Analiza rynku smartphone’ów na koniec roku. Windows Phone na 3. miejscu!

|

Analiza rynku smartphone'ów

Wszyscy na świecie na potęgę kupują nowe smartphone’y. Ich ilość jest przerażająco ogromna, a i nie zapowiada się na to, żeby ten trend miał się zakończyć. To pozwala doskonale odzwierciedlić “kto ma władzę” w tej gałęzi na rynku telekomunikacyjnym. Jednak korporacja ABI Research, zajmująca się badaniem rynków, poszła o krok dalej i pokusiła się o określenie liczby smartphone’ów, które będą działały pod koniec bieżącego roku. Co z tego wyszło? Zobaczmy jak wygląda analiza rynku smartphone’ów na koniec roku 2013.

Korporacja spodziewa się ilości 1,4 miliarda urządzeń, które zaliczamy do smartphone’ów. To daje 44% rocznej stopy wzrostu, minimalnie mniej (o 1 punkt procentowy) w stosunku do  2012 roku. To tylko pokazuje jak bardzo potrzebne dzisiaj są smartphone’y, które śmiało mogą już zastąpić chociażby netbooki.

Duży wpływ na takie badanie mają ostatnie wydarzenia, a jednym z najważniejszych było pojawienie się systemu Blackberry 10 – według statystyk, bezpośredniego konkurenta Windows Phone. I tak oto na 1,4 miliarda smartphone’ów przypadnie, aż 798 milionów urządzeń działających pod kontrolą Androida. Ogromna liczba, ogromny (większościowy) udział, bo aż 57%. Jednak to nie jest dobra wiadomość dla Google, gdyż jest to zarazem ogromny spadek w stosunku do końca 2012 roku, kiedy to udział “Robocika” wynosił 70%. Drugie miejsce oczywiście należy do iOS i iPhone’ów, których na świecie będzie można spotkać w ilości 294 milionów sztuk. Ta liczba oznacza 21% udział w rynku pod koniec 2013 roku. Przyszła pora na trzecie miejsce i Windows Phone. Można by spodziewać się ogromnej przepaści między drugim, a trzecim miejsce, ale nie jest ono, aż tak drastyczne jak różnice między Apple, a Google. Oczywiście można to tłumaczyć tym, że z Androida korzysta multum korporacji, a iOS należy tylko do iPhone’a, ale jednak statystyki to statystyki… Wróćmy do trzeciego miejsca i Windows Phone, który pod koniec roku powinien uzyskać 3% udział z wynikiem 45 milionów pracujących, na co dzień, urządzeń. Czwarte miejsce to oczywiście wspomniany RIM, który z wynikiem 20 milionów smartphone’ów – wbrew pozorom – jest w stanie zagrozić Microsoftowi. Wystarczy drobny spadek sprzedaży smartphone’ów z “mobilnymi kafelkami” przy lepszych lotach najnowszego systemu dla Blackberry i ostatnie miejsce na podium ulegnie zmianie.

Kolejne miejsca są już na tyle odległe, że nie warto o nich nawet wspominać. Nie stanowią zagrożenia dla obecnej czwórki najlepszych, a raczej najpopularniejszych. Widać za to, w tej czołówce, podział na dwie grupy waleczne: Android kontra iOS i Windows Phone na przeciwko Blackberry. W najbliższych latach to właśnie w takich drużynach toczone będą walki o wyższe miejsce w statystykach. Jednak, według mnie, Windows Phone (jeżeli stale będzie się rozwijał w jak najlepszym kierunku) ma duże szanse na dogonienie iOS z tego samego względu, dla którego Android tak znacznie wyprzedził system Apple – ilość firm korzystających z danego OS’a. Blackberry 10 to także system na produkty jednego producenta: RIM’a, więc są marne szanse, żeby smartphone’y Blackberry były w stanie walczyć na dłuższą metę – nie są na tyle modne jak iPhone’y i trafiają tylko do specyficznego klienta. Do tego dochodzi fakt, że budżet korporacji jest mocno ograniczony i swego czasu mówiło się, że nawet Microsoft może wykupić firmę. Jednak wszystko to wyprostuje rzeczywistość i pod koniec roku przekonamy się, czy te badania miały sens.

Oprócz analizy rynku smartphone’ów na koniec roku, ABI Research pokusiło się o podobne opinie na temat marketu tabletów. Ten rynek rozwija się ostatnio naprawdę prężnie i roczna stopa wzrostu może osiągnąć nawet 125 punktów procentowych! Tutaj zdecydowanie wygrywa iPad z wynikiem 62% udziału w rynku, na którym działać ma 268 milionów przeróżnych tabletów. Drugie miejsce to – oczywiście – Android, który będzie musiał zadowolić się wynikiem 28%. Microsoft (głównie przez swój młody wiek na tym rynku) ma szansę zobaczyć swój system na 5,5 milionach urządzeniach typu tablet. Daje to równie niski udział, co w przypadku smartphone’ów, wynosi ledwie 2%.

Takie badania to jednak w głównej mierze wróżenie, gdyż na pewno najbliższe targi Mobile World Congress w pewien sposób wpłyną na rozwój rynków: smartphone’ów i tabletów.

źródło: venturebeat.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.