Tablet Nokii w pierwszych miesiącach przyszłego roku

|

W trakcie tych świątecznych chwil do sieci wyciekają kolejne informacje dotyczące rozwoju (i upadku) świata Windows Phone. Tym razem pozytywna wiadomość odnosząca się do fińskiej marki, która obecnie jest niekwestionowanym liderem w kwestii mobilnych “Okienek”. Jednak smartphone’y odstawmy na bok, zajmijmy się nieco większymi urządzeniami z dotykowymi wyświetlaczami.

Windows Phone 8 miał swą premierę na równi z Windowsem 8, który został zaprezentowany w kilku wersjach. Jedna z edycji jest dedykowana bezpośrednio na tablety i ma konkurować z iPadem (iOS) i modelami z Androidem. Produkt Microsoftu – Surface (RT) – najlepszych wyników sprzedaży nie ma i nie wydaje się, aby ten model miał stanowić większe zagrożenie dla konkurencji na rynku tabletów. Oczywiście inni producenci także korzystają z Windowsa 8 do tworzenia “dachówek”, ale ci skupiają się głównie na wersji dedykowanej procesorom x86/x64, a Surface, który (zależnie od wersji) pracuje pod kontrolą procesora ARM (Windows RT) ma niewielką konkurencję. Jednak przyszła pora na dołożenie swoich 5 groszy od “ulubionej” marki korporacji z Redmond, czyli Nokii.

Od początku wiele osób czeka na tablet sygnowany logiem fińskiej marki, ale mówiło się, że Nokia nie może stanowić konkurencji dla produktu Microsoftu. Dzisiaj jednak do sieci wyciekły informacje, jakoby Finowie pracowali nad własnym tabletem z wyświetlaczem o przekątnej 10.1 cali. Tablet ma pracować pod kontrolą systemu Windows 8 RT, więc konkurencja dla Surface (RT) gotowa. O samym urządzeniu wiadomo jeszcze, że ma obsługiwać złącza HDMI i USB (2 porty). Dodatkowo produkt Nokii będzie przypominał książkę, czyli okładki stanowić będzie po jednej stronie wyświetlacz, a z drugiej klawiatura, która będzie służyć także jako podstawka (stojak). Także krążą informacje jakoby druga strona “książki” służyła jako dodatkowa bateria, która pozwoli na wydłużenie czasu pracy na jednym ładowaniu. Główna bateria ma pozwolić na użytkowanie tabletu przez maksimum 10 godzin. O ile dodatkowa bateria wydłuży działanie urządzenia? Tego nie wiadomo dokładnie, ale jest szansa na 50% więcej energii do wykorzystania. Oczywiście nie zabraknie miejsca na kartę SIM.

Premiera tego urządzenia nie jest precyzyjnie określona, ale skoro mowa jest o początku nowego roku, pierwszych kilku miesiącach, to najbardziej prawdopodobną datą może być okres 25-28 luty, kiedy to będą odbywać się targi Mobile World Congress 2013.

Czy według Was Nokia ze swoimi chwytami marketingowymi i popularnością może namieszać na rynku tabletów nie tylko tych z Windowsem na pokładzie?

źródło: TheVerge.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.