Lumia 1020 na przeciwko protoplaście, czyli 808 Pureview!

|

lumia 1020 808 pureview porównanieMożliwość robienia zdjęć w telefonie komórkowym to dzisiaj żadna rewelacja. Jednak producenci za wszelką cenę starają się dorównać prawdziwym aparatom fotograficznym i na każdym kroku ulepszają swoje moduły zapisujące obraz na pamięć telefonu. Już nie raz toczyły się potyczki pomiędzy korporacjami na to, który ma słuchawkę robiącą najlepsze zdjęcia. Idealnym przykładem jest długa batalia Nokii i Sony Ericssona (obecnie Sony oczywiście) – starcie Carl Zeiss i Cyber-Shot. Przedstawiciele tych dwóch rodzin na każdym kroku walczyli ze sobą, np.: n73 i starszy k800i/k810i, czy też k850i i n95/n95-2. W tle gdzieś tam pojawiała się jeszcze wtedy mało znana marka wśród telefonów, czyli Samsung ze swoimi modelami G800 i G810 (z optycznym zoomem). Od tamtego czasu wiele się zmieniło i teraz na nowo rozpoczyna się batalia na jak najlepszy moduł fotograficzny zainstalowany już w… smartfonach.

Nokia w zeszłym roku przypomniała o sobie w kwestii aparatów prezentując model 808 PureView – olbrzymia ilość pikseli, niesamowite zdjęcia, mieliśmy lidera. Jednak ten model nie miał prawa odnieść wielkiego sukcesu za sprawą jednego błędu Finów, systemu. Podumierający wtedy Symbian nie zachęcał konsumentów do zakupu dla samego rewolucyjnego aparatu. Toteż wszyscy czekali na pojawienie się odpowiednika z Windows Phone. Trochę to trwało, bo aż blisko półtora roku, żebyśmy w końcu ujrzeli długooczekiwaną Lumię 1020 – prawdziwy następca 808 PureView. W międzyczasie oczywiście mieliśmy do czynienia z Lumią 920 (i niby 925/928), która również została wyposażona w technologię PureView, ale to jednak nie było to samo. Na szczęście najnowsza Nokia z Windows Phone wykorzystuje technologię i doświadczenie obu powyższych protoplastów – słuchawek 808 i 920 – i łączy to w jedno: Lumię 1020. Jak jednak wychodzi bezpośrednie porównanie obu modeli wyposażonych w aparat o matrycy 41MPx? Przekonajmy się!

Zestawienie zostało wykonane przez redaktora All About Windows Phone i All About Symbian.

Także zaczynamy. Na początek tabelka informująca z czym mamy do czynienia:

lumia 1020 808 pureview dane techniczne

A teraz do rzeczy, czyli zdjęcia.

Test 1. Pełne słońce, idealne warunki do robienia zdjęć.

Model 808 PureView:

808 pureview park

Lumia 1020:
lumia 1020 pureview park

Od razu widać, że Nokia nie przespała tego roku i 5 miesięcy pomiędzy premierami obu modeli  i słuchawka z Windows Phone wypada lepiej – kolory są znacznie żywsze, cała fotografia jest jaśniejsza. Po zbliżeniu możemy zauważyć znacznie wyraźniejsze obiekty na Lumii – zbliżenie w modelu 808 PureView wypada w tym porównaniu lekko mówiąc słabo.

Test 2. Przenieśmy się na jarmark przy pięknie święcącym słońcu.

808 Pureview:

808 pureview jarmark

Lumia 1020:

lumia 1020 pureview jarmark

To samo, co poprzednio – barwy ze słuchawki korzystającej z Symbiana są przyćmione, a te z Lumii wręcz przeciwnie – kipią kolorami (może nawet, aż za bardzo).

Test 3. Rynek i opady deszczu.

808 PureView:

808 pureview rynek

Lumia 1020:

lumia 1020 pureview rynek

Ciemniejsza sceneria i od razu różnica w kolorach powoli zanika. Autor zauważył, że oba modele spisały się świetnie i w rzeczywistości było ciemniej niż na wyżej przedstawionych fotografiach.

Test 4. Przechodzimy do ograniczonej ilości światła i wychodzimy na ulicę.

808 PureView:

808 pureview ulica1

Lumia 1020:

lumia 1020 pureview ulica1

Stało się. Pierwsze potknięcie Lumii. Niebo jakie zauważycie na zdjęciu wykonanym przez tegoroczny model z PureView zostało nieco przekłamane – w rzeczywistości niebo nie było takie niebieskie i bliższe faktycznemu stanu jest to, co ujrzymy na Nokii 808. Tutaj należy nadmienić, że wszystkie zdjęcia zostały zrobione na automatycznych ustawieniach i kalibracja ich obroniłaby Lumię.

Test 5. Światła dziennego brak – pozostają lampy na drodze.

808 PureView:

808 pureview brak światła ulica

Lumia 1020:

lumia 1020 pureview brak światła ulica

No cóż. Tutaj chyba wiele nadmieniać nie trzeba? Zdecydowane zwycięstwo Lumii.

Pokrótce przedstawiłem Wam porównanie dwóch Nokii z PureView: 808 i 1020. Jednak to nie to samo, co ściągnięcie zdjęć na własny dysk w pełnej rozdzielczości i przeanalizowanie ich samemu – wystarczy, że kliknięcie na linki zawarte w nazwach modeli przy poszczególnych testach, a otworzą Wam się oryginalne fotografie. Dodatkowo osoby, które znają język angielski, gorąco zachęcam do przeczytania tego, co sam autor powyższych zdjęć ma do powiedzenia: Klik! Znajdziecie pod tym linkiem również w ciekawy sposób zestawione zdjęcia pozwalające natychmiastowo je porównać.

Także jakie są Wasze opinie na temat nowego smartfona z kategorii phamera/cameraphone?


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.