Wsparcie obecnych systemów Windows Phone zakończy się w przyszłym roku

|

wsparcie windows phone terminyWindows Phone z dnia na dzień rozwija się i powstają nowe buildy systemu. Do sieci zaczynają wyciekać plotki na temat rozpoczęcia prac nad nową wersją oprogramowania, która zostanie oznaczona numerkiem 9. Oczywiście w międzyczasie na pewno ujrzymy Windows Phone 8.1/8.5, ale od premiery następcy Windows Mobile musimy liczyć się z tym, że obecne mobilne systemy operacyjne Microsoftu mają swoje daty ważności. Teraz wiemy kiedy korporacja z Redmond zakończy wsparcie dla Windows Phone 7.8 i 8.

Jest to stosunkowo ciekawe ponieważ – jak możecie ujrzeć na powyższej tabelce – “starszy” (pod względem numerka) system, Windows Phone 7.8, będzie odrobinę dłużej wspierany niż “ósemka”. Użytkownicy modeli z “siedemosiem” przestaną dostawać aktualizacje po 9 września 2014 roku, a obecnie najnowsze modele przestaną być wspierane przez Microsoft już 8 lipca tego samego roku. To nie jest raczej zaskakująca wiadomość, gdyż Microsoft od początku zapewniał, że wsparcie dla poszczególnych wersji systemu będzie wynosić półtora roku.

Jednak zastanawiający jest dalszy los słuchawek z Windows Phone 8. O ile modele z 7.8 mają już swój wiek i koniec wsparcia nie może dziwić, to ciekawy jestem czy chociażby taka Lumia 920 będzie obsługiwać mobilny system Microsoftu oznaczony numerkiem 9. Korporacja z Redmond zapewniła to w swoich słowach, więc kolejna duża aktualizacja wniesie kolejne półtora roku pewnych aktualizacji.

Także obecni posiadacze modeli z Windows Phone 8 – nie martwcie się. Jeszcze przez co najmniej 2 lata Wasze urządzenia będą wspierane aktualizacjami Microsoftu. Dwa lata, ponieważ nie wiadomo kiedy może pojawić się Windows Phone 9. Niektórzy twierdzą, że kolejna duża aktualizacja mobilnych “Okienek” może nastąpić już we wrześniu bieżącego roku.

Kolejnym ciekawym aspektem, który możemy wyczytać z tabelki są zależności czasowe aktualizacji. Korporacji z Redmond zależy na tym, aby urządzenia z ich mobilnym systemem dostawały natychmiastowo nowe wersje oprogramowania i z początku tak było. Pamiętacie czasy aktualizacji Windows Phone Mango? Niemalże od razu wszystkie niebrandowane modele zostały poinformowane o nowej wersji systemu oznaczonej numerkiem 7.5. Teraz to w głównej mierze zaczęło zależeć od producentów i to oni mogą wstrzymać ważne aktualizacje Windows Phone. Tylko to nie jest jedyna przeszkoda szybkiego wsparcia – także region, kraj i specyfikacja urządzenia ma wpływ na prędkość pojawienia się update’u.

źródło:  wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.