Kurs programowania na Windows Phone od Educativo + Konkurs!

|

windows phone educativoMiesiąc temu dostaliśmy propozycję przetestowania kursu on-line programowania aplikacji na Windows Phone. Jako, że od dłuższego czasu zbierałem się do tego to bez wahania przyjąłem propozycję. Na wstępie muszę dodać, że wcześniej nie zajmowałem się programowaniem na poważnie – mój zakres wiedzy nie wychodził poza to, co się nauczyłem w Liceum Ogólnokształcącym z rozszerzoną informatyką (podstawy Turbo Pascala, C i C++). Także chęci miałem ogromne, ale umiejętności żadne.

Dystrybutorem e-learningu jest Educativo.pl. W zasobach tej strony znajdziemy kursy dotyczące nie tylko systemu Windows Phone, ale również i Androida, i iOS, i Linuxa, i Windowsa Server 2008 R2. Nie zabrakło także lekcji dotyczących zarabiania na swoich grach i programach.

Łukasz Taborowski educativo

My jednak skupimy się na mobilnym systemie Microsoftu, który w Polsce zbliża się do wyniku 30% posiadania rynku. Mamy do wyboru dwa kursy: podstawowy i zaawansowany. Ten pierwszy składa się z 22 lekcji, które w sumie dają ponad 15 godzin ciągłej nauki. Czego na nim możecie się dowiedzieć?

Z kolei drugi kurs to ta sama liczba lekcji, ale w tym wypadku mamy ponad 18 godzin programowania. Po prostym podliczeniu łącznie mamy 34 godziny (z kawałkiem) czystego kodowania. Zadanie przekazania nam tych wszystkich informacji zostało powierzone programistom z firmy Kodd, Panom: Mieszkowi Lassocie (certyfikowany trener Nokii) oraz Łukaszowi Taborowskiemu (certyfikowany specjalista technologii Microsoftu). Biedacy wyraźnie musieli męczyć się z nieswoimi klawiaturami, ale wyszło im to świetnie.  Mam nadzieję, że Panowie nie obrażą się  za wykorzystanie zdjęć z Facebooka :)

mieszko educativo łukasz educativo

Tych dwóch Panów będzie nas prowadzić przez tajniki programowania gier i programów na Windows Phone w obydwu kursach. Od razu muszę napisać, że potwierdzili oni, że nudne szkolenie można przedstawić w sposób bardziej energiczny, a momentami wręcz śmieszny – na przykład słowa Pana Mieszka: “…w sumie ja też nie wiem o czym mówię” na temat szczegółów obsługiwanych przez system plików muzycznych.

łukasz mieszko educativo

Jak już wspominałem na początku, nie trzeba mieć nie wiadomo jak wielkich umiejętności pisania linijek kodu, aby zabrać się za robienie aplikacji na system z mobilnymi kafelkami. Na początku Pan Mieszko wprowadza nas do kodu C#. Co ciekawe – jeżeli czegoś nie zrozumiemy to nie musimy się od razu załamywać i powtarzać lekcji. Wszystkie rzeczy są tak często wykorzystywane podczas pisania właściwych programów, że w końcu nam się utrwalają najważniejsze fakty. Nie inaczej sprawa ma się z Silverlightem, którym zajął się mój imiennik. I tak z każdą kolejną lekcją programiści zmieniając się zmuszają nas – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – do nauki programowania aplikacji na Windows Phone. Najbardziej jednak spodobało mi się to, że nie wycięto pomyłek, które na bieżąco pokazują nam możliwe błędy, głupoty Windows Phone i inne. Z czasem aż się uśmiechałem, gdy od razu rzucał mi się w oczy błąd, który dopiero później wychodził na wierzch :).

educativo test

Po każdej lekcji dostajemy krótki test wyboru do rozwiązania. Mimo, że często zdarzało się, iż wszystkie poprawne odpowiedzi z rzędu były “A” to jeszcze bardziej utrwalaliśmy sobie nabyte umiejętności.

Programiści skupiają się głównie na systemie Windows Phone w wersji 7.5, gdyż jak dobrze wiemy obecnie znany nam system Windows Phone 8 wspiera kompatybilność wsteczną. Niemniej jednak w kursie dla zaawansowanych nie zabrakło uzupełnienia i wyjaśnienia zmian wprowadzonych w najpopularniejszej edycji mobilnych “Okienek”.

Wszystko brzmi pięknie, więc dla równowagi powinienem coś zarzucić, prawda? Tak szczerze mówiąc to nie mam za bardzo do czego się przyczepić, ale jak muszę to proszę bardzo, znajdą się dwie rzeczy:

  • używanie potocznego i poprawnego “se” przez naszych nauczycieli;
  • momentami (głównie z początku, miesiąc temu) utrudniający naukę odtwarzacz filmów na stronie.

To by było na tyle jeżeli mam pokazać negatywne strony. Jednak w żadnym stopniu nie przysłaniają one wielkich zalet całego kursu. Mówi się, że system Windows Phone jest bardzo prosty dla programistów. Niemniej jednak, po spędzeniu 33-godzin na stronie Educativo.pl, muszę stwierdzić, że nie sądziłem, iż będzie to aż tak łatwe. Najfajniejsze było to, że to ja decydowałem kiedy chce się uczyć i nie byłem od nikogo uzależniony w czasie trwających cały czas wakacji, podczas których nareszcie się czegoś pożytecznego nauczyłem.

Na koniec pozostało mi rozpisać kosztorys nauki programowania na Windows Phone:

Pierwsze pytanie – czy się opłaca? Oczywiście, że tak. Jakość umiejętności, które otrzymałem w stosunku do powyższych cen jest niewspółmierna – na korzyść wychodzą poznane przeze mnie informacje. Już kurs podstawowy pozwala nam na bezproblemowe tworzenie aplikacji w Visualu, a po przyswojeniu wiadomości z kursu zaawansowanego możemy śmiało zarabiać na swoich grach i programach.

Jeżeli nie jesteście przekonani, co do wyboru Educativo to przy każdym kursie znajdziecie pokazową lekcję. Dalej macie obiekcje? W takim razie przygotowaliśmy konkurs dla osób, które chcą nauczyć się programowania aplikacji na Windows Phone. Szczegóły już wkrótce!

Życzymy owocnej nauki!

Konkurs!

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszym konkursie organizowanym wspólnie z Educativo. Nagrodami są trzy kursy programowania Windows Phone (poziom wybrany przez laureatów).

Konkurs startuje już dziś i potrwa do końca września. Aby wziąć w nim udział wystarczy napisać w komentarzu pod wpisem dlaczego akurat Ty powinieneś wygrać jeden z trzech kursów programowania na Windows Phone. Nagrodzone zostaną osoby, które udzielą najciekawszych, według nas, odpowiedzi. Pamiętajcie, aby zamieszczając komentarz posługiwać się aktualnym adresem e-mail. Powodzenia! ;-)


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.