Słuchawki z pilotem – jak to wykorzystać?

|

Słuchając muzyki na słuchawkach podłączonych do urządzenia działającego pod kontrolą Windows Phone mamy nie lada wyczyn, aby w miarę szybki sposób przestawić odtwarzany utwór. Ten prosty poradnik pokaże Wam, w jaki sposób Microsoft rozwiązał sprawę szybkiego przełączania piosenek.

Przede wszystkim musimy posiadać słuchawki z pilotem, który posiada jeden lub trzy przyciski. Pierwszy przypadek pozwala niestety tylko na zatrzymywanie i przełączanie utworów.

wh-208 słuchawki

Drugi, jak wiadomo, został wyposażony w dwa dodatkowe klawisze pozwalające na pogłaśnianie i przyciszanie dźwięku. Oczywiście niezależnie od ilości klawiszy, każdy pilot posiada wbudowany mikrofon do rozmów.

wh-920 słuchawki

Z obserwacji przeprowadzonej wśród znajomych i zarówno posiadaczy urządzeń z Windows Phone zauważyłem, że niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, iż klawisz, który znajduje się na pilocie przy ich słuchawkach nie służy tylko do pauzowania i ponownego odtwarzania muzyki.

Po przytrzymaniu go dłuższy czas aktywujemy funkcję poleceń głosowych i tym sposobem możemy na przykład podyktować smsa, czy też inną wiadomość. Oczywiście to tylko przykład, gdyż komend, które obsługuje Windows Phone jest multum – począwszy od otwierania aplikacji, skończywszy na nawiązywaniu połączeń.

Kolejną funkcją jest dwukrotne kliknięcie (dosyć szybkie), które powoduje, że:

  • w przypadku odtwarzacza muzyki zostaje odtworzony kolejny utwór;
  • w przypadku Nokia Mix Radio podobnie;
  • w przypadku podcastów następuje przewinięcie o 30 sek do przodu.

Trzykrotne kliknięcie z kolei analogicznie w stosunku do poprzedniego polecenia, cofa utwór (nie działa jednak w Nokia Mix Radio).

Pojawia się jednak pytanie – czy warto korzystać ze słuchawek z zestawu, aby mieć takie możliwości? Osobiście korzystam z modelu Nokii WH-208 i muszę przyznać, że przyzwyczaiłem się do pilota oraz powyższych funkcji. Jednak, gdybym był posiadaczem pchełek rodem z HTC – ani chwili bym się nie wahał nad zamianą słuchawek (nawet na te sygnowane logiem fińskiej korporacji). Jednakowoż najlepszym rozwiązaniem jest zakup “mniejszych głośników na uszy” z pilotem z trzema klawiszami, np.: Monster Nokia Purity WH-920, które miałem okazje testować przy okazji recenzji Lumii 710 – połączenie doskonałej jakości dźwięku i trzyklawiszowego pilota z mikrofonem.


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.