Wsparcie dla Windows Phone 8 wydłużone z 18 do 36 miesięcy!

|

Windows Phone

Microsoft za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga właśnie poinformował o wydłużenia cyklu wsparcia technicznego dla systemu Windows Phone 8 z 18 miesięcy do aż 3 lat! Dla przypomnienia, telefony z Windows Phone 7 mają w teorii zapewnione wsparcie do 9 września 2014 roku. W praktyce wygląda to tak, że pierwsze telefony z WP7 (HTC 7 Mozart, LG Swift 7) zostały ostatni raz zaktualizowane po 2,5 roku od swojej premiery, co nie jest złym wynikiem biorąc pod uwagę to, że nie były one wcale drogimi sprzętami.

Aktualizacje systemów mobilnych w większości przypadków pozostawiają wiele do życzenia. Przykładowo, żeby dostać dwie większe aktualizacje systemu Android (zakładając, że większe aktualizacje są wydawane raz do roku) musimy albo wybrać topowy flagowy model większego producenta lub zdecydować się na urządzenie z serii Nexus wspierane przez Google. Zdecydowanie najlepiej wypada tutaj Apple z aktualizowaniem systemu iOS. Siódmą wersję swojego systemu udostępnią nawet dla iPhone 4, który swoją premierę miał pod koniec 2010 roku.

Wygląda na to, że Microsoft pozazdrościł trochę Apple w tej kwestii i oficjalnie ogłosił, że zmienia okres wsparcia dla urządzeń z Windows Phone 8 z 18 miesięcy na 3 lata. Data zakończenia wsparcia dla systemu Windows Phone 8 została wyznaczona na 16 lipca 2016 roku. Aktualizacje mają zawierać zarówno ewentualne poprawki błędów, łatki dla różnego typu dziur jak i nowe funkcje. Gigant z Redmond uprzedza, że operatorzy i producenci smartfonów będą mogli kontrolować dystrybucję tych aktualizacji, co w praktyce oznacza, że ich dostępność może zależeć od kraju, regionu i możliwości sprzętowych urządzenia (tanie modele mogą być z czasem pomijane).

Ciekaw jestem jak to będzie wyglądać w praktyce. Czy rzeczywiście do 2016 roku urządzenia z wyższej półki (nie oszukujmy się, że przykładowo Lumia 520 będzie wspierana przez tyle czasu) będą dostawały nowe funkcje, czy będzie to jedynie wsparcie w razie konieczności załatania jakiejś dziury lub dodania obsługi jakiegoś standardu?

źródło: Windows Phone Blog


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.