Nokia Maps zmienia się w HERE Maps

|

HERE Maps

Nokia na jutrzejszej konferencji, oprócz zaprezentowania nowych modeli z rodziny Lumia, planuje też pokazać kilka nowości w oferowanym przez siebie oprogramowaniu. Przypuszczam, że jedną z nich będzie wydanie aplikacji “Wyślij do” na WP8, służącej do odtwarzania zdjęć, filmów i muzyki  na innych urządzeniach, które są zgodne ze standardem DLNA i podłączone do tej samej sieci Wi-Fi. Kolejną, moim zdaniem ważniejszą zmianą, będzie “przechrzczenie” aplikacji Nokia Maps w HERE Maps.

Najpierw były Ovi Mapy, potem Nokia Mapy, a w listopadzie ubiegłego roku Nokia zdecydowała się po raz kolejny zmienić nazwę swoich usług nawigacyjnych na HERE. Nazwa ta została wprowadzona na początek tylko w przeglądarkowej wersji map, a następnie, przy okazji “afery mapgate”, Nokia wydała aplikację Nokia HERE, darmową nawigację Nokii na urządzenia Apple. Chyba wszyscy wiemy jak w dzisiejszych czasach ważna jest silna marka. To właśnie dlatego prędzej czy później Nokia musiała zdecydować się na ujednolicenie nazwy aplikacji na wszystkich urządzeniach, na których jest ona oferowana. Nokia Maps zmieni się w HERE Maps wraz z aktualizacją do wersji v3.2. Oczywiście nowa nazwa nie będzie jedyną zmianą, którą przyniesie aktualizacja.

Nowa wersja map zostanie wzbogacona o technologie LiveSight, czyli krótko mówiąc tryb rozszerzonej rzeczywistości znany chociażby z aplikacji Miasto w Obiektywie. Dzięki niej można poznawać świat za pośrednictwem aparatu w telefonie komórkowym. Przy okazji prezentacji modeli L920 i L820, Jo Harlo zapowiedziała tę zmianę:

“Po wybieraniu trasy w Nokia Maps, w dowolnym momencie wyciągnij telefon, przełącz do trybu rozszerzonej rzeczywistości i zobaczyć zarówno kierunek i drogę, naniesioną na widok z aparatu telefonu.”

Kolejną nowość zawdzięczamy przejęciu przez Nokię firmy earthmine. Dzięki technologii tej firmy, HERE Mapy zaoferują widok 3D, dzięki któremu będziemy widzieli odzwierciedlenia całych miast w postaci trójwymiarowych obiektów z nałożonymi na nie teksturami.

Zapowiada się naprawdę ciekawie. Pozostaje nam czekać na udostępnienie aktualizacji. Miejmy nadzieje, że nastąpi to już jutro :-)

Aktualizacja: Tak jak przypuszczałem, aktualizacja już pojawiła się w Windows Phone Store. Dotyczy: HERE Maps, HERE Drive+ BETA, HERE City Lens.

źródło: WPC


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.