MWC13: Nokia zaprezentuje 3-4 Lumie, żadnego tabletu!

|

logo-mobile-world-congress-2013Jedne z bardziej kluczowych targów związanych z telekomunikacją coraz bliżej! Mobile World Congress, edycja 2013, miejsce: Barcelona, już w dniach 25-28 luty będziemy mogli poznać kolejne urządzenia z Windows Phone 8. Obecnie jednak tylko o jednej marce słychać, że zaprezentuje jakikolwiek model z Windows Phone 8 na pokładzie. Jest to oczywiście Nokia.

O Finach i targach w Barcelonie już pisaliśmy kilka razy, ostatnio przy okazji wycieku specyfikacji dwóch nowych słuchawek z mobilnymi “Okienkami” na pokładzie – Lumii 720 i 520. Dla przypomnienia, wspomniane dane techniczne:

Lumia 720 (nazwa kodowa: Zeal, RM-885):

  • wyświetlacz o przekątnej 4,3 cala (ClearBlack) – strzelam, że będzie to identyczny wyświetlacz, co w przypadku Lumii 900 i 820, czyli WVGA (800x480px);
  • dwurdzeniowy procesor taktowany rdzeniem 1GHz;
  • 512MB pamięci RAM;
  • 8GB pamięci do dyspozycji użytkownika i możliwość rozszerzenia jej kartami microSDHC;
  • tylny aparat z matrycą o rozdzielczości 6MPx (niestandardowo dosyć), przedni 2MPx.

Lumia 520 (nazwa kodowa: Fame, RM-914):

  • wyświetlacz o przekątnej 4 cali („superczuły”) – rozdzielczość pewnie WVGA (800x480px);
  • także dwurdzeniowy procesor taktowany rdzeniem 1GHz;
  • również 512MB pamięci RAM;
  • i także 8GB wbudowanej pamięci dla użytkownika + możliwość rozszerzenia dzięki kartom pamięci;
  • jeden aparat: matryca 5MPx.

Jednak to dwa modele z domniemanych czterech (nie pięciu, jak wcześniej przypuszczano), które przewijają się w przeróżnych logach. Kolejne dwa oznaczane są na sieć Verizon i bardzo możliwe, że trafią właśnie do tej ogromnego operatora. Niestety, wiele o nich nie wiadomo. Oprócz oznaczeń (RM-887 i RM-860) kompletnie nic nie znamy. Jednym z nich może być “Laser”, czyli odpowiednik Lumii 920 właśnie dla Verizona. Drugi to podobno “Catwalk”, czyli flagowy model z cienką, metalową (najprawdopodobniej aluminiową) obudową, o której już zdarzyło nam się wspominać (tworzony przy współpracy z Microsoftem). Ten model też ma być na wyłączność dla amerykańskiej sieci. Najprawdopodobniej przez pewien okres czasu, tak jak to było na początku z Lumią 900. Pamiętajmy też o modelu “Eos”, czyli topowej komórce wyposażonej w usprawnioną technologię PureView – ten model ma być z kolei na wyłączność dla AT&T.

Możemy się więc spodziewać fali nowych smartphone’ów na Mobile World Congress (w przeciwieństwie do poprzedniego roku), ale jedno jest pewne – nie zobaczymy tabletu od Nokii. Pojawiały się domniemane zdjęcia z różnych prezentacji, ale Finowie skutecznie tym plotkom zaprzeczali, a teraz patrząc na analizę osób ze “Strategy Analitycs“, możemy być niemalże pewni, że Nokia skupi się na szerzeniu systemu Microsoftu jedynie poprzez smartphone’y Lumia.

Jednak to dalej tylko plotki, które jeszcze mają szansę wiele razy się zmienić. Jak będzie naprawdę, dowiemy się już za nieco ponad tydzień.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.