Zmiany jakie przyniosła aktualizacja Lumia Amber (GDR2)

|

aktualizacja amber

Duża część z Was ma już za sobą ostatnią aktualizację systemu Windows Phone 8 oznaczoną symbolem GDR2 (którą Nokia nazwała Lumia Amber). Sam, w drodze wyjątku, zrezygnowałem z wgrania firmware przez NCS i po raz pierwszy poczekałem do oficjalnego udostępnienia aktualizacji w kanale OTA (over-the-air) i tym samym dopiero wczoraj zaktualizowałem moją Lumię do najnowszej wersji oprogramowania. Z racji, że nie jest to duża aktualizacja i niektórzy nie zauważyli zmian, postanowiłem zrobić małe podsumowanie nowości jakie pojawiły się w wersji oprogramowania GDR2 z pakietem dodatków Lumia Amber.

Zacznijmy jednak od zmian, które wprowadził Microsoft, a tym samym tych, które trafiły do wszystkich smartfonów z Windows Phone 8, bez względu na producenta.

Radio FM

Radio FM jest teraz dostępne w smartfonach z systemem Windows Phone 8. Wystarczy podłączyć słuchawki i nastawić ulubioną stację przy użyciu łatwego w użyciu interfejsu, aby posłuchać audycji w stereo. (Radio FM nie jest dostępne w smartfonie Lumia 620)

Data Sense

Aplikacja Data Sense może pomóc Ci oszczędnie korzystać z danych komórkowych przez monitorowanie ilości przesyłanych danych i wstrzymanie wykonywania niektórych zadań do czasu, gdy będziesz mieć dostęp do sieci Wi-Fi.

Aplikację Data Sense możesz przypiąć do ekranu startowego — jej kafelek Live Tile będzie się automatycznie aktualizować i informować o ilości danych przesłanych przez telefon w sieci komórkowej i Wi-Fi. Po otwarciu aplikacji widać poszczególne aplikacje i funkcje, które najintensywniej korzystają z transmisji danych.

Przy okazji warto wspomnieć o funkcji “Zmniejsz transmisję danych, wysyłając adresy URL do usługi Data Sense“, która pojawiła się w ustawieniach Internet Explorera. Celem usługi Data Sense w programie Internet Explorer Mobile jest redukowanie transferu danych poprzez optymalizowanie (kompresowanie) treści internetowych, w tym zdjęć, kodu JavaScript i tekstu. Aby to osiągnąć, przeglądane adresy internetowe (adresy URL) są wysyłane zarówno do żądanej witryny („witryny oryginalnej”), jak i do serwera optymalizacji usługi Data Sense firmy Microsoft (nie dotyczy to sesji korzystających z protokołu HTTPS). Na podstawie informacji zwróconych przez witrynę oryginalną i serwer optymalizacji wybierane jest takie źródło treści internetowych, które pozwoli zminimalizować transfer danych.

Wsparcie dla CardDAV i CalDav

Google zaprzestał (a dokładniej zaprzestanie wraz z końcem bieżącego roku) wsparcia dla protokołu Exchange Active Sync dla nowych użytkowników, który do tej pory służył do synchronizacji poczty, kontaktów i kalendarzy od Google. Tym samym wymuszono na Microsofcie wykorzystanie w ich systemie mobilnym alternatywnych, otwartych standardów jakimi są CalDav, CalCard.

Problem z pamięcią “inne”

Wiele osób skarżyło się na duży rozmiar pamięci tajemniczo nazwanej “inne”. Microsoft tłumaczy, że w tej pamięci są przechowywane wszelkiego rodzaju pliki tymczasowe wykorzystywane przez system, załączniki z poczty e-mail, itp. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że pamięć ta rośnie cały czas, aż do momentu kiedy zabraknie pamięci w telefonie (zjawisko najbardziej widoczne w modelach z 4 GB pamięci wbudowanej). Aktualizacja GDR2 ma złagodzić występowanie tego problemu. Gdy pamięć telefonu zacznie się zapełniać, system automatycznie będzie usuwał z pamięci “inne” najstarsze i najmniej istotne pliki. Problem z blokowaniem pobierania aplikacji ze Sklepu lub aktualizacji nie powinien już występować.

Inne zmiany:

  • system działa jeszcze płynniej (może mi się wydawać),
  • możliwość przypięcia do ekranu głównego kafelka tworzenia nowej notatki w aplikacji OneNote,
  • niektórzy twierdzą, że poprawiono działanie systemowego czatu FB,
  • doszła możliwość wybrania aplikacji, która ma być uruchamiana po naciśnięciu spustu aparatu (ustawienia > aplikacje > zdjęcia+aparat).

Lumia Amber, czyli dodatki od Nokii:

Obróć, aby wyciszyć

Nie trzeba już naciskać przycisków, żeby telefon przestał dzwonić. Dzięki aktualizacji Lumia Amber wystarczy obrócić telefon, aby wyciszyć dzwonek, kiedy ktoś dzwoni w nieodpowiedniej chwili.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > audio > ulepszenia.

Kliknij dwa razy, aby obudzić telefon

Dzięki funkcji “kliknij dwa razy, aby obudzić telefon” wyświetlacz smartfona aktywuje sie po dwukrotnym stuknięciu w wyświetlacz.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > wyświetl+dotknij> dotknij.

Ekran Glance / Ekran podglądu

Dzięki ekranowi Glance smartfon Lumia działa jako zegar z trybami dziennym i nocnym, a jednocześnie informuje o stanie naładowania baterii.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > wyświetl+dotknij > podgląd.

Ekran Glance nie jest dostępny w modelu Lumia 520.

Profil kolorów Lumia

Tej funkcji zazdrościłem każdemu Samsungowi z Amoledem. Na szczęście pojawiła się ona w aktualizacji Lumia Amber. Dzięki niej dostosujemy do własnych potrzeb kolory wyświetlane na ekranie naszego urządzenia.  Ustawić możemy nasycenie oraz temperaturę kolorów.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > wyświetl+dotknij > wyświetl.

Filtr połączeń+SMS

Chyba największa niespodzianka aktualizacji Lumia Amber. W końcu otrzymujemy czarną listę z prawdziwego zdarzenia! Funkcja ta pozwala na utworzenie listy numerów z których nie chcemy otrzymywać połączeń i smsów. Dostajemy również dostęp do listy zablokowanych połączeń i wiadomości SMS, możemy przypiąć do ekranu głównego kafelek wyświetlający w czasie rzeczywistym liczbę odrzuconych połączeń i SMSów. Dodatkowo możemy zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych (akurat taką funkcję oferuje każdy operator).

Osoba dzwoniąca usłyszy przerywany sygnał.

Funkcje znajdziemy w ustawienia > Filtr połączeń+SMS.

Nowe aplikacje dostępne dla oprogramowania Lumia Amber:

Inne zmiany

Z innych zmian zauważyłem tylko i wyłącznie odświeżenie niektórych dzwonków Nokii. Nokia Tune brzmi o wiele ładniej, Nokia Clock budzi jakby przyjemniej, a Nokia message zmieniło się nie do poznania i na pewno wielu z Was będzie tęsknić za starym dźwiękiem wiadomości. Nokia mówi również o poprawieniu sterowników aparatu, dzięki czemu zdjęcia mają być jeszcze lepszej jakości.

Czy coś pominąłem? Czy znaleźliście jakieś inne zmiany? Dajcie znać w komentarzach :-)

Źródło: własne, nokia.plblogs.windows.com


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.