Instalacja aplikacji z kart pamięci

|

Razem z systemem Windows Phone 8, Microsoft umożliwił użytkownikom korzystanie z kart pamięci. Wcześniej byliśmy skazani na wbudowaną pamięć, która w 90% przypadkach wynosiła 8GB. Na dzisiejsze czasy to niewiele. Oczywiście istniała i istnieje cały czas chmura w postaci SkyDrive, ale w naszym kraju, przy naszych cennikach za Internet, zbytnio się nie sprawdzało. Oczywiście amerykańskie wersje Samsungów Omnia (Focus) jakimś sposobem wymusiły na korporacji z Redmond możliwość stosowania kart pamięci na urządzeniach z Windows Phone 7, ale to tylko kropla w morzu.

Wróćmy jednak do teraźniejszości. Windows Phone 8 umożliwia korzystanie z kart pamięci, a razem z tym pojawiła się możliwość instalacji aplikacji z tego przenośnika. Tylko jak tu się zabezpieczyć przed piractwem, któremu Microsoft bardzo jest przeciwny? Otóż przy instalacji system robi przegląd marketu i sprawdza w jakiej wersji jest dana aplikacja. W przypadku darmowego pliku, system po prostu zainstaluje daną grę lub program. Jeżeli będzie to aplikacja płatna z możliwą wersją trial to właśnie “demo” zostanie zainstalowane. Płatna gra/program, bez możliwości wypróbowania aplikacji najzwyklej w świecie nie zostanie zainstalowana. Ma to swoje zalety, ale też pojawia się wada – konieczność podłączenia do internetu.

Jak przebiega instalacja? W taki oto sposób:

  • Zgrywamy instalator .xap na kartę pamięci.
  • Umieszczamy kartę w telefonie.
  • Wchodzimy do Marketplace.
  • Pojawia się nowy “wybór”: Karta pamięci.
  • Telefon przeszukuje kartę w poszukiwaniu instalatorów i pokazuje je.
  • Wybieramy interesującą nas aplikację.
  • System sprawdza wersję aplikacji (darmowa, trial, pełna).
  • Instalacja gry lub programu.

Na powyższych screenach możecie zobaczyć, jak wygląda to w przypadku chińskiej edycji systemu Windows Phone 8.

A co z aplikacjami homebrew? Niestety, tego typu programy również nie zostaną zainstalowane, podobnie jak płatne aplikacje bez wersji próbnych.

Microsoft poszerza możliwości swojego mobilnego systemu – umożliwienie stosowania kart pamięci to wielka zaleta w stosunku do Windows Phone 7. Szkoda tylko, że producenci niechętnie stosują teraz to rozwiązanie. Najlepszym przykładem może być Nokia Lumia 920, która mimo topowej specyfikacji nie została wyposażona w slot na karty pamięci. Co ciekawe, tańsze modele (w przypadku Nokii Lumia 820) już pozwalają na rozszerzenie wbudowanej pamięci. Być może firmy chcą tym sposobem zmusić klientów do kupna modeli z większymi wbudowanymi pamięciami, ale czy naprawdę jest to dobre rozwiązanie?

Więcej informacji na temat instalacji aplikacji z kart pamięci znajdziecie na stronie Microsoftu: Klik!

źródło: wpdang.com


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.