Nokia Glance z aktualizacji Lumia Amber na pokładzie Motoroli

|

nokia glance motorola active displayPowoli na świat wychodzi aktualizacja Windows Phone GDR2, której głównym celem jest poprawa systemu Windows Phone 8, ale także usprawnienie go w nowe funkcje. Wszystkie, bo aż 2 modele HTC mogą cieszyć się z takich dodatków niedostępnych wcześniej jak na przykład radio lub Data Sense. Samsung również wystartował z nowym oprogramowaniem, ale “z drobnym haczykiem”. Mimo wszystko 80% słuchawek z mobilnymi “Okienkami” to Nokia, więc czekamy na Lumia Amber, czyli odpowiednik Windows Phone GDR2 ze znacznie większą ilością dodatków do systemu. Jednym z nich jest Glance.

O tym, że projektanci wszelakiej maści czasami wzorują się na konkurencji wiemy nie od dziś. Najlepszym tego przykładem są Chińczycy, którzy swego czasu skopiowali design BMW X5 i wygrali w sądzie wojnę patentową z bawarską marką. Także i w telekomunikacji widać przeróżne naśladowanie. Ostatnim tego typu przykładem była prezentacja iOS7, który został diametralnie przeprojektowany. Od razu rzesza internautów zauważyła podobieństwa do konkurencyjnych systemów: Windows Phone i Androida. Wracając jednak do aktualizacji Lumia Amber – jedną z dodatkowych ekskluzywnych funkcji dla fińskich smartfonów jest Glance, które szerzej opisywałem w jednym z poprzednich newsów. W skrócie: wygaszacz ekranu z zegarkiem i najważniejszymi powiadomieniami zużywający minimum energii. Tę funkcję przypodobała sobie Motorola, która w swoich najnowszych słuchawkach z Androidem na pokładzie wykorzysta – oczywiście przerobiona na swój sposób. Możecie to zauważyć na zdjęciu z początku tekstu. Korporacja wykupione przez Google ochrzciła tę funkcję jako Active Display i sama aplikacja obecnie jest w fazie beta.

Jednak nie ma mowie o żadnej wojnie patentowej. Ten trick był stosowany dawno temu, w międzyczasie również i Nokia z niego korzystała (np.: 5800XM). Mimo wszystko warto pospieszyć Finów i zmusić do wydania aktualizacji Lumia Amber przed oficjalnym opublikowaniem aplikacji przez Motorolę, na którą mogłyby spaść wszelkie gratulacje, a Nokia zostałaby uznana za “złodzieja” (nie wszyscy czytają portale o tematyce Windows Phone/Nokii :) ). Oczywiście właściciele Lumii 925 tego nie powiedzą, ale powiedzmy sobie szczerze – największy rozgłos mają najpopularniejsze modele, czyli np.: Lumia 520. Niestety, ta po aktualizacji Lumia Amber nie będzie wyposażona w funkcję Glance, a więc cała uwaga skupi się na Lumii 620, która (z obecnych informacji) nie będzie posiadała tylko radia FM.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.