Nijakie stosunki Samsunga i Microsoftu

|

samsung-ativ-s-01_gallery_postOd dłuższego czasu mówi się o porzuceniu Samsunga systemów operacyjnych sygnowanych logiem Microsoftu. Widać to po niemalże zerowym zaangażowaniu Koreańczyków w system Windows Phone oraz coraz mniejsze zainteresowanie Windowsem 8 w kwestii tabletów. Jesteśmy świeżo po premierze Samsunga Galaxy S4, kolejnej wersji świetnie sprzedającego się i szlagierowego modelu Samsunga z Androidem, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – okazuje się, że ta prezentacja otworzyła także oczy dla miłośników mobilnych “Okienek”.

The Wall Street Journal miało okazję zadać kilka pytań CEO Samsunga, Panu JK Shin. Jedną z najważniejszych dla nas odpowiedzi w tym wywiadzie jest oczywiście ta dotycząca pytania relacji na linii Samsung – Microsoft. Odpowiedź nie jest zbyt pozytywna.

Mr. Shin: Smartphones and tablets based on Microsoft’s Windows operating system aren’t selling very well. There is a preference in the market for Android. In Europe, we’re also seeing lackluster demand for Windows-based products.

W skrócie: smartphone’y i tablety opierające się na systemach operacyjnych Microsoftu nie sprzedają się bardzo dobrze. Za to dobrym rozwiązaniem są produkty z Androidem. W Europie również widać słabe zapotrzebowanie na produkty z Windowsem.

Dla kontrastu, warto przytoczyć odpowiedź na podobnie pytanie dotyczące Google:

Mr. Shin: We like Android and we plan to continue our good relations with Google

“Lubimy Androida i planujemy kontynuować nasze dobre relacje z Google”.

Tak, więc już wiemy na jakim systemie Samsung się skupi, ale Android nie będzie jedynym w ofercie koreańskiej marki. W grze ma być jeszcze Tizen, konkurent systemu Nokii (Meltemi).

Także i o ten system The Wall Street Journal zapytało CEO Samsunga (nawiązując do Bady):

Mr. Shin: We are in the process of merging Bada with Tizen. You will likely see the first smartphone using Tizen from Samsung in the third quarter of this year.

Our strategy has always been to work with multiple operating software companies. There are different needs from our customers and the market for third-party OS [operating system].

Samsung jest w trakcie łączenia Bada OS z Tizen. Pierwszego smartphone’a z nowym systemem będziemy mogli ujrzeć w trzecim kwartale bieżącego roku.

Również poznaliśmy uogólnioną strategię Samsunga – produkować smartphone’y oparte na systemach dla wielu korporacji, co miałoby zaspokoić też zapotrzebowania konsumentów dla “niżej sytuowanych” smartphone’ów.

Wróćmy jednak do mobilnego systemu Microsoftu, Windows Phone. Taka odpowiedź, jaką mogliście przeczytać powyżej, może oznaczać, że Samsung idzie w stronę LG – odpuszcza sobie mobilne “Okienka” ze względu na słabą sprzedaż i skupi się wyłącznie na Androidzie. Dodatkowo w ofercie koreańskiej korporacji będą smartphone’y z nowym systemem Tizen, które będą celować w mniej wymagającą klientelę.

Kolejny ważny i liczący się gracz w świecie Windows Phone odpływa. Możemy już śmiało mówić, że w grze została Nokia i HTC. Miejmy nadzieję, że Tajwańczycy nie pójdą w ślady dwóch korporacji z Korei. Wydaje mi się, że Microsoft powinien coś zrobić w tej kwestii, przede wszystkim przestać faworyzować aż tak bardzo fińską markę.

źródło: windowsphonedaily.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.