Pojedynek: Lumia 720 kontra Lumia 820

|

Lumia

Po premierze telefonu Nokia Lumia 720 wiele osób wcześniej przymierzających się do zakupu modelu Lumia 820 zaczęło brać pod uwagę 720-stkę. Niestety, minus tego modelu był taki, że posiada on odrobinę słabszą specyfikację (słabszy CPU i „jedynie” 512 MB RAM), a co za tym idzie pewne ograniczenia narzucone przez system Windows Phone. Jak to wygląda w praktyce? Czy Lumia 720 wypada gorzej niż Lumia 820? Postaram się opisać w tym porównaniu największe różnice pomiędzy tymi modelami.

Wygląd i jakość wykonania

Pod względem wyglądu i jakości wykonania modeli Lumia 820 i Lumia 720 jest kilka zasadniczych różnic.

l720vsl820-6

Pierwszą jest obudowa – w obydwu modelach została ona wykonana z poliwęglanu z tym, że  Lumia 720 jest jednoczęściową konstrukcją, a z kolei Lumia 820 posiada wymienne obudowy. Możliwość łatwej zmiany obudowy jest zarówno zaletą jak i wadą. Zaletą, ponieważ dzięki nim możemy łatwo wymienić baterię, a dodatkowo dokupić obudowę rozszerzającej funkcjonalność telefonu o bezprzewodowe ładowanie. Wadą, ponieważ jakość ich wykonania jest dużo gorsza. Gorsze wykonanie widoczne jest przede wszystkim w narożnikach obudowy, mają w zwyczaju pojawiać się na nich delikatne pęknięcia (widoczne na zdjęciu poniżej), powstające nawet podczas zdejmowania obudowy (zwłaszcza w błyszczących kolorach). Dodatkowo błyszczące obudowy w Lumii 820 (czerwony, żółty, niebieski, fioletowy i biały) łatwo zbierają odciski palców i drobne rysy(!). Z kolei przez matowe obudowy Lumii 720 łatwo telefon zabrudzić, przede wszystkim w jasnych kolorach (żółty i biały). Zabrudzenia wyczyścimy, ale rys nie usuniemy.

l720vsl820-4

Wiele osób mówi, że w modelu Lumia 720 brakuje charakterystycznej blaszki z tyłu obudowy, pełniącej rolę osłony obiektywu aparatu, przez co model nie wygląda tak dobrze jak modele z wyższej półki. Nie jest to prawdą, powiedziałbym nawet całkiem odwrotnie – tył Lumii 720 prezentuje się dużo lepiej niż Lumii 820. Osłona aparatu w tym drugim została wykonana z czarnego, ceramicznego materiału, który po jakimś czasie bardzo się rysuje, a rysy na czarnym kolorze są bardzo widoczne. Nie zapowiada się, żeby samo szkiełko chroniące obiektywy w obydwu modelach było narażone na zarysowania.

Lumia

Kolejną różnicą jest szkło chroniące wyświetlacz przed zarysowaniami. W modelu Lumia 720 zastosowano popularną ochronę w postaci szkła Gorilla Glass 2, której powierzchnia jest delikatnie zaokrąglona, co w efekcie prezentuje się świetnie. W Lumii 820 zastosowano zwykłego hartowane szkło ze zwiększoną odpornością na zarysowania. Jak to wygląda w praktyce? W obydwu przypadkach nie musimy się martwić o drobne zarysowania, jedno i drugie szkło spełnia swoją rolę. Gorzej jest jednak w przypadku drobnych wgnieceń ekranu, które mogą powstać przykładowo kiedy wyciągamy telefon z dopasowanych jeansów i ekran „przytuli się” podczas tej czynności do jakiegoś metalowego elementu w pobliżu kieszeni (przykład zapożyczony od znajomego). W takim przypadku Gorilla Glass sprawdza się lepiej, z kolei szkło z Lumii 820 łatwo ulega wgnieceniu co później jest widoczne na wypalcowanym ekranie.

l720vsl820-5

Spasowanie elementów konstrukcji w obydwu modelach stoi na najwyższym poziomie. Nawet w przypadku Lumii 820 z wymiennymi obudowami po dłuższym czasie używania nie zaznamy żadnych luzów. Lumia 720 jest lepiej wyprofilowana, lżejsza i odrobinę węższa od Lumii 820, przez co dużo lepiej leży w dłoni.

Ekran

Wyświetlacz to jedna z największych i najbardziej istotnych różnic pomiędzy Lumią 720 a Lumią 820. Choć przekątna i rozdzielczość jest taka sama to technologie w jakiej zostały wykonane ekrany w tych modelach się zasadniczo różnią. W Lumii 720 został zastosowany panel LCD IPS, a z kolei model Lumia 820 posiada chyba bardziej popularny w dzisiejszych czasach ekran typu AMOLED.

l720vsl820-7

AMOLED w Lumii 820 to przede wszystkim głęboka czerń, większe kąty widzenia, mniejszy pobór energii, jaśniejszy obraz i bardziej nasycone kolory (podkręcone, nienaturalne, „przekolorowane”). Najgorsza w ekranach typu AMOLED jest ich „żarówiastość”, którą najbardziej da się zauważyć w pomieszczeniach w nocy – ekran aż razi po oczach. LCD IPS z Lumii 720 teoretycznie robi słabsze wrażenie, ale nie oznacza to, że jest dużo gorszy. Kolory wyglądają bardziej naturalnie, choć w zestawieniu z AMOLED-em wydają się być wyblakłe (efekt tego, że są mniej nasycone). Widoczność w słońcu, dzięki powłoce ClearBlack i jasności na poziomie 630 nitów, jest na bardzo zbliżonym do L820 poziomie.

Ostatecznie, gdyby postawić te dwa modele obok siebie, ekran zastosowany w Lumii 820 przyciągałby na pewno większą uwagę. Mnie bardziej odpowiadają ekrany typu LCD, ale to kwestia gustu.

Dźwięk

O dźwięku krótko, ponieważ nie ma dużych różnic. Zarówno jakość jak i głośność dźwięków wydobywających się z głośnika zewnętrznego są na podobnym poziomie. Podobnie jest ze słuchawkami. W Lumii 720 moje obawy się potwierdziły – kiedy położymy ją “na plecach” i głośnik dokładnie przylega do powierzchni, dzwonek nadchodzącego połączenia może być niesłyszalny. Raz zdarzyła mi się taka sytuacja.

Aparat

Nokia Lumia 720 jest reklamowana jako smartfon z aparatem wysokiej klasy w przystępnej cenie. Tylny aparat fotograficzny posiada matrycę o rozdzielczości 6,7 Mpix, natomiast przedni 1,3 Mpix. Zastosowano w nim specjalny układ optyczny marki Carl Zeiss o największej przysłonie spośród wszystkich urządzeń firmy — f 1,9. Zarówno tylnym jak i przednim aparatem zarejestrujemy materiały wideo w jakości 720p (1280 x 720 pikseli) z dźwiękiem mono. Lumia 820 także posiada optykę marki Carl Zeiss. Z tyłu znajduje się aparat 8 Mpix, a z przodu jedynie 0,3 Mpix. Z racji posiadania mocniejszego procesora dostajemy możliwość zarejestrowania tylnym aparatem materiałów wideo o rozdzielczości 1080p (1920 x 1080 pikseli), a przednim jedynie w rozdzielczości VGA, dźwięk i w przypadku tego modelu jest monofoniczny.

Jak to ma się w praktyce? Jakość zdjęć z obydwu modeli jest porównywalna. Poziom szumów i oddanie detali są na zadowalającym poziomie. Kilka fotek porównawczych:

https://drive.google.com/folderview?id=0B2nycC00XjDVVmt0bGhGcnZIdkk

Na pochwałę zasługuje na pewno kamerka do rozmów wideo z modelu Lumia 720. Obraz z niej jest o wiele lepszej jakości niż z tej z Lumii 820. Fotka do porównania:

Lumia 720 - front cam

 

Lumia 820 - front cam

Sprzęt, system, wydajność i łączność

To właśnie specyfikacja techniczna jest tym, co najbardziej rozróżnia Lumię 720 od Lumii 820. Sercem modelu Lumia 720 jest dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon S4 MSM8227 o taktowaniu 1 GHz wspomagany 512 MB pamięci RAM, z kolei Lumia 820 ma w środku Snapdragona S4 MSM8960 o taktowaniu 1,5 GHz, który wspomaga 1 GB pamięci RAM. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku systemu Windows Phone 8 niektóre aplikacje i funkcje nie działają na urządzeniach z 512 MB RAM.

Jednego systemowi Windows Phone zarzucić na pewno nie można – braku optymalizacji, dzięki temu działa on na każdym sprzęcie bardzo wydajnie. Lumia 720 pomimo słabszego procesora i mniejszej ilości pamięci RAM podczas wykonywania podstawowych czynności (przeglądanie sieci, słuchanie muzyki, podstawowe aplikacje) działa równie szybko i stabilnie co Lumia 820. Wolniejsze działanie modelu Lumia 720 można zauważyć w kilku sytuacjach:

  • bardziej rozbudowane aplikacje uruchamiają się 1-2 sekundy dłużej,
  • gry uruchamiają się kilka-kilkanaście sekund dłużej,
  • aplikacje instalują się wolniej.

W innych sytuacjach ciężko dostrzec to, że mamy „pod maską” słabszy procesor. Dla przykładu pozwoliłem sobie przetestować grę Temple Run, która pierwotnie była przeznaczona dla urządzeń z 1 GB RAM, a dopiero później została zoptymalizowana dla tych z 512 MB RAM. Szybkość jej uruchamiania można zobaczyć na poniższym wideo:

Oprócz tego warto wspomnieć, że Lumia 720 podczas czynności obciążających procesor (granie, przeglądanie internetu, słuchanie muzyki przez spotify) o wiele mniej się grzała. Zapewne jest to związane ze słabszym procesorem.

Teraz krótko o pozostałych kwestiach podchodzących pod ten akapit. Zasięg sieci komórkowej miałem lepszy na Lumii 720. Obydwa telefony były zalogowane w sieci Orange, kiedy zabrałem je do miejsca gdzie z zasięgiem bywają problemy Lumia 820 zasięg straciła, a Lumia 720 miała jedną kreskę. Dodatkowo Lumia 820 oferuje łączność LTE, której w L720 nie znajdziemy. Również w kwestii zasięgu Wi-Fi Lumia 720 radziła sobie lepiej: domowa sieć zawsze na niej miała „kreskę” więcej, a oprócz tego znajdowała sieci, których Lumia 820 nie widziała. Pytaliście mnie jeszcze o ilość wolnej pamięci po przywróceniu ustawień fabrycznych w obydwu urządzeniach. Odpowiadam – w obydwu przypadkach jest taka sama, około 5 GB wolnej przestrzeni. Warto również zaznaczyć, że Lumia 720 posiada okrojoną wersję nawigacji HERE Drive, zamiast licencji globalnej dostajemy licencje lokalną (na kraj pochodzenia karty sim).

l720vsl820-3

Bateria

Lumia 720 ma ogniwo litowo-jonowe o pojemności 2000 mAh, a Lumia 820 odrobinę mniej pojemne 1650 mAh. W praktyce wygląda to mniej więcej tak jak w teorii. Lumia 720 wypada o wiele lepiej niż 820-stka. Wiadomo, wiąże się to z mniej prądożernymi podzespołami.

Kiedy Lumia 820 po dniu intensywnej pracy (głównie przeglądanie internetu po sieci komórkowej) wczesnym wieczorem prosi się o podłączenie do ładowarki, Lumia 720 ma jeszcze spokojnie zapas do południa następnego dnia.

Podsumowując

Ciężko byłoby wyłonić jednoznacznego zwycięzcę tego pojedynku, ponieważ każdy z nas wymaga od telefonu czego innego. Dla wszystkich ważna jest płynność działania interfejsu i stabilność systemu, dla jednych ważne jest długie działanie na jednym ładowaniu i solidna obudowa, inni ponad wszystko postawią możliwość uruchomienia najnowszych gry i posiadanie „pod maską” topowych podzespoły. Każdy telefon z Windows Phone 8 zapewni płynne działania i stabilność systemu. Jeśli chodzi o pozostałe kwestie w przypadku modeli Lumia 720 i Lumia 820, mam nadzieje, że rozwiałem Wasze wątpliwości. Jeśli czegoś nie uwzględniłem, to zapewne nie ma większych różnic w danej kwestii pomiędzy tymi modelami.

Zdjęcie Nokia Lumia 720 żółty Zdjęcie Nokia Lumia 820 czerwony
Nokia Lumia 720 Nokia Lumia 820
Podstawowe informacje
Przekątna ekranu 4,3″ (ClearBlack IPS LCD) 4,3″ (ClearBlack AMOLED)
System operacyjny Windows Phone 8 Windows Phone 8
Parametry techniczne
Pamięć wbudowana 8 GB 8 GB
Pamięć RAM 512 MB 1 GB
Procesor Qualcomm MSM8227 Qualcomm MSM8960
Częstotliwość procesora 1 GHz 1,5 GHz
Rozdzielczość ekranu 480 x 800 480 x 800
Rodzaj akumulatora Li-Ion Li-Ion
Pojemność akumulatora 2000 mAh 1650 mAh
Slot kart pamięci Tak Tak
Funkcje
Aparat cyfrowy 6,7 Mpx 8 Mpx
Nagrywanie wideo 720p 1080p
Dodatkowa kamera 1,3 Mpx 0,3 Mpx
Komunikacja
WiFi Tak Tak
GPS Tak, A-GPS + GLONASS Tak, A-GPS + GLONASS
Sieć GSM 850, 900, 1800, 1900 850, 900, 1800, 1900
LTE NIE 800, 900, 1800, 2100, 2600
WCDMA 850, 900, 1900, 2100 850, 900, 1700, 1900, 2100
Parametry fizyczne
Wymiary 127,90 x 67,50 x 9,00 mm 123,80 x 68,50 x 9,90 mm
Waga 128 g 160 g

Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.