Photo Lock – chroń dostęp do swoich zdjęć

|

photo lock

Wiedzieliście, że na całym świecie więcej osób posiada telefony komórkowe niż szczoteczki do zębów? Spokojnie, dziś nie będziemy dyskutować o higienie jamy ustnej tylko o prywatności. Nawiązałem do szczoteczek tylko dlatego, że wielu z Was tak samo chętnie udostępniłaby komuś swój smartfon jak chętnie udostępnia swoją szczoteczkę do zębów. Dzieje się tak ze względu na to, że coraz częściej na telefonie trzymamy mnóstwo prywatnych rzeczy, którymi niekoniecznie chcemy dzielić się z innymi. Bardzo często na naszym forum i profilu facebookowym szukacie odpowiednika aplikacji z innych platform służącej do zablokowania kodem dostępu do galerii w Waszym telefonie. Niestety, póki co API Windows Phone uniemożliwia stworzenie tego typu aplikacji. Na szczęście da się to obejść. Tutaj pojawia się aplikacja Photo Lock. Nie nakłada ona hasła na galerię, ale sama w sobie jest alternatywną dla systemowej galerią, do której dostęp możemy zablokować hasłem. Jest to mało wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że Windows Phone uniemożliwia zmianę domyślnej aplikacji galerii (tak jak i domyślnej przeglądarki czy aplikacji kalendarza), ale… lepsze to niż nic.

Pierwsze uruchomienie aplikacji wiąże się z ustawieniem naszego adresu email (służy do przypomnienia hasła) oraz hasła dostępu do konta administratora aplikacji, które może być zwykłym hasłem zawierające dowolne znaki z klawiatury lub ustalonym wzorem (połączenie punktów). Ciekawe jest to, że aplikacja ma możliwość utworzenia kilku wewnętrznych kont (którymi zarządzać można z konta administratora). Szczerze mówiąc jest to dla mnie zbędna funkcja, przecież smartfon ma jednego użytkownika. Chociaż kiedy spojrzymy na to z drugiej strony, może się trafić sytuacja w której ta funkcja będzie przydatna, jeśli nasza „druga połówka” będzie koniecznie chciała wiedzieć co ukrywamy, możemy zalogować się na konto na którym nic nie będzie (jedyny scenariusz jaki mi przyszedł do głowy).

photo lock

Po skonfigurowaniu aplikacji domyślnie jest utworzony jeden album (widoczny dla wszystkich kont w aplikacji). Oczywiście nowe albumy możemy tworzyć w dowolnej ilości i dowolnie je nazwać, a następnie decydować które mają być dostępne dla których użytkowników. Dostępnych jest sporo opcji personalizacji – możemy oznaczyć ulubione zdjęcia lub zdecydować jak posortowane mają być albumy (nazwa, data utworzenia, ostatnia wizyta, liczba zdjęć). Import zdjęć odbywa się w łatwy sposób – wystarczy wybrać zdjęcia, które chcemy zaimportować, a następnie zdecydować do którego albumu mają zostać przypisane. Trzeba pamiętać, aby następnie usunąć je z galerii systemowej – nie dzieje się to automatycznie po imporcie. Niestety, API Windows Phone uniemożliwia import plików wideo, te możemy dodać nagrywając je z poziomu aplikacji.

Sama aplikacja nie odbiega płynnością działania od galerii systemowej. Obsługuje funkcję pokazu slajdów, oraz ma wbudowany dość rozbudowany edytor zdjęć. Niestety, to za mało żeby zastąpiła ona galerię systemową. Za to rolę aplikacji do ukrycia kilku fotek spełnia idealnie.

* pamiętajcie, żeby zawsze mieć kopię zapasową zdjęć przetrzymywanych w aplikacji

Wersja płatna Photo Lock (cena: 3,49 zł):

QR - Photo Lock Photo Lock- Windows Phone Store

Darmowa wersja Photo Lock posiadająca reklamy:

QR - Photo Lock Free Photo Lock Free - Windows Phone Store


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.