Windows Phone 8.1 w pigułce – najważniejsze zmiany

|

windows phone 8.1

Co prawda do premiery pierwszej ważnej aktualizacji Windows Phone 8 dzieli nas jeszcze długi okres, bo aż cztery miesiące, ale już dzisiaj możemy wymienić bardzo ważne zmiany, które zostaną wprowadzone razem z "Blue". Ta wersja ma pokazać, że Microsoft chce pojednać wszystkie swoje systemy i stworzyć ogromny ekosystem, który będzie konkurował pod każdym względem z produkcjami Apple.

Na początek warto wspomnieć o Cortanie, czyli specjalnie szykowanym asystentem głosowym, którym będziemy sterować za pomocą komend wydawanych nawet przy zablokowanym urządzeniu. W tym wypadku Cortana ma stawić czoła Siri, czyli - według wielu - najlepszym obecnie stosowanym asystentem, który w wielu aspektach ułatwia korzystanie ze smartfona.

Drugim elementem, którego zdecydowanie brakuje w obecnych wersjach systemu Windows Phone to centrum powiadomień. Obecnie ważne notyfikacje po pewnym czasie są wygaszane, co uniemożliwia odczytanie ich później. Miejsce, w którym będzie możliwość zbierania wszystkich najważniejszych informacji z aplikacji jak i z samego systemu według wielu źródeł było już kilka razy modyfikowane tak, aby idealnie dopasować je do mobilnych "Okienek".

Coraz częściej słyszy się, że Microsoft pragnie pojednać systemy Windows Phone i Windows. Pierwszym punktem i najważniejszym ku temu będzie pojednanie sklepów obu oprogramowań w jeden. Wewnątrz nowego marketplace pojawią się kategorie aplikacji, które zostaną uruchomione tylko i wyłącznie na mobilnych "Okienkach". Pełnoprawny system zapewne będzie w stanie włączyć wszystkie gry i programy, które znajdziemy w nowym "Windows Store".

Ostatnio ujawnioną zmianą, która będzie dotyczyć w głównej mierze osób pragnących połączenia Windows Phone i Windows RT będzie całkowite scalenie obu systemów. Według pewnego źródła, najnowsze tablety o przekątnej 10,1-cali będą działały pod kontrolą mobilnych "Okienek". Może to sugerować, że Microsoft już teraz pozbędzie się Windowsa z dopiskiem RT i skupi całą działalność na Windows Phone. Razem z tą informacją pojawiła się możliwość zlikwidowania przycisku "wstecz". Najprawdopodobniej nie zostanie on niczym zastąpionym w nowych modelach, a w starych będzie służył do tego, do czego obecnie jest wykorzystywany. Ten manewr może zapowiadać chęć skupienia się tylko na jednym klawiszu "Windows", bez zbędnej "Lupy". Brzmi znajomo prawda?

To oczywiście nie wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone z Windows Phone 8.1 Blue. Wśród mniejszych modyfikacji znajdą się: foldery, możliwość ustawienia tła i inne, które z czasem zapewne będą wyciekać do Internetu. Co Wy chcielibyście zobaczyć w nowej odsłonie mobilnego systemu firmy z Redmond?

źródło: TheVerge


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.