Większe zmiany w Windows Phone na początku 2014 roku

|

Windows Phone

Microsoft wczoraj opublikował oficjalną listę zmian, które przyniesie aktualizacja Windows Phone GDR2 (General Distribution Release 2). Niestety, długa ona nie jest i większych zmian nie zawiera. Można nawet powiedzieć, że wciąż jest to aktualizacja uzupełniająca braki systemu, a nie dodająca nowe funkcje, bowiem Radio FM było już w WP7, a funkcje Data Sense w pierwszej wersji WP8, ale na wyłączność dla jednej z amerykańskich sieci.

Przez powolny rozwój Windows Phone traci nie tylko Microsoft, ale także producenci sprzętu z jego systemem. Weźmy za przykład taką Nokię, która w dniu wczorajszym zaprezentowała fotograficzny model Lumia 1020. Świetny 41 megapikselowy aparat, wychwalane przez media akcesoria oraz genialne funkcje fotograficzne nie wystarczą żeby osiągnąć sukces, ponieważ system pod którego kontrolą pracuje telefon od prawie roku nie doczekał się większych zmian i nowości.

Co Microsoft ma na usprawiedliwienie powolnego rozwoju systemu? Oficjalnego stanowiska brak, ale portal The Verge dotarł do ciekawych informacji pochodzących od źródeł zaznajomionych z planami rozwoju Windows Phone. Dowiadujemy się, że brak większych zmian wynika z tego, że Microsoft kładzie nacisk na aktualizację Windows Phone Blue, która ma zostać udostępniona użytkownikom na początku 2014 roku. To właśnie w tej aktualizacji znajdzie się wiele nowych funkcji, zmian w obecnych i ogólnych ulepszeń systemu. Przy okazji potwierdzono, że to właśnie w aktualizacji “Blue” znajdziemy centrum powiadomień, ulepszoną wielozadaniowość oraz zmiany w aplikacjach systemowych. Warto też przypomnieć, o zapowiadanym przed kilkoma dniami “Future Pack-iem” z funkcjami skierowanymi dla użytkowników korporacyjnych, pojawi się m.in. możliwość szyfrowania poczty z użyciem standardu S/MIME, wsparcie dla sieci VPN, obsługa EAP-TLS.

Przed aktualizacją “Blue” użytkownicy smartfonów z Windows Phone 8 dostaną jeszcze jedną aktualizację – GDR3 – planowaną na ostatni kwartał bieżącego roku. Microsoft rozważa wprowadzenie w niej niektórych mniejszych zmian, które pierwotnie miały być  zaimplementowane dopiero w aktualizacji “Blue”, m.in. blokady rotacji ekranu. Aktualizacja Windows Phone GDR3 wprowadzi przede wszystkim wsparcie dla nowego hardware, m.in.  czterordzeniowych procesorów. Nie zabraknie także wsparcia dla ekranów o rozdzielczości 1080p (full HD), co zaowocuje wprowadzeniem na rynek jeszcze w tym roku urządzeń z ekranami o przekątnej powyżej 5 cali.

Mówi się, że wsparcie dla nowego hardware Microsoft wprowadza w dużym stopniu przez naciski ze strony producentów sprzętu. Użytkownicy lubią cyferki, a Windows Phone na tej płaszczyźnie jest daleko w tyle za Androidową konkurencją, która ma coraz więcej rdzeni, gigaherców i ekrany full HD. Dlatego nie ma co się dziwić naciskającej Nokii, która postawiła wszystko na jedną kartę – system Windows Phone.

źródło: TheVerge


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.