Huawei Ascend W1 z odblokowanym bootloaderem!

|

ascend w1Pamiętacie czasy pierwszej serii smartphone’ów z Windows Phone? Wtedy wiele osób myślało i miało nadzieję, że podobnie jak poprzednik, czyli Windows Mobile, a także jak Android tak i najnowsze dziecko Microsoftu będzie nadawało się świetnie do modyfikacji. Nie minęło dużo czasu od premiery jak zaczęły się pojawiać pierwsze możliwości odblokowywania telefonów pozwalające na instalację aplikacji spoza marketu (tzw. homebrew), a co oczywiście się z tym wiąże – piracenia. Z czasem zaczęto modyfikować oprogramowania (głównie HTC, miło wspominam Trophy) i coraz bardziej zmieniano Windows Phone. Niestety kolejne serie słuchawek z mobilnymi kafelkami nie pozwalały na modyfikacje, aż do niedawna…

Na pozór zwykły szaraczek jakim jest Huawei Ascend W1 wprowadza świat Windows Phone na nowo w erę modyfikowanych ROM’ów. Stało się to tak za sprawą odblokowanego bootloadera w wymienionym telefonie. Pozwala to na wgrywanie customROM’ów do pamięci urządzenia, a co za tym idzie – usprawnianiu go. Co udało się już zrobić z Ascendem W1? Przede wszystkim jailbreak, ale także umożliwiono zapisywanie map (z Here Maps) na karcie pamięci – wielka ulga, szczególnie dla tego typu teleofnów z 4GB wbudowanej pamięci dla użytkownika. Pierwszy customROM umożliwia również używanie statycznego IP. Zmiany niezbyt wielkie, ale pamiętajmy, że to początek. Czyżby tym sposobem miało Huawei zyskać zwolenników wśród użytkowników Windows Phone?

Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na rozwój wydarzeń i – kto wie – być może nawet Lumie zostaną odblokowane. Miejmy taką nadzieję. Na koniec pozostawiam Wam do obejrzenia film z zaprezentowanym przerobionym Huawei Ascend W1.

PS. Pozdrowienia dla Djtonki – odezwałbyś się do mnie czasem, trochę się zmieniło ;)


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.