Kiedy Bing i inne usługi Microsoftu będą dostępne w Polsce?

|

Bing
Zwykło się mawiać, że użytkownicy systemu Windows Phone są skazani na wyszukiwarkę Bing. Zwykło się również mawiać, że coś może być apetyczne jak ananas lub też bezużyteczne jak bing. Czy nie czas w końcu odejść od tych stereotypów?

Wyszukiwarka Bing nie jest w taka zła, w USA jej użytkownicy bardzo sobie chwalą uzyskiwane wyniki wyszukiwania. Niestety, u nas o niej tego powiedzieć nie można. Nie zapominajmy jednak, że Bing nie jest tylko zwyczajną wyszukiwarką, a integralną częścią systemu Windows Phone. Oprócz wyszukiwarki w przeglądarce, której zmienić nie możemy (btw. tylko Nokia daje możliwość wyboru wyszukiwarki w przeglądarce), dostajemy także “rozbudowaną” aplikację Bing dostępną pod przyciskiem lupy. To właśnie na niej dziś się skupimy.

Słowo “rozbudowaną” ująłem w cudzysłów ponieważ określenie to jest przesadzone, zwłaszcza dla naszego regionu. Niektórzy z Was o tym nie wiedzą, ale wraz z premierą Windows Phone 8 pod przyciskiem lupy dostajemy aplikację Bing, a nie jak w przypadku WP7 przekierowanie do desktopowej wersji wyszukiwarki w języku angielskim. Aplikacja ta oferuje nie tylko możliwość wyszukiwania. W niektórych regionach po uruchomieniu Binga mamy dostęp do trzech przycisków: Przewodnik, Co to za utwór? oraz Vision. U nas dostępny jest tylko ten ostatni, który w dodatku oferuje jedynie skanowanie kodów QR i Microsoft TAG. W porównaniu do innych regionów zabrakło w nim funkcji tłumaczenia tekstu na wybrany język. Poprawka: tłumaczenie tekstu jednak działa. Pozostałe przyciski służą do:

Przewodnik” – “Nie znasz okolicy albo szukasz czegoś nowego? Przewodnik ułatwi Ci sprawdzenie, gdzie w pobliżu możesz coś zjeść, wypić, kupić, pozwiedzać albo rozerwać się. Dostarczy również przydatne informacje o tych miejscach, aby pomóc Ci w wyborze. Dostępne są nawet propozycje przygotowane specjalnie z uwzględnieniem Twoich upodobań.”

Co to za utwór?” – “Utwory, które słyszysz w radiu lub będąc poza domem, nie muszą być już zagadką. Dzięki funkcji Muzyka Bing wbudowanej w system Windows Phone możesz wyszukiwać odtwarzaną muzykę, aby uzyskać o niej więcej informacji, takich jak tytuł utworu, wykonawca, album, a także sposób odsłuchania lub zakupu.”

Co stoi na przeszkodzie, żeby udostępnić te funkcje dla naszego regionu? Teoretycznie niewiele. Gdyby Microsoft się postarał, to we współpracy z Mapami Nokii i ich bazą punktów POI (punkty użyteczności publicznej) mógłby w łatwy sposób przygotować funkcję “Przewodnik” dla wielu regionów, dla których nie jest ona dostępna, w tym dla Polski. Przecież na bardzo podobnej zasadzie działa aplikacja Nokii “Miasto w obiektywie”, tam miejsca również są podzielone na kategorie. Pozostaje tylko kwestia dogadania się z Nokią (co właściwie już zrobili, Bing korzysta z Map Nokii, tak samo jak system Windows Phone).

W przypadku funkcji “Co to za utwór?” mogłoby być odrobinę trudniej. Dlaczego? Tutaj najważniejszym aspektem jest kwestia dogadania się z lokalnymi wytwórniami muzycznymi. Podobne zadanie stało przez usługą “Spotify“, która niedawno zawitała do naszego kraju. Da się? Jak najbardziej. Na pewno wielu, w tym użytkowników smartfonów z Windows Phone, konsoli xbox, systemu desktopowego Windows, ucieszyłaby premiera sklepu Xbox Music w Polsce. Z tym, że na to możliwe, że będzie trzeba poczekać dłużej. W przypadku usługi xbox live, użytkownicy z naszego kraju musieli czekać kilka lat.

Z jakiej okazji napisałem ten tekst? Coraz więcej znaków wskazuje, że Microsoft chce wejść do naszego z pakietem swoich usług. Dziś rano na swoim smartfonie zobaczyłem zdjęcie Krakowa na ekranie blokady. Po odwiedzeniu portalu Windows-Phone.pl i przejrzeniu nowych komentarzy zobaczyłem, że jeden z użytkowników (gregor, dzięki!) donosi, że wyszukiwarka Bing po wejściu z poziomu PC dostępna jest w naszym rodzimym języku (do niedawna trzeba było wchodzić głębiej i ręcznie to zmieniać). Może to zapowiedź czegoś większego dla naszego regionu?

Brakuje Wam takich usług Binga jak “Co to za utwór?” i “Przewodnik”? Co powiecie na xbox muzyka w Polsce?


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.