Windows Phone 8X by HTC / HTC 8X – recenzja

|

HTC 8X

Na naszym portalu opublikowaliśmy recenzje niemal wszystkich smartfonów z systemem Windows Phone 8, które są dostępne w sprzedaży. Do kompletu brakuje tylko testu modelu Windows Phone 8X od HTC i Lumii 620 od Nokii. Dziś, z małym opóźnieniem, publikuję recenzję tego pierwszego, czyli HTC 8X, a recenzja Nokii Lumii 620 pojawi się w ciągu tygodnia.

We wrześniu 2012 roku HTC zaprezentował dwa modele z systemem Windows Phone 8 – HTC 8X oraz HTC 8S. Pierwszy człon ich nazwy jest dość nietypowy, a wynika to z tego, że obydwa te modele zostały wykonane przy ścisłej współpracy z Microsoftem (coś jak Nexusy w przypadku Androida). Tajwańska firma bardzo się nagimnastykowała, aby obronić swoje smartfony z Windows Phone  przed zarzutami stawianymi przez dziennikarzy i użytkowników, którzy posądzali ich o wzorowanie się na serii smartfonów Lumia (zwłaszcza fakt dostępności wielu wariantów kolorystycznych). Nic dziwnego, ponieważ HTC 8X, na którym się skupimy  jest bezpośrednim konkurentem modelu Lumia 920 od Nokii… i jest modelem naprawdę godnym uwagi.

Obudowa: wygląd i jakość wykonania

HTC 8X

Obudowa wykonana jest z jednego kawałka poliwęglanu, pokrytego aksamitną, gumowaną powłoką, która zwiększa odporność na zarysowania i zmniejsza prawdopodobieństwo wyślizgnięcia się telefonu z ręki. Ma ona opływowy kształt, który w połączeniu z jej wymiarami (132.35 x 66.2 x 10.12 mm) oraz niewielką wagą (130g) sprawia, że telefon świetnie leży w dłoni. W porównaniu do Lumii 820, która jest niższa i cieńsza, ale szersza, HTC 8X jest zdecydowanie poręczniejszy. Tak jak w przypadku innych smartfonów, w których została zastosowana obudowa typu unibody, tak i tutaj nie znajdziemy śladów po jakichkolwiek łączeniach – wszystkie elementy zostały po prostu „włożone” do obudowy i „przykryte” ekranem. Nic w środku nie stuka, nie puka, nic się nie ugina – spasowanie elementów stoi na najwyższym poziomie.

HTC 8X

Krawędzie obudowy są zaokrąglone, a wyświetlacz jest od nich odrobinę oddalony, co powinno odegrać ważną rolę ochronną w razie upadku telefonu na którąś z krawędzi. Na prawym boku została umieszczona szufladka na kartę micro-SIM oraz przyciski głośności i spust aparatu, które pomimo tego, że są niemal idealnie wtopione w obudowę, są wyczuwalne i nie ma problemu z ich wciśnięciem. Tego samego nie można powiedzieć o przycisku blokady, który został umieszczony na górnej krawędzi telefonu. Każdorazowo, kiedy chcemy go wcisnąć musimy zmienić sposób w jaki trzymamy telefon, oprócz tego jest on trudny do wyczucia. W górnej krawędzi, obok przycisku blokady znajduje się również standardowe wejście na słuchawki JACK 3,5 mm. Port micro USB znajduje się w dolnej krawędzi.

HTC 8X

Martwić może tylko umiejscowienie aparatu w obudowie. Kiedy położymy telefon „na plecach” wspiera się on na osłonie aparatu, co może spowodować szybkie jej porysowanie. Na egzemplarzu testowym nie znalazłem żadnych rys, pozostaje mieć nadzieję, że tak pozostanie.

W dzisiejszych czasach, kiedy głównym elementem smartfona jest jego wielki ekran dotykowy, ciężko zaskoczyć użytkownika oryginalnym wyglądem. Moim zdaniem firmie HTC udało się to zarówno w modelu Windows Phone 8X, jak i w jego tańszym odpowiedniku Windows Phone 8S. Ale wygląd jest kwestią gustu, więc w tej kwestii rozpisywać się nie będę.

Ekran: Super LCD2

W HTC 8X zastosowano ekran wykonany w technologii Super LCD2, który do niedawna był uznawany za najlepszy wyświetlacz na rynku, z czym absolutnie się zgadzam. Jego przekątna wynosi 4,3-cala, a rozdzielczość 1280 x 720 co daje bardzo dobry wynik 342 ppi (ang. pixels per inch). Jak to wygląda w praktyce? Od razu zaznaczę, że nie przepadam za wyświetlaczami typu Amoled, ze względu na ich przekolorowane barwy. SLCD2 w HTC 8X potrafi bardzo dobrze odwzorować kolory i posiada świetne kąty widzenia. Widoczność nawet w bardzo słoneczne dni stoi na najwyższym poziomie. W porównaniu do wyświetlacza z Lumii 920 nie widać większych różnic, poza kwestią reakcji na dotyk (przyp. L920 ma super czuły wyświetlacz, który pozwala na obsługę telefonu w rękawiczkach).

HTC 8X

Wady? Sam wyświetlacz ich nie posiada, chociaż tutaj pojawia się jedno „ale”. Do Windows Phone w wersji „ósmej” została dodana obsługa nowych rozdzielczości ekranu, w tym wypadku jest to HD720P (720×1280). Niestety, nie wszystkie aplikacje wspierają rozdzielczość HD, przez co po uruchomieniu niektórych aplikacji u góry ekranu zobaczymy „czarny pasek” (przykłady na zrzutach ekranu poniżej). W Lumii 920 z rozdzielczością WXGA (768×1280) problem ten nie jest zauważalny ze względu na takie same proporcje jak w przypadku wcześniej stosowanej rozdzielczości WVGA (480×800), co pozwala na „rozciągnięcie” aplikacji. Oczywiście występuje to tylko w niektórych rozdzielczościach i zapewne zostanie poprawione z czasem (developerzy się nie spieszą, HTC 8X to jedyny model z WP, który posiada rozdzielczość HD720P).

HTC 8X

Dźwięk: Beats Audio

Windows Phone 8X by HTC jest pierwszym smartfonem z systemem Windows Phone, w którym wykorzystano technologię Beats Audio, która dodaje dedykowany profil dźwiękowy o tej samej nazwie oraz wzmacniacz muzyki, co zapewnia wspaniałe wrażenia odsłuchowe. Wspomniany profil Beats Audio można włączyć lub wyłączyć, funkcja ta jest dostępna tylko w przypadku podpiętych do telefonu słuchawek. Niestety nie dostaniemy graficznego EQ.

HTC 8X

Zazwyczaj nawet nie wyjmuje słuchawek dołączonych w zestawie, ale w tym przypadku, na prośbę czytelników, zrobiłem wyjątek i przetestowałem je. Zdecydowanie nie radzą sobie one z dźwiękiem generowanym przez HTC 8X. Do mniej więcej 80% skali głośności dźwięk jest całkiem sympatyczny. Czysty, z lekkim basem, jak na standardowe słuchawki jest bardzo przyzwoicie. Podniesienie poziomu głośności pokazuje, że telefon ma zdecydowanie za dużo mocy dla tego typu słuchawek. Słuchawki zaczynają niemiłosiernie trzeszczeć i charczeć, a słuchanie muzyki zamiast przyjemnością, staje się katorgą. Po podłączeniu tych samych słuchawek do Lumii 820 od razu zauważalna jest różnica, oczywiście na korzyść HTC.

Duża moc dźwięku bardzo przydaje się w połączeniu ze słuchawkami, które są w stanie okiełznać możliwości 8X. Tutaj moje AKG K450 zdecydowanie stanęły na wysokości zadania. Dźwięk był czysty, głęboki, z bardzo przyjemnym, czystym basem i strasznie rzadko spotykaną w telefonach głośnością. Często w wielu modelach doświadczam dobrego dźwięku, ale równie często brakuje tych 2-3 stopni w skali głośności, do takiego porządnego… uderzenia. W tym przypadku takiej sytuacji nie doznałem. Co więcej, jeśli znajdowałem się w cichym otoczeniu, to przy maksymalnej skali głośności bywało momentami aż za głośno. Jest to bardzo rzadka sytuacja w telefonach. Dźwięk generowany przez HTC 8X może się podobać, o ile posiadamy słuchawki, które wytrzymają dużą głośność i są w stanie okiełznać duże ilości basu.

Głośnik zewnętrzny nie jest przeznaczony dla miłośników słuchania muzyki. Praktycznie nie radzi sobie z odtwarzanie niskich tonów. Jego głośność nie rzuca na kolana, ale nie miałem problemów z usłyszeniem dzwonka. Dodatkowo działa tutaj użyteczna funkcja, która powoduje, że wzięcie do ręki dzwoniącego telefonu obniża głośność odtwarzanego dzwonka.

Aparat

Wbudowany aparat o rozdzielczości 8 Mpix ma przysłonę F2,0 i obiektyw 28 mm oraz czujnik BSI (ułatwia wykonywanie zdjęć przy słabym oświetleniu). Obsługuje on funkcję autofokusa oraz geotagging, a wykonywane za jego pomocą kadry doświetla dioda LED. Możliwości tego zestawu uwalniamy za pomocą sprzętowego klawisza spustu migawki lub dotknięcia ekranu w miejscu, w których chcemy „złapać” ostrość. Zanim jednak to zrobimy, w menu znajdziemy kilkanaście opcji do regulacji efektu końcowego, wśród których są m.in. sceny, balans bieli, czułość ISO, ekspozycja, kontrast, nasycenie, efekty oraz oczywiście rozdzielczość zdjęć. Wszystkie wprowadzone ustawienia i regulacje możemy zapisać jako domyślne.

Aparat pozwala również na rejestrację materiałów wideo w jakości HD 720p (1280 x 720 pikseli) i Full HD 1080p (1920×1080) przy prędkości 30 klatek na sekundę. Zanim to zrobimy, również tutaj mamy możliwość trochę zamieszać w ustawieniach, a później zapisać je jako domyślne. Na koniec możemy włączyć doświetlanie filmowanych ujęć światłem stałym i rozpocząć finałowe ujęcie.

HTC 8X

Na uwagę zasługuje także przedni aparat o rozdzielczości 2,1 megapiksela. Posiada on ultraszerokokątny obiektyw zapewniający większe kąty widzenia. Umożliwia Nagrywanie wideo w rozdzielczości 1080p, więc jakość rozmów wideo jest na bardzo wysokim poziomie.

Ogólny odbiór materiałów rejestrowanych wbudowanym w HTC 8X aparatem jest bardzo dobry. Nawet na automatycznych ustawieniach jakość zdjęć jest bardzo dobra, podobnie jak i filmów. Porównując możliwości aparatu do flagowego modelu Nokii – Lumii 920, wyniki byłyby różne. Wszystko w zależności od warunków oświetleniowych.

Oto przykładowe zdjęcia wykonane smartfonem HTC 8X:

Bateria

W kwestii baterii nie będę się rozpisywał. Wszyscy dobrze wiemy, że w dzisiejszych czasach nasze smartfony pozwalają na maksimum 1-2 dni działania na jednym ładowaniu, co zależy od tego jak ich używamy. Nie przeprowadzałem testów typu „ile wytrzyma bateria w stanie czuwania, z wyłączonym internetem, kiedy telefon leży, pachnie, wygląda i czeka na telefon”.

W moim przypadku, wydaje mi się dość zaawansowanego użytkownika smartfonów, HTC 8X wytrzymywał bez problemu od rana do wieczora, będąc cały czas online (ciągła synchronizacja trzech kont email, kilka połączeń, kilka emaili, trochę przeglądania internetu i gra w proste gry). Zaznaczę, że jest to wynik lepszy niż w przypadku Lumii 920 i Lumii 820 (obydwu przez długi czas używałem).

Dodatki od HTC

Tak jak inni producenci telefonów z Windows Phone, tak i HTC ma swój dział w Windows Phone Store. „HTC Apps” nie jest tak bogaty w aplikacje jak „Nokia Collection”, ani nawet jak „Samsung Zone”.

HTC 8X

Najciekawszą aplikacją od HTC wg mnie jest „HTC”, czyli lepszy odpowiednik aplikacji „Now” znanej użytkownikom Samsungów z Windows Phone (aż dziwne, że Nokia nie posiada tego typu aplikacji). Znajdziemy w niej informacje o aktualnej pogodzie, kursach walut, notowania giełdowe wybranych spółek oraz newsy ze świata, a po jej przypięciu do ekranu głównego zobaczymy szeroki kafelek z godziną i aktualną pogodą, znany z nakładki HTC Sense z Androida. Oprócz tego znajdziemy Latarkę od HTC, Photo Enhancer do poprawiania/upiększania zdjęć, Konwerter jednostek, aplikację służącą do konfiguracji Internetu i MMS oraz „Uzyskaj więcej miejsca”, czyli aplikacje która pomoże nam oczyścić pamięć wewnętrzną telefonu.

Warto zaznaczyć, że w niedalekiej przyszłości użytkownicy HTC dostaną możliwość instalacji aplikacji nawigacyjnych HERE od Nokii.

Podsumowanie

Kiedy Nokia zdecydowała, że jej głównym systemem będą mobilne okienka Microsoftu ustawiła bardzo wysoko poprzeczkę wszystkim innym producentom, którzy zdecydują się na produkcję urządzeń z Windows Phone. Nokia, oprócz całkiem dobrych smartfonów z rodziny Lumia, zadbała o świetne aplikacje w Nokia Collection, nie tylko te zrobione przez siebie, ale też aplikacje i gry „exclusive” od innych producentów oprogramowania. Dziwi mnie fakt, że Microsoft  godzi  się na coś takiego, ponieważ utrudnia tym samym wybicie się takim producentom jak HTC, przez co ten odkłada system WP na drugi plan.

HTC 8X

HTC 8X jest bardzo ciekawym urządzeniem. Pod względem wizualnym i jakościowym bije słuchawki Nokii na głowę (posiadam Lumie 920 i Lumie 820). I jeśli komuś nie zależy na aplikacjach od Nokii, bezprzewodowym ładowaniu i dobrej jakości zdjęciach nocnych – jest zdecydowanie lepszym wyborem od każdej Lumii.

Plusy:

  • Obudowa – wykonanie, wyprofilowanie, wygląd
  • Wyświetlacz – odwzorowanie kolorów, kąty widzenia
  • Świetna, jak na telefon, jakość dźwięku
  • Bateria wypada bardzo dobrze na tle konkurencji

Minusy:

  • Brak możliwości rozszerzenia pamięci
  • Mała ilość aplikacji od producenta
  • Duża wysokość telefonu, jak na taką przekątną ekranu

Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.