Windows Blue pojawi się latem ze wsparciem 7. i 8. calowych wyświetlaczy

|

windows8-bluePo premierze Windowsa 8, zaczęto gdybać nad następną generacją najpopularniejszego systemu Microsoftu. Z czasem, do sieci zaczęły wyciekać plotki na temat Windowsa Blue. Z dnia na dzień stawały się one coraz bardziej prawdopodobne, ale i znacznie się zmieniały. Od niedawna możemy być pewni, że “niebieskie okna” dotyczą także i nas, poczciwych użytkowników smartphone’ów z Windows Phone, przyszłych również.

Obecnie nie zapowiada się na prezentację phabletów z mobilnymi “okienkami” na pokładzie. Phablet to urządzenie z wyświetlaczem o przekątnej powyżej pięciu cali, np.: bardzo popularny Samsung Galaxy Note (I i II) z Androidem. Głównymi argumentami na brak tego typu urządzeń w świecie Windows Phone jest brak obsługi rozdzielczości Full HD i większych. Osobiście uważam to za nędzny argument, ale – stety lub nie – to nie ja zarządzam wszystkimi firmami :). Na zapełnienie luki pomiędzy smartphone’ami, a tabletami z “Okienkami”, Microsoft ma zamiar właśnie wprowadzić nową generację systemu – Blue. Ta oto (teoretycznie) następna wersja Windowsa pozwoli na tworzenie telefonów z wyświetlaczami o przekątnych siedmiu i ośmiu cali. Oczywiście, rozdzielczości Full HD i większe muszą być wspierane. Windows Blue również wniesie nową wersję Internet Explorera, oznaczoną numerkiem 11. Poza tym, duże znaczenie w tej edycji Windowsa ma odgrywać Bing.

Według niektórych doniesień, obecna faza projektu “Windows Blue” znajduje się na stanowisku “Milestone 1” (Pre-Alpha, po więcej informacji odsyłam tutaj: Klik!). Tak, więc jest to bardzo wczesne stadium rozwoju, ale jeżeli premiera planowana jest na lato bieżącego roku to przede wszystkim Microsoft musi się pospieszyć, a to może negatywnie odbić się na systemie oraz wypuścić wersję testową dla “użytkowników”.

Jak ten system będzie wyglądał na “mniejszych tabletach i większych smartphone’ach”? Nie wiadomo. Być może zbliży się do interfejsu znanego z Windows Phone, ale równie dobrze możemy zobaczyć kafelki znane z Windowsa 8/RT. Nie zapowiada się jednak, żeby to była aktualizacja dla Windows Phone, gdyż kolejne nazwy zawierały wspólną cechę: końcówka zawierała literkę “O” (No-Do, Mango, Tango, Apollo). To oczywiście nie musi być reguła i Microsoft może od niej w każdej chwili odejść.

źródło: phonearena.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.