Snapdragon 800 we flagowych modelach Lumia

|

snapdragon
Wiele osób marudzi, że system Windows Phone używa przestarzałych podzespołów w stosunku do topowych sprzętów z Androidem. Narzekania tyczą się głównie stosowanych procesorów i odrobinę się do nich przychylam. Nie żebym był jakimś cyferkowym onanistą, już wyjaśniam co mnie do nich przekonuje. Nowsze układy (Snapdragon 600/800) nie dość, że są wydajniejsze to mają mniejsze zużycie energii i obsługują nowsze technologie. Poza tym stare procesory firmy Qualcomm (Snapdragon S4) nie pozwalały Nokii rozwinąć w pełni skrzydeł w jej ulubionej dziedzinie – fotografii mobilnej.

Z racji partnerstwa Microsoftu z firmą Qualcomm zastosowanie aparatu o rozdzielczości 41 Mpix było niemożliwe póki ich procesory nie będą w stanie obsłużyć tak dużej matrycy. Snapsmoki S4 MSM8960 stosowane m.in. w modelach Lumia 820, Lumia 920 oraz najnowszym Lumia 925 pozwalały na zastosowanie aparatu o rozdzielczości do 20 Mpix. Na szczęście na tegorocznych targach CES Qualcomm pokazał nową generacje procesorów, które były w stanie obsłużyć tak dużą matrycę. Mowa o mocniejszym Snapdragonie 800, który oficjalnie wszedł do sprzedaży w połowie roku. Ostatnie przecieki o Nokii Eos z aparatem o rozdzielczości 41 Mpix stawiały pytanie czy sercem tego modelu będzie właśnie Snapdragon 800. Wygląda na to, że tak.

schemat

W schemacie znalezionym na forum developerów Nokii wyraźnie widać wzmiankę o procesorze Qualcomm SnapDragon S4 MSM8974 wspieranym przez GPU Adreno 330. Oznacza to, że Nokia już testuje pierwszy smartfon ze Snapdragonem 800 i zapewne jest to właśnie fotograficzna Lumia, która najprawdopodobniej ujrzy światło dzienne już na początku lipca.

Jeśli o mnie chodzi kompletnie nie jestem zainteresowany fotograficzną Nokią. Zdjęcia z przecieków mi się nie podobają, a poza tym nie robię już zdjęć telefonem (a jeśli robię to bardzo rzadko). Pomimo tego cieszy mnie fakt, że Nokia i Microsoft sięgają po najnowsze procesory i będą je stosować w nowych Windows Phone’ach. Sam czekam na Lumie 925 ze Snapdragonem 600 i nową wersją systemu Windows Phone.

źródło: TechTastic


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.