Nokia wygrywa z HTC – wojna patentowa, ciąg dalszy

|

gavelJuż pisaliśmy o rozpoczętej wojnie patentowej Nokii i HTC. W pierwszym starciu to tajwańska marka wygrała w sądzie kiedy to Finowie wytoczyli proces jakoby HTC wykorzystywało dwa patenty Nokii. Jednak pisałem już wtedy, że fińska korporacja tak łatwo nie odpuści i mamy rezultat – w walce o kolejny już patent wygrała. Proces również odbył się za naszą zachodnią granicą.

Tym razem sędzia dr. Holger Kircher uznał, że HTC wykorzystało patent oznaczony numerem EP0673175, który należy do Nokii. Wszystko sprowadza się do redukcji używanej energii w stacji ruchomej. Teraz Finowie mogą domagać się odszkodowania za wykorzystanie patentu w wysokości 5 mln Euro. Kolejnym rezultatem może okazać się zakazanie sprzedaży niektórych modeli tajwańskiej firmy na terenie Niemiec.

Jak może wyglądać dalszy rozwój wojny patentowej Nokia kontra HTC? Obecnie żadna z korporacji nie skomentowała otwarcie tej sprawy, więc istnieje możliwość, że o kolejnych wytaczanych procesach nie usłyszymy. Jednak pamiętajmy, że Finowie domagają się swoich praw nie tylko w Niemczech. Jeżeli sądy w innych krajach również uznają winę HTC to Tajwańczycy mogą ponieść liczne straty. Pamiętajmy, że obie marki nie są w najlepszej sytuacji finansowej. Nokia dopiero powoli odbudowuje swój potencjał wspierany przez Microsoft, a urządzenia oznaczone logiem HTC ostatnio nie sprzedają się najlepiej. Kolejne kary dla firmy z siedzibą w Taoyuan mogą odbić się na przyszłych modelach, a więc też i użytkownicy będą mieli mniejszą możliwość wyboru przy kupnie nowego smartphone’a. Na tym zyska oczywiście konkurencja.

Jak oceniacie tę sprawę? Spodziewacie się kolejnych wiadomości w tej wojnie? Według mnie HTC tak łatwo nie pozwoli sobie odebrać honoru i wojna patentowa będzie trwać dalej. Jednak nie spodziewam się, żeby była to tak głośna sprawa jak w przypadku wojny pomiędzy Apple i Samsungiem.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.