Huawei zainteresowane kupnem… Nokii!

|

nokia_logoNokia przeżyła, a może i wciąż przeżywa bardzo trudny okres finansowy w swojej historii. Poprzez mocne odskoczenie korporacji korzystających z Androida, Finowie mocno zatracili swoją pozycję w branży telekomunikacyjnej i budżet bardzo mocno na tym ucierpiał. Dopiero niejaki mariaż z Microsoftem i rozpoczęcie produkcji smartfonów z Windows Phone pozwolił na przypomnienie, że na Nokia nie istnieje tylko na rynku tanich “ficzerfonów”.

Niestety, sam mobilny system Microsoftu, wbrew założeniem, swoją popularność zdobywa bardzo powoli – może wydawać się to dziwne, gdyż Polska jest jednym z niewielu krajów gdzie udział Windows Phone jest na wysokim poziomie (ponad 20%). Mimo wszystko na całym świecie mobilne “Okienka” żmudnie dają o sobie znać powolutku zdobywając klientów konkurencji. To również nie odbiło się pozytywnie na “życiu” Nokii.

I tutaj pojawia się wielka bomba – chiński producent urządzeń m.in. telekomunikacyjnych, Huawei, wyraził chęć wykupienia Nokii. Podczas, gdy tą informację podał przewodniczący rady nadzorczej chińskiej korporacji, Richard Yo, w wywiadzie dla Financial Times, akcje fińskiej firmy błyskawicznie podskoczyły o 11%! Jedna przedstawiciel Huawei postawił kilka warunków, aby doszło do takiego połączenia. Przede wszystkim Nokia musi się zgodzić na połączenie sił, a co ciekawsze – zmienić swoje nastawienie na jeden system operacyjny, czyli Windows Phone. CEO Nokii, Stephen Elop, jedna uważa, że trzeba się skupić tylko i wyłącznie na mobilnych “Okienkach”.

Niestety, Nokia nie podała oficjalnej odpowiedzi na “plany” Huawei, które jednak powoli są prostowane przez wiceprezesa chińskiej korporacji. To też spowodowało spadkiem cen akcji Nokii. Mimo wszystko, w każdej “legendzie” jest ziarnko prawdy. O sprzedaży Nokii mówi się już przez kilka lat. Poprzednim potencjalnym kupcem miał być oczywiście Microsoft.

Czy jednak fińska marka zostanie sprzedana, a przede wszystkim komu nie wiemy. Mimo wszystko, wyobrażacie sobie Nokię jako “podmarka” Huawei? Wszystko jest możliwe, przykład: luksusowa marka samochodów Jaguar sprzedana indyjskiej korporacji produkującej jeden z najtańszych samochodów świata – Tata (Motors) Nano.

Także kogo typujecie na kupca fińskiej korporacji? A raczej kogo byście widzieli najlepiej w tej roli?


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.