Windows Phone 8 i Snapdragon Quad-Core od Qualcomma!

|

qualcomm snapdragon

Nie od dziś wiadomo, że wybierając telefon wyposażony w system Windows Phone nie trzeba patrzeć na jego specyfikacje. O ile za czasów Windows Phone 7 wszystkie słuchawki miały niemalże identyczne podzespoły to w obecnych czasach już jest drobna różnica w danych technicznych wyznaczająca klasę telefonu. Jednak, co najważniejsze, wszystkie te smartfony działają równie szybko i stabilnie z czym równać się może jedynie iOS.

Mimo wszystko świat idzie do przodu i konkurencyjne systemy operacyjne (głównie patrz: Android) od dawna korzysta ze znacznie wydajniejszych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich są nowoczesne procesory wyposażone w wiele rdzeni. Oczywiście modele z Windows Phone 8 korzystają głównie z dwurdzeniowych rozwiązań Qualcomma starszej generacji. Jednak te w bezpośrednim starciu z czterordzeniowym (a nawet ośmio) Snapdragonem ostatniej generacji nikną.

Toteż Qualcomm właśnie zaprezentował najnowszą serię procesorów o nazwie Snapdragon 400 (8926). Rodzina niżej postawiona w hierarchii niż znane z urządzeń z Robocikiem Snapdragony 600/800. Specyfikacja najnowszych procesorów wygląda następująco: jak najbardziej cztery rdzenie (ARM Cortex A7 1.2GHz i Adreno 305) zintegrowane z modułami 3G/4G LTE. Oczywiście w tym module znajdziemy obsługę TD-SCDMA, HSPA+ (do 42Mb/s) i kart SIM (także DualSIM). Najnowsza platforma Qualcomma radzi sobie również z firmową technologią VIVE™ na co przypadają moduły WiFi (802.11ac – najnowszy standard sieci bezprzewodowych), Bluetooth, FM i NFC. Ciekawostką jest Qualcomm Quick Charge 1.0, co w skrócie można opisać do nowego sposobu ładowania urządzenia ze skróconym czasem pojenia ogniwa (do 40% krócej niż konwencjonalne metody) w połączeniu z jego wydłużonym działaniem.

Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim jest to, że Qualcomm zapewnił, że Snapdragony 400 trafią do urządzeń z Windows Phone 8. Dostępność nowej platformy została zapowiedziana na koniec bieżącego roku. To jedyny minus tego newsa. W tym czasie konkurencja nie będzie stała w miejscu i znowu może odskoczyć stosując nawet inne rozwiązania Qualcomma – Snapdragony 600/800. Mimo wszystko wracam do początku newsa – Windows Phone nie potrzebuje świetnie wyglądać na papierze, aby doskonale pracować.

Czekamy na pierwsze urządzenia oparte na Snapdragonie 400 (8926).


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.