Windows Phone ze wsparciem dla rozdzielczości 1080p

|

1080p
Już kilka miesięcy temu pojawiły się informacje jakoby system Windows Phone wraz z aktualizacją GDR3 miał otrzymać wsparcie dla rozdzielczości 1080p (Full HD). Jako pierwszy taką informację podał The Verge powołując się na swoje dobrze poinformowane źródła. Teraz pojawiło się potwierdzenie tej informacji. Justin Angel, który niegdyś pracował w firmie Nokia i Microsoft, dotarł do plików zaprezentowanego na konferencji Build 2013 pakietu dla programistów Visual Studio 2013. Znalazł tam skórki przeznaczone do emulatora Windows Phone w rozdzielczości 1080×1920 czyli 1080p/Full HD.

visual studio 1080p

Co to oznacza dla nas? Producenci sprzętu będą chętniej sięgać po duże ekrany. Zapewne jeszcze w tym roku zostanie zaprezentowany jakiś phablet (wikipedia: smartfon z ekranem o przekątnej większej niż 5 cali), który będzie w stanie konkurować z Galaxy Note od Samsunga i Xperią Z Ultra od Sony. Pojawi się również więcej miejsca, a tym samym więcej możliwości na spersonalizowanie naszego kafelkowego ekranu głównego (koncept widoczny na grafice powyżej).

Myślę, że przy okazji warto przypomnieć kilka faktów dotyczących aktualizacji systemu Windows Phone 8. Aktualizacja z początku bieżącego roku (szerzej znana jako “Portico”) była pierwszą aktualizacją GDR (General Distribution Release – ogólna aktualizacja systemu). Planowana na sierpień aktualizacja to GDR2, wprowadzi ona m.in. radio FM i wsparcie dla protokołów CardDav i CalDav. Aktualizacja GDR3, w której ma się znaleźć m.in. wsparcie dla rozdzielczości 1080p ma zostać zaprezentowana jesienią, a udostępniona dla wszystkich do końca bieżącego roku. Kolejną aktualizacją po GDR3 będzie już Windows Phone Blue o którym wiadomo póki co tylko tyle, że dzięki niej wszystkie systemy Microsoftu (od Windows Phone – smartfony, przez Windows RT – tablety, Windows 8 – desktopy) będą bardziej spójne od strony programistycznej. Data premiery Windows Phone Blue nie jest znana, ale na pewno nastąpi w pierwszej połowie 2014 roku.

Źródło: Twitter


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.