Flesz Miesiąca #1: grudzień 2012

|

flesz miesiąca

Wraz z początkiem nowego roku zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie nowej serii artykułów. “Flesz Miesiąca” będzie zbiorem najważniejszych wydarzeń dotyczących systemu Windows Phone, które miały miejsce w minionym miesiącu. W ten sposób chcemy wyjść na przeciw osób, które chcą być na bieżąco, ale nie są w stanie śledzić systematycznie aktualności o mobilnych okienkach.

1. Windows Phone Store otwiera się na kolejne 42 rynki. Microsoft cały czas pracuje nad zwiększeniem zasięgu swojego Sklepu z grami i aplikacjami na system Windows Phone. W grudniu dostęp do sklepu zyskały kolejne 42 państwa, co łącznie daje dostęp do sklepu 113 krajom. W efekcie Windows Phone Store jest na trzecim miejscu pod względem zasięgu, tuż za Google Play (129 państw) i App Store (155 państw).

2. Kolejny model z WP8: Nokia Lumia 620. Budżetowe smartfony to klucz do sukcesu systemu mobilnego. Lumia 620 to pierwszy średniopółkowy smartfon Nokii pracujący pod kontrolą systemu Windows Phone 8. Jest to bezpośredni następca modelu Lumia 610, który to cieszył się bardzo dużą popularnością w ofertach typu Mix. W zdobyciu sukcesu pomóc ma moduł NFC i wiele wariantów kolorystycznych, które wyróżniają ten model na tle tych z podobnej półki cenowej.

3. Angry Birds Space i Star Wars dostępne na WP 7.5.  Seria “wściekłych ptaszków” od zawsze cieszyła się dużą popularnością, także w przypadku użytkowników smartfonów z Windows Phone. Niestety, Ci nie są rozpieszczani, zwłaszcza jeśli chodzi o terminy premier (dla przypomnienia: Angry Birds Space zadebiutowało na Android/iOS w marcu 2012, a na WP w listopadzie 2012). Odsłony “Space” i “Star Wars” w pierwszej kolejności trafiły na smartfony z “ósemką” na pokładzie. Na szczęście Rovio nie zapomniało o użytkownikach wcześniejszej wersji systemu i grudzień przyniósł obie części na WP7.

4. Aplikacja jakdojade.pl dla Windows Phone już dostępna! W grudniu miała miejsca premiera aplikacji jakdojade.pl na system Windows Phone. Aplikacja na WP jest czwartą z kolei aplikacją serwisu jakdojade na smortfony, po Androidzie, iOS i Symbianie (którą w pewien sposób zastępuje). Według statystyk strony mobilnej m.jakdojade.pl Windows Phone to trzeci najpopularniejszy system wśród użytkowników mobilnych, pokonujący właśnie w grudniu SymbianOS i ponad dwa razy popularniejszy niż BlackBerry.

6. „Twórca dzwonków” i „Udostępnianie Bluetooth” dostępne! Jednego Nokii nie można zarzucić – dba o użytkowników swoich smartfonów. Do Nokia Collection trafiają coraz to nowe aplikacje, rozszerzające możliwości systemu Windows Phone o nowe funkcje. W grudniu zostały udostępnione dwie nowe aplikacje: “Twórca dzwonków”, która jak sama nazwa wskazuje umożliwia tworzenie dzwonków z utworów muzycznych znajdujących się na naszym telefonie; “Udostępnianie Bluetooth” dodaje funkcję wysyłania plików multimedialnych przez BT do smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Windows Phone 7.*.

7. Najdroższy gadżet dla HTC 8X i Nokii Lumia 920. Toyota Avalon to pierwsze auto na świecie wyposażone w podstawkę do bezprzewodowego ładowania telefonu na zasadzie indukcji. Kładziemy telefon na specjalnej podstawce na konsoli środkowej i… voila! Telefon się ładuje. Wystarczy posiadać urządzenie zgodne ze standardem bezprzewodowego zasilania Qi (np. Nokia Lumia 920 czy też HTC Windows Phone 8X).

8. Aktualizacje Windows Phone 7.8 oraz Windows Phone 8 “Portico” dostępne w NaviFirm. Obydwie były zapowiadane na pierwszy kwartał 2013 roku, jednak Nokia udostępniła je wcześniej na swoich serwerach. Wiele osób traktuje to jako prezent od Mikołaja. Co tu pisać… pozostaje wgrać je na nasze telefony. :-)

W tym miesiącu to by było na tyle. Kolejny “Flesz Miesiąca” na początku lutego! :-)


Autor: Artur Kwiatkowski

Niepoprawny gadżeciarz. Pasjonat nowych technologii. Fan dobrej muzyki, książek, filmów i seriali. Czasami gra w gry. Kropka.