Konferencja Nokia World za nami – poznajcie Lumię 1520 i 1320

|

lumia 1520

Dzisiejszą datę Microsoft powinien wpisać do swojej historii jako jedną z najważniejszych bowiem to właśnie dzisiaj system Windows Phone nareszcie jest w stanie dorównać wydajnościowo konkurencyjnym platformom. Wszystko to za sprawą Windows Phone GDR3 i Nokii, która zaprezentowała kolejne dwa urządzenia z rodziny Lumia. Poznajmy je już teraz.

Głównym daniem w dniu dzisiejszym była oczywiście Lumia 1520, czyli pierwszy phablet z mobilnymi "Okienkami". Wewnątrz tego ogromnego smartfonu znajdziemy najlepszy układ Qualcomma, czyli Snapdragon 800, w którego skład wchodzi 4-rdzeniowy procesor taktowany częstotliwości 2,2GHz, 2GB pamięci RAM oraz Adreno 330. Możemy być pewni, że to pozwoli deweloperom na tworzenie coraz to ciekawszych aplikacji na Windows Phone. Te będziemy mogli oglądać na ogromny, bo aż 6-calowym wyświetlaczu ClearBlack IPS, który również przełamuje bariery mobilnego systemu Microsoftu, gdyż wyświetla obraz w FullHD, co pozwoliło na uzyskanie natężenia pikseli w ilości 368 punktów na cal. Tradycyjnie Nokia zastosowała w tym elemencie "Superczułość", która pozwala na korzystanie z panelu dotykowego nawet w rękawiczkach. Całość pokrywa odporne szkło Gorilla Glass 2. Wewnątrz tego smartfonu znajdziemy jeszcze:

  • 32GB wbudowanej pamięci dla użytkownika z możliwością jej rozszerzenia za pomocą kart microSD;
  • baterię o ogromnej pojemności 3400mAh;
  • aparat PureView z 20,7MPx matrycą;
  • 4 mikrofony;
  • wszelkie moduły łączności: LTE, NFC, Bluetooth.

lumia 1520 2

Całość została zamknięta w tradycyjną już dla Nokii kolorową obudowę, która łączy cechy Lumii 1020 oraz 925. Premiera rynkowa powinna mieć miejsce niedługo, ale z początku Polska zostanie pominięta i dopiero z czasem będziemy mogli nabyć ten phablet. Wersje kolorystyczne: czarna, żółta, czerwona oraz biała. Cena? Ponad 2200 zł bez wliczania wszelkich podatków. Będzie drogo.

Drugim urządzeniem typu smartfon, które dzisiaj zostało zaprezentowane to Lumia 1320, które poznaliśmy wcześniej tylko poprzez nazwą kodową Batman, ale również padały podejrzenia o podobne cechy znane z Lumii 625, czyli duży wyświetlacz za mniejszą cenę. Tak też jest. Lumia 1320 czerpie garściami ze swojej lepszej siostry, ale będzie to oferować za znacznie mniejszą cenę.

lumia 1320

Pierwszą zmianą mającą na celu zmniejszenie ceny to zmniejszenie liczby rdzeni i ogólnej wydajności. Dwa rdzenie 1,7GHz połączone z 1GB RAM. To dalej dobre parametry, które w połączeniu z wciąż ogromną baterią (3400mAh) pozwolą wydłużyć pracę urządzenia na jednym ładowaniu ogniwa. Rozmiar wyświetlacza pozostał bez zmian, jego technologia wykonania również, ale istotna wartość została zredukowana. Chodzi oczywiście o rozdzielczość, która wynosi 720p. Przy 6-calowym panelu może to się niekorzystnie odbić na ogólną ocenę.

Najważniejsza wartość, czyli cena wynosi nieco ponad 1000 zł. Oczywiście do tego również należy doliczyć wszelkie podatki.

lumia 2520

Na dzisiejszej konferencji Nokia również zaprezentowała inne urządzenie, które jest rewolucją dla Finów - jest to tablet Lumia 2520 z Windows RT.

źródło: GSMArena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.