Lumia 520 i Lumia 720 z okrojoną wersją HERE Drive

|

here

Na dniach swoją premierę w naszym kraju będą miały dwa budżetowe modele Nokii – Lumia 520 i Lumia 720. Wydawać by się mogło, że są to kopie modelu Lumia 620 różniące się wyglądem, rozmiarem ekranu, baterią i kilkoma innymi szczegółami w specyfikacji. Okazuje się, że różnice pojawią się nie tylko w hardware, ale również w oprogramowaniu. Lumia 520 oraz Lumia 720 będą dostępne z przeinstalowaną nawigacją HERE Drive (bez plusa), która jest odrobinę okrojona w funkcje w porównaniu do HERE Drive+.

Pomiędzy HERE Drive a HERE Drive+ jest jedna zasadnicza różnica. Pierwsza, okrojona wersja oferuje nawigację krok-po-kroku tylko w jednym kraju, z kolei wersja “z plusem” może działać w prawie 100 krajach na świecie. O tym w jakim kraju będzie działała HERE Drive (bez plusa) rozstrzyga kraj pochodzenia karty SIM, która jest aktywna podczas pierwszego uruchomienia aplikacji. Przykładowo, jeśli kupimy Lumie 720 w Anglii i włożymy do niej polską kartę sim to będziemy mogli korzystać tylko z nawigacji w Polsce.

Przyznam szczerze, że przymierzałem się do wymiany mojej Lumii 820 na Lumię 720 i ta informacja mnie od tego odwiodła. Często wyjeżdżam na wakacje za granice, a darmowa nawigacja HERE od Nokii była moim odwiecznym towarzyszem. W przypadku zakupu Lumii 520 lub Lumii 720 byłbym zmuszony do zakupu alternatywnej aplikacji nawigacyjnej lub wykupienia licencji na nawigację globalną.

Co do licencji na nawigację globalną… Nokia informuje, że dla wszystkich użytkowników korzystających z nawigacji HERE Drive (L520, L720 i smartfony z Windows Phone innych producentów) będzie możliwość wykupienia licencji na globalną nawigację. Niestety, taka możliwość ma zostać udostępniona dopiero w nadchodzących miesiącach. Warto przypomnieć, że swego czasu w przypadku smartfonów z systemem Symbian za nawigację Nokii trzeba było zapłacić. Dopiero kiedy Nokia wraz z Symbianem zaczęła kuleć nawigacja została udostępniona za darmo, co miało przyciągnąć użytkowników do zakupu smartfonów Nokia. Oto oficjalne stanowisko Nokii:

So far we haven’t announced any details about timing and pricing yet, but we’re planning this step for the coming months. And even though you will have to pay for the upgrade from Drive to Drive+, you will save more money on roaming costs and data charges when travelling abroad thanks to our leading true offline capabilities than you will have to invest for the worldwide navigation license. This is unmatched by any ‘free’ mobile navigation solution on the market today.

Dlaczego Lumia 620 ma lepszą nawigację niż Lumia 720?

To, że tania Lumia 520 posiada mniej zaawansowaną aplikację nawigacyjną niż Lumia 620 da się zrozumieć. Trudniej jednak pojąć dlaczego do droższego modelu Lumia 720 trafiła mniej zaawansowana aplikacja nawigacyjna. Odpowiadamy – wynika to z kompromisu na jaki musiała pójść Nokia tworząc model Lumia 720. Lumia 720 posiada możliwość bezprzewodowego ładowania oraz wysokiej klasy układ optyczny aparatu i funkcje fotograficzne, ale nadal ma być to model atrakcyjny cenowo, więc zrezygnowano z zaimplementowania aplikacji HERE Drive+, żeby cena była w miarę atrakcyjna. Według mnie to wydaje się być sensownym wytłumaczeniem.

Wild guess z mojej strony: udostępnienie aplikacji HERE Drive w tańszych smartfonach Nokii może przyczynić się do szybszego udostępnienia nawigacji Nokii dla użytkowników smartfonów z Windows Phone 8 od pozostałych producentów.


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.