Statystyki AdDuplex – lipiec 2013

|

adduplex-logoZnaczną część naszych czytelników pewnie dziwi fakt tak szybkiego pojawienia się kolejnej odsłony statystyk prowadzonych przez korporację AdDuplex. Otóż spieszę z wyjaśnieniem, że poprzedni artykuł tego typu był nieco spóźniony. W połączeniu z szybkim wydaniem edycji dotyczącej okresu do dnia 10 lipca mamy okazję przedstawić Wam statystyki 4 dni po poprzednich.

Także mam nadzieję, że tego typu artykuły okażą się stałym cyklem i firma AdDuplex cyklicznie co miesiąc będzie udostępniać tego typu dane w formie diagramów i wykresów. Przejdźmy do wstępnych informacji dotyczących (jak już wspomniałem) okresu  do 10 lipca 2013 roku. Dane zostały zebrane z 836 aplikacji, na których pojawiają się reklamy wyświetlane przez omawianą firmę.

Tradycyjnie zaczynamy od zestawienia na diagramie kołowym wszystkich urządzeń korzystających z systemu Windows Phone:

statystyki adduplex1

Górą Lumia 520! Zdecydowany hit sprzedaży. W ciągu kilku miesięcy rozgromił wszystkie inne smartfony i w niesamowicie szybkim czasie wspiął się na sam szczyt. Zeszłego miesiąca 5. miejsce, dziś zwycięzca. Mimo wszystko nie powinno nas to dziwić – słuchawka, która jest dostępna praktycznie u każdego operatora w bardzo atrakcyjnych cenach zawsze wygrywa notowania sprzedaży. Tym samym Lumia 920 spada na drugie miejsce po znacznym okresie zajmowania czołowego miejsca.

Najlepiej sukces Lumii 520 widać na poniższym wykresie, który pokazuje jak szybko Nokia wspinała się na szczyt:

statystyki adduplex2

Pamiętajmy, że statystyki pochodzą z aplikacji, więc sukces tego urządzenia jest z pewnością większy. Powinno to jednak dać do myślenia deweloperom, którzy testują swoje aplikacje w największym stopniu na topowych modelach, a przecież Lumia 520 to typowy low-end z 512MB pamięci RAM, bez przedniej kamery i innymi brakami.

Zostawmy na chwilę sukces pojedynczej Lumii i przejdźmy do zestawienia obrazującego potęgę Nokii, czyli Windows Phone 8 podzielony na poszczególnych producentów:

statystyki adduplex12

Finowie cały czas zjadają kolejne punkty procentowe rynku. Tym razem odbyło się to kosztem HTC, które traci. Samsung bez zmian – Huawei minimalnie, bo o 0,1%, ale rośnie w siłę. Zobaczymy jak na ten wyniki wpłynie nowy model Ascend W2, który swoją premierę miał pod koniec czerwca. Na zmiany w statystykach po premierze Lumii 1020 przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Kolejny diagram, kolejne zaskoczenie. Podział na wersję systemu Windows Phone, 7 kontra 8:

statystyki adduplex3

Miesiąc temu oficjalnie starsza wersja zaczęła przegrywać z nowszą. Teraz Windows Phone 8 zaczyna zdecydowanie dominować nad “siódemką”. Oczywiście największy wpływ na to ma wspomniana Lumia 520.

Przechodzimy do podziału w różnych państwach. A zaczniemy oczywiście od Stanów Zjednoczonych:

statystyki adduplex4

Wielka Brytania:

statystyki adduplex5

Holandia (jedyny kraj gdzie w Top10 można ujrzeć Huawei Ascend W1):

statystyki adduplex6

Rosja:

statystyki adduplex7

Indie:

statystyki adduplex8

Brazylia:

statystyki adduplex9

Afryka:

statystyki adduplex10

Tym razem ponownie pojawiła się i Polska:

statystyki adduplex11

W porównania do wyników z maja 2013 na prowadzeniu mamy z tym samym wynikiem HTC 8S. Wcześniej pierwsze miejsce, teraz drugie, czyli Lumia 800 drastycznie spadła w wynikach procentowych. To samo dotyczy Lumii 610, która co prawda nadal zajmuje trzecią lokatę, ale po piętach depcze oczywiście inna Lumia – 520, która przejęła utracone punkty procentowe po starszym rodzeństwu. Ten diagram wyraźnie pokazuje na czym opiera się polski rynek – tanie telefony. Nie będę zaskoczony jeżeli za miesiąc ujrzymy na “pudle” dwie słuchawki z najniższej półki. Kolejnym typowym dla Polski aspektem jest fakt, że w całym zestawieniu (oprócz HTC) nie ma żadnego urządzenia, które nie byłoby produkowane od Nokii. Widać zamiłowanie Polaków dla Finów. Czy te dwa aspekty są pozytywne? Niekoniecznie. Pierwszy, czyli tanie telefony – tego raczej nie muszę wyjaśniać. Drugi, zamiłowanie do jednego producenta. To podchodzi pod stereotyp. Lepiej, żeby Polacy zamiast wybierać pod kątem marki, zaczęli wybierać pod kątem konkretnych modeli, bez zwracania uwagi na różne skojarzenia z producentami. Tylko w tym przypadku pojawia się problem, że Polacy nie mają za bardzo w czym wybierać, gdyż to Nokia wiedzie prym toteż ten aspekt można załagodzić.

Zabrakło nowych nieznajomych modeli w tym miesiącu.

Wasze wnioski po zeszłym miesiącu, który niedawno opublikowaliśmy to?

źródło: Blog AdDuplex


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.