Mobilny Internet Explorer pnie się w górę!

|

IE9

Ostatnio sporo statystyk publikujemy, przyszła pora na kolejną, pozytywną :). Mowa o porównaniu przeglądarek internetowych, z których korzysta świat na swoich urządzeniach mobilnych (nie tylko smartphone’ach). Przedstawiciel Windows Phone, Internet Explorer, stanowczo przedziera się do góry.

Poniższy wykres dokładnie przedstawia obecną sytuację wszystkich dostępnych przeglądarek stron internetowych, które są dostępne na mobilne urządzenia:

mobile browser

Użytkownicy Windows Phone (1,58%) tworzą już większy ruch w sieci niż smartphone’y z Symbianem (1,37%), a także modele BlackBerry (0,96%). Także przeglądarka dostępna na wiele platform, czyli Opera Mobile obstawia tyły z wynikiem 0,63% udziału. Kolejnym przeciwnikiem do pokonania jest Chrome, który obecnie jest preinstalowany na praktycznie wszystkich nowych smartphone’ach z Androidem. Tak, więc będzie to trudny do ogrania konkurent.  Następne, czołowe już, miejsca należą do Opery Mini (również wyniki zebrane ze wszystkich platform), przeglądarki “Robocika” i Safari na iOS. Internet Explorer stoi daleko za nimi i będzie jeszcze potrzeba olbrzymiej ilości czasu, aby dogonić czołową trójkę.

Wysoki wynik przeglądarka Windows Phone uzyskała głównie dzięki temu, że na mobilnym systemie Microsoftu nie opłaca się korzystać z alternatywnych programów – są one w większości przypadkach gorsze, oblepione reklamami, a – co najważniejsze – wszystkie hiperłącza i tak będą otwierane we wbudowanej przeglądarce (Internet Explorer). Ostatni powód głównie powoduje, że takie produkcje, jak na przykład: Prototype Browser, nie mają szans odnieść wielkiego sukcesu. Microsoft za wszelką cenę stara się uniemożliwić zmianę aplikacji swojej przeglądarki. I to wychodzi im bardzo dobrze – wystarczy zauważyć braki przedstawicieli Opery, która zapewniała, że stara się stworzyć reprezentanta na mobilne “Okienka” – jak widać, bez skutku.

Wyniki (jak się pewnie doczytaliście) pochodzą z zeszłego miesiąca, ale znaczących różnic nie dojrzymy porównując statystyki z miesiąca na miesiąc.

A teraz coś poza mobilnym tematem – coś, co powinno zaskoczyć niektórych. Porównanie desktopowych przeglądarek:

desktop browser

Internet Explorer na pierwszym miejscu, z dużą przewagą. Dopiero za przeglądarką Microsoftu znajdziemy Firefoxa i Chrome’a.

Chcecie więcej tego typu statystyk? Zapraszam na tę stronę: Klik!


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.