego producenta Nokia. Mówiono o niej, że jest to następca uwielbianej Lumii 920. Model ten wyznaczył nowe standardy w fotografii oraz nagrywaniu filmów, gdyż w aparacie zastosowano innowacyjną technologię PureView firmy Nokia znaną wcześniej ze smartfonu 808 PureView. Dzięki takiemu rozwiązaniu Lumia 1020 uzyskała ostrość i jakość zdjęć dorównującą większości aparatów cyfrowych. Model ten został wyposażony w zaskakującą rozdzielczość wynoszącą aż 41 megapikseli. Sam układ optyczny to standardowo robota firmy ZEISS. Model posiada dodatkowo ksenonową lampę błyskową, która daje jeszcze większą jasność robionych zdjęć w ciemnych pomieszczeniach lub nocą.

W ramach reklamy kamery została stworzona aplikacja Nokia Copter, gdzie można obejrzeć krótkie nagrania ciekawych miejsc w trzech największych miastach Polski. Filmiki posiadają zaskakującą jakość zarówno w dzień, jak i w nocy. Aparat testowano naprawdę w różnych warunkach. Robiono zdjęcia w powietrzu, na ziemi oraz nawet pod wodą. Stawiano ją jako przeciwnik dla modeli z najlepszymi kamerami od Sony, Samsunga czy Apple. Wiele osób przekonało się, że Nokia ma doświadczenie w konstruowaniu aparatów dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży. Zdjęcia wykonane Lumią 1020 były bardziej ostre, skontrastowane i jasne. Głębia kolorów w zdjęciach wyprzedziła o generacje inne modele.

Dla Lumii 1020 stworzono specjalnie aplikację Nokia Pro Camera, dzięki której robienie zdjęć stało się jeszcze prostsze. Aplikacja posiada rozwiązania takie jak w prawdziwych aparatach, co pozwala nam lepiej uchwycić daną chwilę z najlepszą jakością. Po wykonaniu zdjęcia edycja się nie kończy. Jeżeli wykonamy serię zdjęć, można zastosować edytor, który wybierze dla nas ostre zdjęcie, zmieni twarze osób na najkorzystniejsze lub usunie niepożądane poruszające się obiekty.

Nie zachwycił nas tylko aparat. Godnym uwagi jest wyświetlacz zastosowany w tym modelu. Lumia 1020 została wyposażona w ekran wykonany w technologii AMOLED o przekątnej 4,5 cala i rozdzielczości 1280x768 pikseli. Dzięki intuicyjnemu czujnikowi światła i wysokiej jasności, wyświetlacz jest czytelny nawet w pełnym słońcu.

Wielu użytkowników Nokii odstraszyła początkowa cena nowego modelu. Po premierze wynosiła ona prawie 3000 zł. Osoby, które zdecydowały się na zakup miały mieszane uczucia. Opinie zostały podzielone na pół. Połowa od razu zakochała się w Lumii 1020, a inni po kilku dniach użytkowania chcieli wrócić do swojego poprzedniego smartfonu. W recenzjach można znaleźć problem braku miejsca w pamięci telefonu na wielkie pliki jakimi są zdjęcia z taką rozdzielczością. Na forach zaczęto podważać wysoką jakość zdjęć oraz porównywano ją z lustrzankami o większych rozmiarach matrycy. Zawrzało pomiędzy zwolennikami i krytykami. Po wielu kłótniach postanowiono, że nie można porównywać kamery w smartfonie z profesjonalnymi aparatami.

Według nas, smartfon zasługuje na umieszczenie go w podsumowaniu największych wydarzeń tego roku w świecie Windows Phone. Nokia jako producent smartfonów w swoich modelach z górnej półki zawsze kładzie nacisk na profesjonalizm wykonania, a Lumia 1020 udowodniła, że tak jest.

podsumowanie - lumia 1520

Nokia Lumia 1520 - Łukasz Pająk

Nokia prezentując, przed chwilą omówioną przez Daniela, Lumię 1020 pokazała, że smartfony z Windows Phone mogą różnić się znacznie bardziej pod względem specyfikacji niż miało to miejsce wcześniej, a to za sprawą świetnego i wyróżniającego się aparatu. Niemniej jednak to dalej nie było to, czego tak naprawdę oczekiwali konsumenci. Mobilny system Google sprawił, że użytkownicy smartfonów pragną jak najlepszych podzespołów cechujących się ogromną wydajnością, super wynikami na papierze i niesamowitymi możliwościami. To poskutkowało, że "ograniczony" Windows Phone miał przed sobą trudne zadanie w zdobyciu klientów posiadając jedynie urządzenia wyposażone jedynie w 2-rdzeniowe układy i wyświetlacze przedstawiające obraz w maksymalnej rozdzielczości 720p (HD). Jednak coroczna konferencja Nokia World pozwoliła otworzyć mobilne "Okienka" na zapatrzonych ślepo w cyferki konsumentów.

Dzień 22. października w tym roku był zapowiadany jako wielki jeszcze na długo przed jego nadejściem. Tego to dnia poznaliśmy dwa nowe i rewolucyjne smartfony z Windows Phone 8, wśród których znalazł się model, którego podsumowanie nie mogło ominąć. Trafniej mówiąc, były to dwa phablety z rodziny Lumia oznaczone następującą numeracją: 1320 i 1520. Śmiało można powiedzieć, że pierwszy z nich to osłabiona wersja drugiego, a więc zajmijmy się słuchawką z wyższym oznaczeniem. Urządzenia typu phablet to po prostu smartfony z ogromnym, ponad 5-calowym, wyświetlaczem. Dla wielu osób tak duży wyświetlacz i rozdzielczość 720p (HD) to nieporozumienie toteż na tej samej konferencji swoją premierę miała nowa odmiana systemu Windows Phone w postaci GDR3, o której więcej będziecie mogli przeczytać w dalszej części podsumowania przygotowanej przez Artura. Niemniej jednak, w skrócie, ta aktualizacja zdejmuje kaganiec producentom, którzy teraz mogą korzystać ze zdecydowanie większej ilości podzespołów. Tak oto Lumia 1520 nie dość, że jest pierwszym phabletem z Windows Phone w historii to dodatkowo zaciera ogromną granicę sprzętową pomiędzy mobilnymi "Okienkami", a Androidem. Wszystko to za sprawą najwydajniejszego (w chwili premiery phabletu) 4-rdzeniowego układu Qualcomma w postaci Snapdragona 800 z 2GB RAM i procesorem graficznym Adreno 330. Oczywiście potężny, 6-calowy wyświetlacz otrzymał rozdzielczość 1080p (FullHD), co równocześnie oznacza dodatkowy rząd ikonek. Zamykając specyfikację tego rewolucyjnego modelu, warto wspomnieć o ogromnym akumulatorze o pojemności 3400 mAh oraz aparacie 20MPx korzystającego z technologii PureView.

Podsumowując, Nokia Lumia 1520 swoją rewolucyjnością daje systemowi Windows Phone zdecydowanie szerszy wachlarz możliwości, które nie powinny zostać zmarnowane w przyszłości. Jednak niosą one również pewne zagrożenia, co odbije się na rozdrobnieniu ekosystemu. Tym samym widać, jak Lumia 920 straciła na popularności za sprawą między innymi powyższego phabletu, który pod każdym względem okazuje się lepszy.

Jednak telefony komórkowe to nie wszystko, co zostało zaprezentowane w minionym roku. Do gry wchodzą jeszcze przeróżne wydarzenia, które uznaliśmy za kluczowe w świecie Windows Phone.

podsumowanie - Windows Phone Store

Windows Phone Store rośnie w siłę! - Artur Kwiatkowski

W podsumowaniu roku 2013 przyszło mi pisać o dwóch największych zarzutach stawianych Windows Phone – zasobności Sklepu w popularne gry i aplikacje oraz powolnych aktualizacjach systemu. Zaczynamy od aplikacji.

Po premierze „ósemki” developerzy zmienili swoje podejście do systemu Microsoftu. Wiązało się to głównie z umożliwieniem programowania w języku C++ co ułatwiło tworzenie bardziej rozbudowanych aplikacji oraz dodaniem możliwości korzystania z bibliotek DirectX, co pozwoliło na tworzenie zaawansowanych gier. To tyle od strony technicznej.

W praktyce wyglądało to tak, że wydanie Windows Phone 8 poskutkowało znacznym wzrostem nowych pozycji w Sklepie Windows Phone. Z puntu widzenia użytkownika smartfonu z systemem Windows Phone z Polski ostatnie 12 miesięcy niemal zatarło braki w lokalnych aplikacjach względem systemów konkurencji. Mamy niemal wszystkie aplikacje bankowe (brakujące są w drodze), aplikacje informacyjne (Onet, WP, TVN), rozrywkowe (IPLA, Onet VOD, Filmweb), ułatwiające nawigacje (jakdojade, yanosik, transportoid), zakupowe (Allegro, Ceneo) i inne. Nie gorzej jest z grami. Najwięksi developerzy udostępniają swoje tytuły na Windows Phone równolegle z ich premierą na inne platformy mobilne lub z lekkim opóźnieniem. Tak było m.in. z najnowszymi odsłonami Angry Birds, Asphalt 8: Airborn, a niebawem zagramy także w GTA: San Andreas. Uzupełniane są także braki w tytułach wydanych sporo wcześniej na inne platformy. Przykłady z ostatniego miesiąca to Temple Run 2, Subway Surfers oraz Hill Climb Racing. Pojawia się również coraz więcej aplikacji popularnych na całym świecie. Niedawno zadebiutowały Instagram, Vine oraz Waze, a wkrótce pojawią się Feedly, Flipboard oraz VLC Media Player. Wiadomo, że nie chodzi tylko o ilość, a także o jakość. Tutaj także jest coraz lepiej. Developerzy nie tylko wydają swoje aplikacje, ale także starają się je regularnie aktualizować o nowe funkcje.

Choć jedna jaskółka wiosny nie czyni, mówi się, że po premierze Instagramu nastał koniec ery, w której Windows Phone cierpiał na pustki w Sklepie. Windows Phone Store oferuje już prawie 200 000 aplikacji oraz gier, a codziennie pojawia się 500 nowych pozycji. Według Microsoftu w 2014 roku znikną braki w bazie aplikacji względem Androida i iOS.

Mi osobiście w Sklepie Windows Phone brakuje tylko oficjalnych aplikacji mBanku, YouTube i Feedly. To by było na tyle o zasobności Sklepu w gry i aplikacje. Do przeczytania za chwile, we fragmencie o aktualizacjach.

podsumowanie - microsoft nokia

Microsoft przejmuje Nokię - Damian Suwała

Gdy wydawało się, że feniks podnosi się z popiołów zdarzyło się coś, o czym spekulowano od czasu wprowadzenia na rynek pierwszego telefonu z Windows Phone od Nokii. We Wrześniu cały świat obiegła informacja o wykupieniu biznesu komórkowego Nokii przez Microsoft, a dosyć niedawno tę transakcję zaakceptowały światowe departamenty dbające o kwestie monopolu.

Mówiąc o konkretnych liczbach: Microsoft zapłacił 5 mld dolarów za dział telefonów komórkowych, a za 2,18 mld dolarów wydzierżawił portfolio mobilnych patentów Nokii

 Mogło się wtedy wydawać, że jest to niezmiernie smutna wiadomość. Warto zadać pytanie: czy to nie było już od początku przesądzone? Nokia jako stary wyjadacz produkcji telefonów potrafi robić to wyjątkowo dobrze. Dzięki pieniądzom Microsoftu i właśnie temu doświadczeniu Nokia stała się jedynym liczącym się graczem wśród telefonów z systemem Windows Phone. Nie bacząc na ograniczenia systemu Nokia potrafiła je bardzo dobrze ominąć swoimi aplikacjami – to właśnie dzięki głosom użytkowników dostaliśmy takie aplikacje umożliwiające przesyłanie plików przez bluetooth, przenoszenie kontaktów ze swojego starego telefonu, ekran Glance wprowadzający trochę innowacyjności do Windows Phone czy usługi lokalizacyjne i mapy Here. Telefony Nokia Lumia wprowadziły również trochę świeżości w sam design telefonów komórkowych – oprócz tego, że całe opakowanie jest po prostu ładne i inne od reszty to dodatkowo nigdy nie mieliśmy wrażenia, że po upadku nie będziemy mieli już czego zbierać – Lumie są również bardzo solidnie wykonane.

W ramach umowy Microsoft przejmie 32 tys pracowników Nokii, również Stephen Elop – były szef fińskiej firmy – zajmie miejsce wiceprezesa ds. urządzeń i usług. Gigant z Redmont nabył również prawo do wykorzystywania marek „Lumia” i „Asha” oraz prawo do wykorzystywania marki Nokia przy produkcji featurephone'ów przez okres 10 lat.

Jaka będzie przyszłość? Na pewno 2014 rok będzie w tej kwestii decydujący. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że pierwszy telefon wyprodukowany pod dachem Microsoftu ujrzy światło dzienne podczas oficjalnej prezentacji systemu Windows Phone 8.1, która to ma mieć premierę w drugim kwartale przyszłego roku.

Miejmy tylko nadzieję, że Nokia nie zginie wciągnięta w trybiki Microsoftu, który już chyba ostatni raz próbuje odkroić kawałek tortu w branży telefonii komórkowej.

podsumowanie - rozwój

Aktualizacje w 2013 roku - Artur Kwiatkowski

Windows Phone wciąż jest traktowany przez wielu jako system niszowy. Kolejnym zarzutem, po wcześniej wspomnianym braku aplikacji, jest powolne gonienie konkurencji pod względem funkcjonalności systemu. Jak to wyglądało w ciągu ostatnich 12 miesięcy?  Windows Phone 8 otrzymał trzy aktualizacje i wcale nie mam na myśli tutaj usuwających błędów „hotfixów” znanych z innych systemów. Mogłoby się wydawać, że na tej płaszczyźnie mobilny system Microsoftu wypada dużo lepiej od konkurencji, jednak z punktu widzenia użytkownika nie koniecznie jest tak kolorowo.

Na początku roku pojawiła się Aktualizacja 1 (GDR1), której zadaniem było przede wszystkim wyeliminowanie „problemów wieku dziecięcego” z którymi borykała się pierwsza wersja Windows Phone 8. Błędy zostały wyeliminowane, ale za to nowych funkcji było jak na lekarstwo – odrzucenie połączenia z wiadomością sms, zaznaczanie wielu elementów na raz i kilka zmian pod maską (lepsze zarządzenie energią, uaktualnienie silnika przeglądarki, nowy stos Wi-Fi).

Moim skromnym zdaniem system Windows Phone 8 powinien zadebiutować dopiero po Aktualizacji 2 (GDR2), która została wydana w okresie wakacyjnym. To w niej przywrócono Radio FM, które było w WP7 i nie wiedzieć dlaczego zgubiło się w pierwszej wersji WP8. Oprócz tego aktywowano aplikację Data Sense pozwalającą monitorować ilość przesyłanych danych, wprowadzono istotne usprawnienia w kilku aplikacjach systemowych i dodano wsparcie dla protokołów CardDAV i CalDav, wymaganych do synchronizacji konta Google.

Jesień przyniosła Aktualizację 3 (GDR3), która została wydana rok po premierze pierwszej wersji Windows Phone 8. Aktualizacja 3 wprowadziła do systemu Windows Phone 8 bardzo dużo nowości. Przede wszystkim dodano obsługę nowego hardware, w tym czterordzeniowych procesorów i ekranów o rozdzielczości 1080p (więcej kafelków na ekranie głównym) co m.in. umożliwiło debiut pierwszego phabletu z Windows Phone - modelu Lumia 1520 opisywanego wyżej przez Łukasza. Pozostałe zmiany wprowadzone w aktualizacji GDR3 to dodanie trybu samochodowego, konfigurowanie połączenia Wi-Fi przy pierwszym uruchomieniu telefonu, usprawnienia dla osób niedowidzących, większe możliwości obsługi dzwonków, blokada orientacji ekranu oraz zamykanie aplikacji z poziomu listy przełączania aplikacji.

Warto zaznaczyć dwie rzeczy:

  1. Każda aktualizacja to także rozbudowanie SDK co przekłada się na większe możliwości w tworzeniu nowych aplikacji, np. głębszą integrację z systemem, wykorzystanie jednej aplikacji w drugiej, itp.
  2. Wyżej nie wspominam o usprawnieniach dodawanych do oprogramowania przez producentów, np. dodatki od Nokii.

A co przyniesie przyszłość?

Już w Aktualizacji 3 dla systemu Windows Phone (GDR3) zostały wprowadzone niektóre z sugestii użytkowników systemu. Kolejne funkcje wyczekiwane przez użytkowników zostaną udostępnione w aktualizacji Windows Phone 8.1, która ma zostać zaprezentowana w kwietniu 2014 roku i ma być pierwszą aktualizacją kładącą nacisk przede wszystkim na nowości. Najważniejszymi zmianami w Windows Phone 8.1 ma być wprowadzenie centrum powiadomień i Siri-podobny asystent głosowy (który zapewne nie będzie na starcie dostępny w Polsce). Użytkownicy dostaną w końcu oddzielną regulację głośności dzwonków i multimediów oraz skróty systemowe do najważniejszych przełączników (BT, Wifi, transmisja danych, itp.). Zostanie usprawniona wielozadaniowość i wprowadzone zostaną zmiany w niektórych aplikacjach systemowych, m.in. wyszukiwarka Bing będzie szukała także lokalnie, podobnie jak ma to miejsce w systemie Windows 8.1. Pojawią się także przyciski ekranowe – o ich wykorzystaniu będą decydowali producenci słuchawek. Mówi się również o usunięciu wbudowanego w system czatu Facebooka. Wskazuje na to podobny krok w przypadku desktopowego Windows 8.1 i dodanie obsługi czatu w trybie push w ostatniej aktualizacji aplikacji Facebook.

Istotną zmianą będzie połączenie Windowsa na komórki z Windowsem na tablety (RT). Zmiany mają zajść głównie „pod maską”, czyli ujednolicenie zestawu bibliotek tak, aby dla programisty przejście z Windows Phone -> Windows RT czy z Windows RT -> Windows Phone oznaczało dołożenie tylko i wyłącznie kilku widoków.

Nowy rok, według zapowiedzi, ma „wnieść zupełnie nową jakość w system Windows Phone”. Poczekamy jeszcze kilka miesięcy i zobaczymy co z tego wyniknie.

podsumowanie - przyszlosc

To by było na tyle w kwestii rozliczenia mobilnego systemu Microsoftu za miniony rok. Jak to zwykle bywa, podsumowując jedną rzecz, warto pomyśleć o jej przyszłości. Także, co czeka Windows Phone w przyszłym roku? Z dotychczasowo zebranych danych wynika, że będzie to bardzo ciekawy okres. Na początku 2014. roku powinniśmy poznać bardzo dużą aktualizację Windows Phone 8.1 (Blue), którą szerzej omówił przed chwilą Artur. Kolejnym elementem wartym zaznaczenia w kwestii nowych wersji systemu ma być oczywiście nowe oprogramowanie oznaczone najprawdopodobniej numerem "dziewiątym", która zapewne powinno pojawić się w ostatnim kwartale przyszłego roku. Tutaj ujawnia się wiele wątpliwości, które Microsoft może sam sobie zawdzięczać - nie mamy żadnej pewności, że obecne urządzenia otrzymają wsparcie do systemu z wyższym oznaczeniem. Pozostawiając sam system w spokoju, pomyślmy o nowych urządzeniach z Windows Phone. Wiemy doskonale o kolejnych modelach Nokii (w tym edycje DualSIM), co nie powinno dziwić. Zastanawia jednak fakt, co na to inni producenci - czy w końcu zainteresuje się ktoś jeszcze na poważniej systemem Windows Phone? Z dotychczasowych plotek wynika, że istnieje taka możliwość: prośba Microsoftu, aby HTC tworzył smartfony z dwoma systemami, zapłata Samsungowi za powrót do mobilnych "Okienek", czy też nowi gracze, o których słyszy się od bardzo długiego czasu.

Wystarczy tych przewidywań i tak oto zakończmy się podsumowanie 2013. roku. Na sam koniec nie pozostaje nam nic innego jak życzyć naszym Czytelnikom wszystkiego najlepszego w tym zbliżającym się nowym, 2014. roku!


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.