Windows Phone GDR2 i wsparcie dla .wav

|

windows phonePoczątek systemu Windows Phone był ciężki. Wiele braków (nie było nawet funkcji kopiuj/wklej), kilka niedoróbek, ale wszystko cały czas jest poprawiane. Czy aby jednak wystarczająco szybko? Z pewnością to nie jest temat na ten artykuł. Wróćmy do braków w systemie z mobilnymi “Okienkami” i jednym, który dał mi się od razu we znaki jako jednego z pierwszych posiadaczy HTC Trophy – wsparcie dla małej ilości kodeków i rozszerzeń.

Ostatnio jednym z najpopularniejszych tematów jest aktualizacja Windows Phone GDR2. Znamy oficjalną listę zmian w tej wersji systemu, ale po raz kolejny redaktorzy z All About Windows Phone odkryli coś nowego. Jest nim wsparcie dla znacznie większej ilości kodeków. Zobaczmy tabelkę porównawczą, Lumia 925 z GDR2 i Lumia 720 z GDR1:

windows phone gdr2 wsparcie kodeki

Największą zaletą jest wsparcie dla kolejnych plików z rozszerzeniem .wav z kolejnymi kodekami, które obecnie jest głównie wykorzystywane przy zawartych wiadomościach głosowych w mailach. Jeżeli przed aktualizacją otworzylibyśmy plik z wymienionym powyżej rozszerzeniem ujrzelibyśmy następujący ekran odtwarzacza bez żadnych danych:

windows phone .wav odtwarzacz

Razem z nim nie mielibyśmy możliwości przewijania dźwięku. W innym przypadku możemy ujrzeć najzwyklejszy komunikat o niewspieranym formacie. Warto w tabeli zwrócić uwagę na Ulaw i GSM6.10 wykorzystywane na szerszą skalę oczywiście przy wiadomościach głosowych. Te kodeki są znacznie bardziej skompresowane w stosunku do wcześniej wykorzystywanego PCM, co odbija się na wykorzystaniu pamięci urządzenia.

Wiadomość ta może okazać się zbędna dla większości użytkowników i czytelników, ale na pewno znajdą się tacy, co ucieszy ich powyższa tabela :). Istnieje również szansa, że to kolejna zaleta aktualizacji Lumia Amber, ale w to jednak wątpię.

źródło: All About Windows Phone


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.