Pierwsza pomoc – aplikacja nr 1 w każdym smartphonie!

|

pierwsza pomoc logo

Przyszła pora na opisanie kolejnej aplikacji. W moim wykonaniu, będzie to kolejny program polskiego pochodzenia, który jest skierowany głównie do naszych rodaków (lub po prostu osób znających język polski). Nazwa: “Pierwsza pomoc”. Cel: zwiększenie szansy na przeżycie poszkodowanych.

W Windows Phone Store znajdziemy dwie aplikacje zatytułowane “Pierwsza pomoc”. Jedna została stworzona na polecenie Orange, a druga  to propozycja od Pete App. Oba programy zasługują na szczegółową uwagę i obie polecam, ale większe wrażenie robi produkt Looksoft. Jest to o wiele bardziej rozbudowana aplikacja niż edycja Pete App. Dlatego też skupmy się na programie sygnowanym logiem Orange.

pierwsza pomoc screen 1

Po uruchomieniu programu od razu rzuca nam się w oczy napis na czerwonym tle “Widzę osobę nieprzytomną!”. Po jego kliknięciu dostajemy polecenia i porady, co należy, w jakiej sytuacji, robić. Poniżej napisu znajdziemy kategorię pierwszej pomocy dla poszczególnych przypadków zagrożenia życia: drgawki, odmrożenia, oparzenia, porażenie prądem, tamowanie krwotoków, udar słoneczny – przegrzanie, ukąszenia i ugryzienia, urazy, wstrząs, wypadek drogowy, zakrztuszenie i zatrucia. W każdej z tych kategorii znajdziemy szczegółowe opisy i – wręcz – rozkazy, które musimy wykonać.

Oprócz znajomości pierwszej pomocy, musimy wiedzieć jak się do niej przygotować. To znajdziemy na drugim ekranie aplikacji, który aktywujemy na dolnej belce. Tutaj z kolei możemy znaleźć: ogólne zasady bezpieczeństwa, apteczka pierwszej pomocy, szczepienia ochronne, medycyna tropikalna. Wszystkie te kategorie powinniśmy opracować wcześniej i zapamiętać – kwestią sporną oczywiście może być medycyna tropikalna, ale wiadomo – im więcej wiemy, tym lepiej (a nie gorzej śpimy :)).

Kolejne okno aplikacji – “Ważne o mnie”. Tutaj charakteryzujemy swoją postać, co ułatwi ratownikom medycznym i lekarzom udzielenie pomocy, której to my – być może – będziemy oczekiwali. Tutaj oprócz swoich danych personalnych, możemy podać swoją grupę krwi, wszelkie choroby, które przebyliśmy, alergię, przyjmowane leki, szczepienia i inne.

pierwsza pomoc screen 2

Następna, ostatnia już zakładka to ustawienia. Wbrew pozorom i tutaj znajdziemy przydatne przy pierwszej pomocy zagadnienia. Pierwszym z nich są placówki medyczne w poszczególnych miastach – niestety, ich liczba jest mocno ograniczona ze względu na drugiego sponsora (oprócz Orange), którym jest Lux med. Daną placówkę możemy ujrzeć na mapie. Kolejnym zagadnieniem wartym uwagi jest metronom, który pomoże nam w mierzeniu pulsu poszkodowanej osobie. Dalej: latarka. Niestety, aplikacja nie uruchamia wbudowanej lampy LED, która jest dostępna w zdecydowanej większości urządzeń z Windows Phone (wyjątek np.: Lumia 510). Zamiast tego, na wyświetlaczu widnieją same białe piksele. Pozostałe zagadnienia znajdujące się na  tej zakładce są już mniej ważne, skupiają się bowiem na samych informacjach odnośnie produkcji aplikacji.

Pamiętajcie, że udzielenie pierwszej pomocy jest bardzo ważne w przypadku zagrożenia życia i nie wiecie kiedy to będziecie zmuszeni jej udzielić. W przypadku braku drożności układu oddechowego, nieodwracalne zmiany w mózgu zachodzą już po 4,5 minutach. Wtedy z pewnością przyda się Wam ta aplikacja. Jednak nie czekajcie do ostatniej chwili z jej uruchomieniem – przestudiujcie najważniejsze zagadnienia wcześniej, aby nie zostać zaskoczonym w ostatniej chwili.

Aplikacja jest darmowa, do pobrania z Windows Phone Store na mobilny system Microsoftu w wersji 7.5 (w górę).

Pierwsza pomoc - QR Code Pierwsza pomoc - Windows Phone Store


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.