HTC UltraPixel Camera – rewolucja w fotografii komórkowej?

|

htc

Jeden z gigantów rynku telefonii komórkowej – tajwańska firma HTC – od dłuższego czasu z zazdrością przygląda się Nokii i jej technologii PureView, która znacząco poprawia jakość zdjęć. HTC od kilku ostatnich miesięcy zapowiada wprowadzenie rewolucji w fotografii oraz jakości muzyki płynącej z naszych telefonów. Wszyscy podchodzą do takich zapowiedzi z lekkim dystansem. Wielu producentów niejednokrotnie mówiło podobne słowa, a wszyscy wiemy jak to się zwykle kończyło. Wczorajszego dnia tajwański producent zorganizował konferencję przed MWC tylko w jednym celu – zaprezentować nowy, high-endowy smartfon z systemem Google, HTC One.

Mowa o nowym sprzęcie także wypada zaprezentować jego specyfikację:

  • ekran 4,7″ Super-LCD 3 , FullHD 1920x1080p, 468 PPI
  • czterordzeniowy Snapdragon 600 1,7Ghz + Adreno 320
  • 2GB RAM DDR2
  • 32GB lub 64GB pamięci wewnętrznej (brak slotu kart pamięci)
  • technologie Bluetooth 4,0 , WiFi a/ac/b/g/n, NFC, HDMI,

Celowo ominąłem informacje na temat aparatu nowego modelu HTC One, ponieważ ciężko skrócić jego informacje do standardowego “8 Mpix + lampa LED”. Dlaczego? Już wyjaśniam. Otóż zagadką tego telefonu nie jest tylko nowa matryca czy optyka, ale także masa zastosowanych technologii i usprawnień. Nie będę sam opisywał, przekonajcie się na poniższym obrazku prosto ze strony HTC:

htc

Co rzuca się w oczy? Chyba wszystko. Sprostuję jeszcze jedną rzecz. Pod nazwą “HTC UltraPixel Camera” kryje się optyka, posiadajaca trzy sensory 4Mpix. Tak, “cztery megapiksele”. Niesamowite, prawda? Już wyjaśniam. Nokia zastosowała matrycę 41 Mpix w swoim kolosie 808, gdzie później te zdjęcia są skalowane do 5 Mpix. Efekt ma być taki, iż ta masa maluteńkich pikselków się na siebie nakłada przy skalowaniu do 5 Mpix, i takim efektem otrzymujemy dużo ostrzejszy obraz bez szumów. Technologia HTC ma bardzo podobne działanie, ponieważ aparat sam wykonuje 3 ujęcia z tych 3 sensorów, nakłada je na siebie i daje najlepszą wersję fotografii. Co okaże się bardziej efektywne? Przekonamy się nie długo. Jednak jak widać powyżej, to nie jedyne co kryje aparat HTC.

Poza nowym podejściem do fotografowania, tajwański producent zastosował kilka innych ciekawych funkcji i technologii. Jedną z nich jest rozmiar piksela – 2,0 um. W każdym innym telefonie (np. Lumii 920) rozmiar takiego piksela wynosi 1,3 um. Jaka jest różnica? To jest własnie ten tajemniczy “ultrapixel”. Inną nowinką jest nowy układ HTC ImageChip 2. Poprzednia wersja tego układu była w innym flagowym modelu HTC One X. Nie wiadomo także nic o różnicach po między tymi układami, lecz jego pierwsza wersja miała za zadanie poprawiać zdjęcia m.in. pod względem kolorystyki jeszcze przed konwersją do JPEG, czyli prosto z sensora. Chyba ostatnią najciekawszą rzeczą jest “optyczna stabilizacja obrazu (OIS)”. Jest to rzecz z wyższej półki, spotykana w droższych cyfrówkach. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem tej funkcji jest stabilizacja obrazu nim dotrze on jeszcze do przetwornika aparatu. Tak więc w teorii, zdjęcia w ruchu nie powinny mieć większych problemów z ostrością. Funkcja ta jest dostępna także we modelu Nokii Lumia 920 i zdaje egzamin, lecz jak spisze się HTC? To wszystko tylko i wyłącznie teoria…

Jak jest w praktyce?

htc

Mizernie. Powyższe zdjęcie zostało wykonane przez redaktora MobileSyrup oczywiście modelem HTC One. Tajwański producent tłumaczył, że zastosowane technologie mają dać aż o 300% lepsze ściąganie światła. Co widzimy powyżej? Bijącą po oczach biel na modelu drugiego HTC One oraz masę szumów na czarnych elementach zdjęcia. Krążą po sieci zdjęcia udostępnione przez HTC, które mają pokazać moc nowego aparatu. Nie wiem jednak czy jest sens je prezentować, gdzie te udostępnione przez HTC nie mają nic wspólnego z tym co widzimy powyżej pod względem jakości.

Teraz najważniejsze pytanie, czy zobaczymy powyższą technologię na Windows Phone? To co widzimy powyżej, to tylko jedno zdjęcie, dodatkowo być może wykonane ze złymi ustawieniami aparatu. Szczerze mówiąc, niech HTC zatrzyma dla siebie i Androida tę technologię, jeżeli powyższe zdjęcie prezentuje jego prawdziwą jakość.

źródło: wmpoweruser.com


Autor: Maciej Jachnowicz

Student informatyki, zapalony gracz, perkusista, gitarzysta i fan FC Barcelony. Co więcej można robić? ;-)