Windows RT i Nokia ze Snapdragonem 800 – tablet w drodze?

|

nokia_logoMicrosoft swego czasu był bezkonkurencyjny w wielu dziedzinach skupiających się na systemach operacyjnych. Windows na PC konkurował jedynie z dystrybucjami Linuksa, które, jak dobrze wiemy, nie cieszą się dużą popularnością. Podobnie sytuacja wygląda z mobilnymi urządzeniami. Ładnych kilka lat temu Windows Mobile był systemem o możliwościach niedostępnych żadnemu innemu oprogramowaniu. Czasy się jednak zmieniły i pojawiła się konkurencja, a także zapotrzebowanie na nowe systemy – dla tabletów. Tutaj reprezentantem jest Windows RT.

System korporacji z Redmond skierowany na urządzenia przenośne z dużymi wyświetlaczami dotykowymi idealnie się wpasowuje w hierarchię pomiędzy Windows Phone 8, a Windows 8. Niestety, konkurencja czyli Android i iOS wypada lepiej w wynikach sprzedaży. Najbardziej boli ilość sprzedanych sztuk modelu Surface, czyli tabletu produkcji samego Microsoftu. Inni producenci korzystający z Windows RT również nie są zbytnio zadowoleni z wyników sprzedaży, ale do gry może wejść kolejny zawodnik. Jest nim oczywiście jeden z najbardziej znaczących partnerów Microsoftu – Nokia. W sieci krąży wiele pogłosek mówiących o tym, że Nokia chce wydać urządzenie większe niż zwyczajny smartfon. Pojawiało się wiele grafik przedstawiający tablet fińskiej marki utrzymany w designie serii Lumia.

nokia windows rt phablet

Ostatnio nawet do sieci wyciekło zdjęcie, które jakoby pokazywało przedni panel urządzenia z wyświetlaczem o wymiarach powyżej 6 cali (kategoria: phablety). Dzisiaj do głosu doszła nawet specyfikacja innego urządzenia o większym wyświetlaczu niż dotychczas stosowanych. Zobaczcie sami screen ze strony zajmującej się badaniem wydajności urządzeń, GFXBench:

nokia rx-114 gfbench tablet windows rt

Model RX-114 korzysta z systemu Microsoftu i jest oparty na architekturze ARM, a więc do czynienia mamy z Windowsem RT, czyli tabletem. Do tego grafika w jaką zostało urządzenie wyposażone to Adreno 330 spotykane w SoC Qualcomma, a więc Snapdragonie 800. Toteż mamy oczywiście 4 rdzenie. Cały ten układ generuje obraz na wyświetlacz o przekątnej 1371x771px.

Jest to już drugi tablet, który możemy poznać dzięki aplikacjom zawartym w marketach. Wcześniej po sieci zaczął krążyć model Nokii określany jako RX-108 wykryty przez firmę AdDuplex, którą znamy bardzo dobrze dzięki publikowanym przez nią statystykom.

Cieszę się, że Nokia wkracza na kolejne rynki, ale to nie jest jeszcze pewne. Znamy wiele przypadków kiedy to testowe modele nigdy nie pojawiły się na rynku. Miejmy nadzieję, że teraz będzie inaczej.

źródło: NokiaPoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.