Najczęstsze pytania zadawane przez użytkowników Windows Phone

|

Windows Phone

Pod koniec listopada 2011 byłem w Londynie. Odbyła się tam wtedy największa akcja outdoorowa jaką miałem okazję zobaczyć na żywo. Nokia rozpaliła Londyn świetną projekcją 4D ( http://youtu.be/SX2Gd-kqV5s ). Wtedy też zachwyciła mnie błękitna Nokia Lumia 800, którą kilka dni później zakupiłem.

Tak rozpoczęła się moja przygoda z systemem Windows Phone. Kilka miesięcy później zacząłem aktywnie uczestniczyć w życiu tego portalu i pomagać innym użytkownikom na naszym forum. Przez ten czas dowiedziałem się wielu rzeczy zarówno o systemie Windows Phone jak i o jego użytkownikach, o tym z czym mają największe problemy osoby początkujące. Swoją wiedzą chciałem się podzielić tutaj i stworzyłem swojego rodzaju Windows Phone FAQ, z którym możecie zapoznać się poniżej. Zaznaczam od razu, że z racji iż skierowany on jest dla użytkowników początkujących nie znajdziecie w nim rad typu “można, ale trzeba złamać telefon”.

FAQ (ang. Frequently Asked Questions) – to zbiory często zadawanych pytań i odpowiedzi na nie, mające na celu udzielenie danemu użytkownikowi serwisu internetowego pomocy bez konieczności angażowania do tego jakichkolwiek osób.

Kwestie związane z kontem Microsoft, sklepem i płatnościami

Czym jest konto Microsoft?
Konto Microsoft (nazywane wcześniej identyfikatorem Windows Live ID) umożliwia robienie wielu rzeczy w telefonie. Po zalogowaniu jest możliwe:

 • Pobieranie ze sklepu aplikacji i gier
 • Granie ze znajomymi w gry Xbox, zdobywanie osiągnięć, utworzenie swojego Tagu gracza i awatara
 • Lokalizowanie telefonu (np. po zgubieniu), włączanie w nim dzwonka, blokowanie go lub kasowanie w nim wszystkich danych (funkcja Znajdź mój telefon)
 • Tworzenie kopii zapasowych danych z telefonu i ich przywracanie
 • Synchronizowanie dokumentów, zdjęć i wideo z usługą SkyDrive
 • Automatyczne synchronizowanie kontaktów i kalendarza

Czy posiadanie konta Microsoft jest wymagane, aby korzystać z telefonu z Windows Phone?
Teoretycznie – nie. W praktyce bez niego nie wykorzystamy w pełni potencjału naszego telefonu (patrz wyżej).

Czy można odłączyć telefon od konta Microsoft bez konieczności przywracania ustawień fabrycznych?
Nie. Aby odłączyć konto musisz przywrócić ustawienia fabryczne.

Czy korzystanie ze Sklepu Windows Phone jest płatne?
Nie – korzystanie ze sklepu jest bezpłatne. Płacimy tylko za transmisje danych (jeśli korzystamy z sieci komórkowej) oraz za płatne gry i aplikacje. Ich cena jest podana, aby je zakupić musimy dodać do naszego konta Microsoft dowolną formę płatności.

Jakie formy płatności są dostępne w sklepie?
Dla naszego regionu dostępne formy płatności to:

 • Karty płatnicze (kredytowe, debetowe, przedpłacone)
 • PayPal
 • Bony upominkowe

Na obecną chwilę w naszym kraju nie ma możliwości płatności z rachunku operatora. Więcej o płatnościach w Sklepie Windows Phone przeczytacie tutaj: https://windows-phone.pl/platnosci-w-sklepie-windows-phone/

Nie mam 18 lat, nie mam konta w banku, a co za tym idzie, nie mam karty płatniczej. Czy jest sposób abym mógł kupować aplikacje?
Tak. Możesz zakupić kartę przepłaconą (prepaid) do transakcji internetowych lub bon upominkowy. Więcej o tych formach płatności przeczytacie pod linkiem podanym powyżej.

Ile czasu, od dokonania zakupu w sklepie, trwa obciążenie mojej formy płatności?
W przypadku kart płatniczych zajmuje to około 5 dni roboczych. Podobnie w przypadku konta PayPal. Płacąc ze środków z konta Microsoft (załadowanego bonem upominkowym) zostajemy obciążeni natychmiast.

Po dodaniu do konta Microsoft karty płatniczej zostałem obciążony opłatą w wysokości 3 zł. Skąd ta opłata?
Jest to transakcja wykonana w celu potwierdzenia danych Twojej karty. Pobrana kwota zostanie zwrócona na Twoje konto do 14 dni.

Czy po przywróceniu ustawień fabrycznych moje kupione aplikacje znikają? Muszę je kupić jeszcze raz?
Nie. Aplikacje przypisują się do konta Microsoft. Oznacza to, że jeśli będziesz miał do jednego konta Microsoft przypisane np. 3 smartfony z Windows Phone to na wszystkich będziesz mógł zainstalować zakupione aplikacje. Oznacza to również, że po kupnie nowego telefonu z WP i przypisaniu go do tego samego konta Microsoft, będziesz miał na nim dostęp do zainstalowanych aplikacji.

Wyżej piszecie, że zakupione materiały są przypisane do konta Microsoft, a ja pomimo tego w Sklepie w zakupionych aplikacjach widzę przycisk “Kup” zamiast “Zainstaluj”. Co jest nie tak?
Po kliknięciu na “Kup” otrzymasz informację, że dana aplikacja/gra została już przez Ciebie zakupiona i wtedy dostępny będzie przycisk “Zainstaluj”.

Jak rozwiązać problemy z płatnościami w sklepie?
Jeśli podczas zakupów w Sklepie Windows Phone wystąpi błąd związany z płatnością, możesz spróbować go rozwiązać poprzez zmianę lub aktualizację metody płatności skojarzonej z Twoim kontem Microsoft. Aby to zrobić, wejdź na stronę serwisu płatniczego firmy Microsoft (https://commerce.microsoft.com), zaloguj się i kliknij Opcje płatności.

Kwestie związane z kontaktami

Czy mogę wyeksportować moje kontakty na kartę SIM?
Nie ma takiej opcji.

Kontakty na koncie Microsoft
Windows Phone umożliwia bardzo wygodne przechowywanie wszystkich kontaktów na koncie Microsoft. Tego typu kontakty są dostępne na stronie Outlook’a. Dzięki temu zachowamy nasze kontakty nawet jeśli zmienimy oprogramowanie, zrobimy hard reset, a nawet zmienimy telefon na inny. Wystarczy, że przy pierwszej konfiguracji podamy nasze konto Microsoft. Kontakty synchronizują się automatycznie.

Czemu kontakty zostały z duplikowane, potrojone albo i więcej?
Czasami zdarza się taka sytuacja z różnych powodów (wielokrotny import kontaktów z sim, itp.). Aby tego uniknąć najlepiej zrobić sobie porządek w kontaktach z poziomu strony www ( contacts.live.com ). Znajdziemy tam takie przydatne opcje jak eksport (np. z gmaila), wyczyść kontakty (czyści duplikaty) oraz przywracanie usuniętych kontaktów.

Kopia zapasowa

Tworzenie kopii zapasowych
Po zalogowaniu się na swoje konto Microsoft w telefonie Windows Phone możesz włączyć usługę, która automatycznie zapisuje dane w chmurze — dzięki temu będziesz mieć ich kopię zapasową na wypadek, gdyby coś złego stało się z telefonem.

Jak włączyć/wyłączyć i skonfigurować tworzenie kopii zapasowej?
Na liście Aplikacje naciśnij kolejno opcje Ustawienia  Ikona Ustawienia > Kopia zapasowa.

Co jest zapisywane w kopii zapasowej?
Możemy utworzyć kopie zapasowe większości ważnych danych i ustawień, między innymi:

 • listy aplikacji zainstalowanych w telefonie;
 • historii połączeń;
 • koloru motywu;
 • kont skonfigurowanych w telefonie;
 • listy Ulubionych z przeglądarki Internet Explorer;
 • ustawień telefonu dotyczących między innymi zdjęć, wiadomości, poczty e-mail i kont, lokalizacji, przeglądarki Internet Explorer, ekranu blokady czy funkcji Mowa.

Jak przywrócić utworzoną wcześniej kopię zapasową?
Przywrócić kopię zapasową możemy tylko i wyłącznie podczas pierwszego uruchomienia „czystego” telefonie. „Czysty” oznacza, że musi być on po przywróceniu ustawień fabrycznych lub wgraniu nowej wersji oprogramowania, ewentualnie może być to nowy, wyjęty prosto z pudełka telefon z systemem Windows Phone.

Proces przywracania kopii zapasowej wygląda następująco:

 1. Podczas konfiguracji telefonu, która pojawi się po pierwszym uruchomieniu konfigurujemy konto Microsoft, które zostało użyte do utworzenia kopii zapasowej;
 2. Po wyświetleniu monitu o przywrócenie danych z kopii zapasowej wybieramy kopię, której chcemy użyć, a następnie naciskamy opcję Dalej i jeszcze raz wybieramy Dalej;
 3. Podstawowe dane kopii zapasowa zostaną pobrane z użyciem transmisji danych komórkowych, natomiast rozpoczęcie pobierania aplikacji nastąpi dopiero po uruchomieniu telefonu.

Po uruchomieniu telefonu zalecane jest skonfigurowanie sieci Wi-Fi, żeby aplikacje zostały pobrane z wykorzystaniem wifi, a nie sieci komórkowej. Po aktualizacji GDR3 (Aktualizacja 3) możemy skonfigurować połączenie Wi-Fi od razu podczas pierwszej konfiguracji telefonu.

Kwestie związane z Internetem

Uciekająca kasa z konta, duże rachunki – dlaczego???????znakzapytania
Urządzenia działające pod kontrolą systemu Windows Phone to smartfony, a te mają do siebie to, że lubią się łączyć z Internetem, stąd uciekające pieniążki. Polecam korzystanie z pakietów internetowych “z lejkiem” (po przekroczeniu limitu nie potrąca nam kasy z konta, tylko aktywuje się tzw. lejek, czyli ograniczenie prędkości mobilnej transmisji danych).

Czy Windows Phone wymaga posiadania pakietu internetowego?
Nie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wyłączyć transmisję danych mobilnych i korzystać tylko z połączenia WiFi.
Nie mniej jednak, jeśli zależy nam na mobilności, warto wykupić pakiet internetu (najlepiej z “lejkiem”) – są one coraz tańsze.

Co zrobić żeby mój telefon nie łączył się z internetem? Wyłączanie transmisji danych mobilnych.
Wchodzimy w Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Transmisja danych ustawiamy na wyłączona

Nie mogę wysyłać i odbierać MMSów – dlaczego?
Do prawidłowego działania MMSów jest wymagane włączenie transmisji danych przez sieć komórkową.

Czy da się udostępnić internet z telefonu do komputera przez WiFi?
W większości modeli jest to możliwe. Ustawienia -> dostęp do internetu

Czy jest aplikacja pozwalająca monitorować ilość danych, które przesyła mój telefon?
Aplikacja Data Sense daje pełną kontrolę nad ilością danych przesyłanych za pośrednictwem telefonu. Możesz nałożyć limit odpowiedni do swojego abonamentu lub po prostu śledzić, które aplikacje przesyłają najwięcej danych. Dostępność aplikacji jest zależna od urządzeń i regionu.

Kwestie związane z personalizacją systemu

Czy budzik zadzwoni kiedy telefon jest wyłączony?
Niestety, nie.

Czy można ustawić własny dźwięk jako dzwonek nadchodzącego połączenia?
Tak. W tym poradniku jest wyjaśnione jak to zrobić. W Sklepie Windows Phone jest wiele aplikacji, które pozwalają w łatwy sposób to zrobić, np. “Zrób dzwonek” dla telefonów Nokia Lumia.

Telefon w trybie dzwonek+wibracje wibruje tylko na początku nadchodzącego połączenia. Czy to normalne?
Tak, niestety. Nie ma możliwości ustawienia sygnalizacji połączenia ciągłą wibracją.

Czy mogę ustawić własny dźwięk jako dzwonek sms?
Tak, z tym że telefon musi być zaktualizowany do Windows Phone 8 GDR3 (Aktualizacja 3).

W powiadomieniu o nowej wiadomości sms jest wyświetlany fragment tej wiadomości. Czy da się to wyłączyć?
Póki co nie jest to możliwe.

Czy jest możliwość włączenia uproszczonej obsługi znaków w wiadomościach SMS?
Nokia w smartfonach Lumia daje taką możliwość (Ustawienia > Sieć+ > Zestaw znaków SMS > Zredukowany). Niestety, inni producenci póki co nie udostępniają takiej funkcji.

Jak ustawić dzwonek dla danego kontaktu?
Wchodzimy do listy kontaktów, następnie w wybrany kontakt, wybieramy edycję. W polu ‘dzwonek’ wybieramy dźwięk dzwonka dla danego kontaktu.

Czy mogę ustawić inną wyszukiwarkę pod przyciskiem lupy?
Niestety, nie.

Czy mogę dodawać własne akcenty kolorystyczne? Czy mogę ustawić inny kolor dla wybranego kafelka?
Nie. Nie.

Czy można zmienić wielkość czcionki?
Tak, ale tylko w Windows Phone 8. Wielkość czcionki możemy ustawić dla: kontaktów, wiadomości, emaili, rejestru połączeń i ekranu blokady. Z  menu aplikacji wybieramy kolejno Ustawienia > ułatwienia dostępu > i ustawiamy rozmiar tekstu.

Co jaki czas zmienia się tapeta Bing na ekranie blokady?
Każdego dnia jest inna tapeta. Pamiętaj, że telefon musi mieć dostęp do internetu, aby pobrać aktualną tapetę.

Jak wyłączyć sortowanie alfabetyczne na liście aplikacji?
Alfabetyczne sortowanie listy zainstalowanych aplikacji włącza się automatycznie po osiągnięciu liczby 45 pozycji na liście aplikacji (gry się nie zaliczają). Niestety, nie ma możliwości jego wyłączenia, nawet jeśli odinstalujemy kilka aplikacji. Jedynym sposobem pozbycia się sortowania alfabetycznego jest przywrócenie ustawień fabrycznych i pilnowanie się, aby nie przekroczyć liczby 45 aplikacji na liście.

Aplikacje i pliki

Czy w Windows Phone jest menadżer plików?
Nie. Windows Phone jest systemem zamkniętym, każda aplikacja pracuje w izolowanym środowisku, nie współdzieląc ze sobą plików, dzięki czemu po odinstalowaniu programu nie pozostają w systemie żadne śmieci, a bezpieczeństwo stoi na znacznie wyższym (niedostępnym dla Androida) poziomie. W takim przypadku menadżer plików nie ma zbytnio sensu.

Jak wysyłać pliki przez bluetooth?
W przypadku plików multimedialnym i kontaktów mamy dostępną opcję “Udostępnij”, opcja “Bluetooth” pojawia się w niej dopiero po aktywacji łączności BT w ustawieniach.

Czy można instalować aplikacje na karcie pamięci?
Na obecną chwilę nie jest to możliwe. Nie wiadomo czy kiedykolwiek się to zmieni. Na kartę pamięci możemy przenieść pliki map w telefonach Nokia Lumia.

Dlaczego nie mogę zainstalować niektórych aplikacji/gier?
Możliwości są dwie:

 1. Niektóre aplikacje i funkcje nie działają na telefonach z pamięcią RAM mniejszą niż 1 GB (telefony z Windows Phone 8) lub 512 MB (telefony z Windows Phone 7).
 2. Każdy producent sprzętu (np. Nokia, HTC, Samsung) posiada swój dział w Sklepie Windows Phone (np. Nokia Collection, HTC Apps, Samsung Zone), w którym znajdują się aplikacje i gry przeznaczone tylko dla urządzeń danego producenta. Tak też użytkownik Samsunga nie zainstaluje aplikacji przeznaczonych dla telefonów Nokia, a użytkownik Nokii nie zainstaluje aplikacji od HTC.

Od autora

Mam świadomość, że o niektórych rzeczach mogłem zapomnieć, niektóre pominąłem ponieważ mogły wydawać mi się zbyt oczywiste. Nie jest wykluczone, że w przyszłości rozszerzę ten FAQ o nowe zagadnienia i opublikuję część drugą. Tym czasem mam nadzieje, że pomoże on wielu osobom.

BTW, nie mam nic przeciwko kopiowaniu, ale z zachowaniem informacji o autorze – taka dżentelmeńska umowa ;-)


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.