Gra Rayman Jungle Run dostępna na Windows Phone 8

|

rayman jungle run

Do Sklepu Windows Phone trafiła właśnie świetna gra Rayman Jungle Run wyprodukowana przez studio Ubisoft. Ucieszy na pewno wszystkich fakt, że gra działa na urządzeniach z 512 MB pamięci RAM i wspiera osiągnięcia Xbox LIVE. Nie ucieszy zapewne to, że gra dostępna jest tylko na telefony z Windows Phone 8 i kosztuje dość sporo.

Rayman Jungle Run to kolejna część kultowej serii platformówek Ubisoftu, która od debiutu w 1995 roku gościła już praktycznie na każdej platformie przenośnej i stacjonarnej. Deweloper Pasta Games postawił na swego rodzaju reinterpretację, zamiast na siłę dopasowywać tytuł do potrzeb sterowania dotykowego. Efekt jest rewelacyjny – Jungle Run to niezwykle udana i świeża odsłona cyklu.

rayman-1

W grze wcielamy się jak zwykle w Raymana, sympatycznego stworka, którego dłonie i stopy nie są połączone z resztą ciała, co nie przeszkadza mu w bieganiu, skakaniu czy nawet lataniu przy pomocy grzywki działającej jak śmigiełko. Bohater mieszka ze swoimi równie nietypowymi przyjaciółmi w magicznym i kolorowym świecie, zwanym Rozdrożem Marzeń. Gracze zaznajomieni z zeszłorocznym Rayman Origins rozpoznają charakterystyczny styl lokacji i poczują się jak u siebie w domu, nowicjuszy zaś powinny one zachwycić swoją oryginalnością i dopracowanymi detalami.

O ile świat nie zmienił się w ogóle, a misja Raymana pozostaje ta sama (ratowanie świecących, latających kulek zwanych Lumami), tak już sposób, w jaki kontrolujemy jego charakterystyczne ruchy, różni się diametralnie. Skaczemy, biegamy, walczymy i latamy jedynie dotykając ekranu w odpowiednim momencie. Wydaje się to banalne, jednak wymaga świetnego refleksu i koncentracji, szczególnie dlatego, że Rayman nie może się zatrzymać (chociaż w razie zetknięcia się ze ścianą, potrafi na chwilę zawrócić), co nadaje grze dynamizmu i niesamowicie podnosi poziom adrenaliny.

rayman-2

Można by się obawiać, iż 40 poziomów opartych na tym prostym schemacie szybko znuży gracza, jednak twórcy zaradzili temu, dzieląc je na 4 odmienne sekcje. Każda z nich skupia się na wykorzystaniu konkretnej umiejętności bohatera: skokach, lataniu, bieganiu po ścianach lub walce wręcz. Dzięki temu zróżnicowaniu nie czujemy powtarzalności, walcząc z hordami wrogów albo unikając bezdennych przepaści. Każdy zestaw zawiera również bonusowy etap w Krainie Umarłych, który odblokujemy, jeśli uda się nam zebrać wszystkie Lumy na przynajmniej 5 planszach.

Całości dopełnia przepiękna oprawa stworzona z wykorzystaniem frameworku UBIart, który wcześniej został użyty w Origins. Pozwala on bezpośrednio zaimplementować w grze ręcznie narysowane przez artystów plansze i postaci, co nadaje stronie wizualnej kreskówkowego i nieco surrealistycznego wydźwięku.

Rayman Jungle Run to świetna propozycja dla naszych pociech. Bajkowy świat działa na wyobraźnię i nie zawiera dosłownej przemocy. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każde dziecko poradzi sobie z dosyć wyśrubowanym poziomem trudności późniejszych etapów. (opis: aplikacje.orange.pl)

Zazwyczaj trzymam się zasady, że za grę na telefon nie zapłacę więcej niż 3,49 zł. W tym wypadku, po przeczytaniu samych pozytywnych opinii, nie mogłem się powstrzymać przed jej zakupem. Nie ma wersji demo, ale zapewniam – można brać w ciemno, naprawdę warto! :-)

Rayman Jungle Run – Windows Phone 8 – 49 MB (po instalacji 130 MB) – 10,49 zł

Kod QR Windows Phone Store


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.