Clever Camera – nowa jakość aparatów w telefonach WP8?

|

clever camera

Ktokolwiek miał styczność z lepszą cyfrówką lub lustrzanką, ten z pewnością wie o ilości ustawień i możliwości takich aparatów. Problem obecnych w telefonach to zdecydowanie za duża “automatyka”. Każdy dobry fotograf powie, iż najlepsze zdjęcia wychodzą po ręcznym skonfigurowaniu sprzętu, od ostrości, długości migawki, po ekspozycje, balans bieli i ustawienia ISO. Dla maniaków przychodzi ratunek w postaci aplikacji Clever Camera!

Co w niej takiego “ekstra”? Otóż daje ona możliwość wyregulowania wszystkich powyższych czynników. Poniżej screen przedstawiający główny ekran programu:

clever camera

W lewym górnym rogu widzimy małe pokrętło. Zmienia ono na tryb ostrości na automatyczną (AF – autofocus) lub też manualną, która jest bardzo przydatna przy robieniu zdjęć z bardzo bliskich odległości np. tekst z kartki. Na dole od lewej znajdują się standardowe ustawienia lampy błyskowej – Auto, On lub Off. Dalej jest ustawienie czułości ISO, i przy tym chcę się na chwilę zatrzymać. Moja Lumia 820 ma podobno czułość w zakresie 100-800, lecz tutaj mam jeszcze kosmiczne wartości 1600 i 3200. Małe wyjaśnienie dla nieobeznanych – czułość ISO określa jak bardzo elementy otoczenia są wrażliwe na światło. Zwykle jest to ostateczny element do regulacji po długości migawki i ekspozycji.

I tu już wyjawiłem następną funkcję – ustawienie długość migawki (Shutter), bardzo pomocna i wielce przydatna. Najpierw znów małe wyjaśnienie funkcji – im dłużej migawka jest otwarta, tym więcej światła “wpada” do obiektywu i zdjęcia są jaśniejsze. Standardowe ustawienie jest około – 1/60 sekundy, lecz możemy tą wartość obniżać w sytuacji bardzo dobrego oświetlenia, lub też znacząco zwiększać przy nocnych zdjęciach w pomieszczeniu. Dalej są standardowe funkcje z wbudowanej aplikacji aparatu, czyli ustawienie balansu bieli (Auto to zbrodnia!), rozdzielczość zdjęcia oraz po prawej suwak ekspozycji.

To tyle z opisu programu. Jak to wygląda w praktyce? Poniżej małe dwa porównania, pomiędzy wbudowaną aplikacją aparatu, a naszym Clever Camera:

Z góry przepraszam za niską rozdzielczość zdjęć. Niestety, aplikację mam (jeszcze) w testowej wersji, która pozwala na zapis tylko trzech zdjęć. Jednak wszystko i tak widać jak na dłoni. Czy to przy bardzo słabym oświetleniu z lampą, czy w trybie makro, dzięki aplikacji udało mi się zrobić dużo lepiej nasycone zdjęcia. Zdjęcie mojej sztabki (spokojnie, to tylko pendrive :) ) jest także o wiele ostrzejsze, ze względu na przekręcenie ostrości na najbliższą, jak tylko się dało. Nie zrobiłem żadnych na zewnątrz, ponieważ są bardzo podobne, co chyba nikogo nie dziwi.

Czy warto? Według mnie – bezdyskusyjnie. Możliwość manualnego ustawienia ostrości oraz migawki to bardzo przydatne funkcje. Aplikacja kosztuje tylko 6,99 zł, także to nie jest majątek. Inna ważna rzecz, zdjęcia są z Lumii 820, która ma średniej klasy aparat, i jestem pewien, że efekty byłyby o wiele lepsze na droższej 920-tce. Niestety, aplikacja jest tylko na Windows Phone 8, także użytkownicy WP7 muszą obejść się smakiem.

Aktualizacja: Dziś (18.03) pojawiła się aktualizacja do wersji 1.1.0.0, która naprawia błędy przy robieniu zdjęcia (u mnie już tego nie ma) oraz, co ciekawsze, dodaje opcję Auto do migawki (Shutter). Działa nawet dobrze, lecz ja i tak zostanę przy ręcznym ustawianiu.

Linki do pobrania Clever Camera:

Kod QR - Clever CameraClever Camera - Windows Phone Store


Autor: Maciej Jachnowicz

Student informatyki, zapalony gracz, perkusista, gitarzysta i fan FC Barcelony. Co więcej można robić? ;-)