Nokia inwestuje w Pelican Imaging – wielosoczewkowe aparaty

|

pelican imaging

Nie da się ukryć, że fotografia mobilna jest traktowana przez Finów priorytetowo. Efekty tego widać po tym jak blado wypadają zdjęcia konkurencji na tle PureView.  To konkurencja musi gonić króliczka w postaci technologi PureView. Wygląda jednak na to, że dla Finów to za mało, ponieważ właśnie zainwestowali oni w firmę Pelican Imaging, zajmującą się rozwijaniem technologii przetwarzania obrazu, w tym podobnej do Lytro techniki wielosoczewkowego obrazowania.

Firma Pelican Imaging zasłynęła projektując niecodzienną kamerę składającej się nie z jednego obiektywu lecz z kilkunastu małych (przypominającej oko owada). Zastosowanie kilkunastu soczewek w jednym obiektywie pozwala na bardzo szczegółowe zarejestrowanie obrazu, dzięki czemu w późniejszym czasie (po zrobieniu zdjęcia) można bez utraty jakości manipulować ostrością obrazu.

Jak na razie nie ma oficjalnych informacji by technologia firmy Pelican Imaging znalazła zastosowanie w którymś ze zbliżających się modeli marki Nokia. Spekuluje się, że mogłoby to nastąpić już w 2014 roku. Połączenie przez Finów technologi PureView i Pelican Imagin może stać się kolejną rewolucją w mobilnej fotografii.

Poniżej możecie zobaczyć przykładowe zdjęcie z ostrością ustawioną na różne obiekty po jego zrobieniu:

shootfirstfocuslater

Działanie technologi bardzo dobrze prezentuje poniższe wideo promocyjne:

źródło: gsmarena.com, pelicanimaging.com