Żegnamy SkyDrive i czekamy na nową nazwę

|

skydrive logoMnogość korporacji wszelkiego typu na świecie ma swoje dobre i złe strony. Dobrą z pewnością jest rozwój i brak monopolów na poszczególnych rynkach, co pozytywnie odbija się dla klienta. Złą stroną są z pewnością wszelkiego rodzaju wojny patentowy czy też najzwyklej w świecie coraz mniejsza możliwość określenie swojego produktu jedną, prostą nazwą –  albo brakuje oryginalnego pomysłu albo nie wiemy, że wcześniej ktoś już wykorzystał dane “imię”.

Microsoft po raz drugi został zmuszony do zmienienia nazwy jednego ze swoich produktów. Mowa oczywiście o SkyDrive. Tak jak to miało miejsce z nazwą środowiska graficznego Metro, którego zmiana została wymuszona przez Metro AG tak i teraz korporacja o zbliżonej nazwie do SkyDrive skutecznie wyegzekwowała swoje prawa w sądzie do nazewnictwa. Metro UI zostało zastąpione Modern UI – pisaliśmy o tym swego czasu.

Przejdźmy więc do głównego wątku i SkyDrive. Microsoft został pozwany przez firmę British Sky Broadcasting Group (BSkyB). Może się wydawać, że podobieństwo w jednym przedrostku to za mało, ale warto zwrócić uwagę na produkty brytyjskiego przedsiębiorstwa mediowego. Wszystkie kanały telewizyjne produkowane przez BSkyB mają swój przedrostek “Sky”, np.: Sky Activ czy też Sky Movies. Także tutaj SkyDrive faktycznie “wchodzi w paradę”. Toteż po batalii sądowej brytyjscy sędziowie nakazali Microsoftowi zaprzestanie używania nazwy ich “chmury”.

Odkąd Microsoft został zmuszony ze zmiany terminu Metro na Modern nie spotykamy się już z określeniem tego środowiska graficznego. Jak będzie w przypadku “chmury”? Czy nowa nazwa dla dysku wirtualnego również zostanie przyćmiona? Swoją drogą macie pomysły dla następcy SkyDrive? Jak Microsoft mógłby tę sprawę najlepiej rozwiązać? Osobiście wydaje mi się, że znaczne przemodelowanie całego designu obecnie znanej nam “chmury” na nową, z nowymi smaczkami i oczywiście nową nazwą mogłoby być wyjściem obronną ręką z całej sytuacji dla korporacji z Redmond.

źródło: The Verge


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.