Stało się – Microsoft kupuje Nokie!

|

microsoft

Dużo ostatnio dzieje się w Microsofcie. Najpierw totalna reorganizacja firmy, po której ma ona oferować oprócz oprogramowania także sprzęt. Następnie zapowiedź odejścia CEO firmy, Steve’a Ballmera, na emeryturę. Wszystko to zaczyna składać się w logiczną całość kiedy dołączymy do tego dzisiejsze zakupy firmy. Microsoft postanowił kupić komórkowy biznes Nokii za kwotę 5,44 miliarda euro.

Na cenę składa się 3,79 mld euro za komórkową część biznesu oraz dodatkowe 1,65 mld euro za 10-letnie licencjonowanie wszystkich patentów Nokii i 4-letnią licencję na korzystanie z usług lokalizacyjnych HERE. W ramach transakcji z Nokii do Microsoftu przejdzie 32 000 pracowników, w tym były CEO Nokii Stephen Elop (zrezygnował z funkcji szefa fińskiej firmy wraz z ogłoszeniem informacji o transakcji), który pokieruje tam działem produkującym telefony (a z czasem może awansuje na CEO Microsoftu?). Umowa pozwala Nokii na natychmiastowe skorzystanie z finansów Microsoftu do wysokości 1,5 miliarda euro (które później zostaną odliczone od kwoty głównej). Gigant z Redmond spodziewa się, że transakcja przejęcia komórkowego biznesu Nokii zakończy się w pierwszym kwartale 2014 roku.

– Dla Microsoftu, jest to kolejny etap transformacji zmian, planu koncernu ogłoszonego w dniu 11 lipca. Dzięki zaangażowaniu i zasobom firmy Microsoft i potencjału Nokii, to olbrzymia szansa dla systemu Windows Phone. Skorzystają na niej także pracownicy, udziałowcy, a przede wszystkim konsumenci – skomentował transakcję CEO Microsoftu Steve Ballmer.

Pod znakiem zapytania pozostaje kilka kwestii. Po pierwsze i przede wszystkim co z marką Nokia? Nie wiadomo czy kolejne smartfony z rodziny Lumia (wątpliwe, aby ta nazwa została porzucona) będą nadal sprzedawane pod marką Nokia czy zostaną przebrandowane na np. Microsoft Lumia (tfu!). Taki krok przełożyłby się na pewno na większy potencjał promocyjny chociażby w USA (tam marka Microsoft jest o wiele potężniejsza od Nokii), ale tym samym spadłaby sprzedaż urządzeń w krajach, gdzie ludzie mają sentyment do marki Nokia (m.in. w Polsce, Finlandii). Pod kolejnym znakiem zapytania jest kwestia obecnych partnerów Microsoftu w projekcie Windows Phone. Microsoft zarzeka się, że wszystkich będzie nadal traktował na jednakowych zasadach. Nie mniej jednak Nokia już znacznie dominuje w świecie Windows Phone, a pod skrzydłami Microsoftu może być tylko lepiej. Oby to nie zniechęciło innych firm do produkcji urządzeń z systemem Windows Phone.

Nokia pozostało się skupić na rozwoju usług lokalizacyjnych HERE, dostarczaniu infrastruktury i usług telekomunikacyjnych (Nokia Solutions & Networks) oraz rozwoju i licencjonowaniu zaawansowanych technologii (dział Advanced Technologies).

Co sądzicie o tym przejęciu?


Źródło: The Verge, The Next Web


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.