Szukasz bezpiecznego telefonu? Kup model z Windows Phone!

|

Początek smartphone’ów sięga lat ’90 ubiegłego wieku, ale prawdziwy boom na tego typu zaawansowane telefony rozpoczął się razem z premierą iPhone’a w 2007 roku. Od tego czasu mobilne aplikacje (i ogólnie technologie) znacząco zaczęły się rozwijać, wszyscy prześcigają się o jak najlepsze i najnowsze nowinki technologiczne. Technologia poszła w parze z oprogramowanie i dzisiaj mamy do wyboru naprawdę wiele zaawansowanych systemów operacyjnych (nie jesteśmy już skazani na Symbiana jak ładnych parę lat temu). Mamy iOS, Androida, Badę OS, MeeGo, Windows Phone, Blackberry OS i wiele, wiele innych.

Podobnie jak z komputerami – tak i z mobilnymi odpowiednikami – zaczęły pojawiać się zagrożenia dochodzące ze strony osób trzecich myszkujących w naszych smartphone’ach. Dzisiaj już nikogo nie powinny dziwić wirusy powstające na dwa najpopularniejsze obecnie systemy (iOS i Android). Jednak pozostałe systemy także nie pozostają bez zagrożenia. Popularność mobilnego systemu Microsoftu rośnie z dnia na dzień, więc i chętni na zaszkodzenie użytkownikom tego oprogramowania także nie pomijają mobilnych “Okienek”.

Mimo wszystko nie powinniśmy czuć się zagrożeni. Najnowszy raport dotyczący mobilnego bezpieczeństwa jasno obrazuje, że najlepszym systemem jeżeli chodzi o bezpieczeństwo jest Windows Phone. Przewaga nad Androidem i iOS jest wyraźna. Testy przeprowadził F-Secure, a to najciekawsze zdania wypowiedziane przez prezesa firmy, Mikko Hypponena:

“Windows Phone is safe, we’ve seen no malware at all targeting the platform. You want a safe phone? Buy a Windows Phone,”

“At the moment Windows Phone is the safest, there is more malware for BlackBerry and more malware for the iPhone and definitely more on Android.”

“Windows Phone’s security model inside is quite restrictive. I think it’s going to take a while before we see Windows Phone being seriously targeted. I could be wrong, but my hunch says it will stay the safest,”

F-Secure zdecydowanie stwierdza, że złośliwe oprogramowanie nie dotyczy mobilnego systemu korporacji z Redmond w porównaniu do Androida, iOS i Blackberry. Jeżeli polityka Windows Phone się nie zmieni to śmiało można stwierdzić, że system ten pozostanie najbezpieczniejszym, szczególnie dla biznesmenów.

To bardzo dobra wiadomość tuż przed premierą rynkową pierwszych urządzeń z Windows Phone 8. Pamiętajmy, że Windows Mobile był systemem, z którego korzystali zwłaszcza biznesmeni, którym zależało na bezpieczeństwie ich danych i sporej możliwości “przenośnych komputerów”. Następca zdecydowanie poradził sobie z tym wyzwaniem i pozwala na znacznie więcej.

Zainteresowani mogą przeczytać nieco więcej na ten temat na tej stronie: Klik! (wymagana znajomość języka angielskiego)

Tak więc cieszmy się, póki co, najbezpieczniejszym mobilnym systemem, bo z czasem zdecydowanie będzie trudniej utrzymać tę pozycję w momencie dynamicznego rozwoju i popularyzacji.

źródło: theinquirer.net


Autor: Łukasz Pająk

Student informatyki, niedoszły wojskowy (próby nie zaniecham!) i kierowca rajdowy/wyścigowy (już wiek nie pozwala :( ), maniak gadżetów i technologii, z którą lubi być na bieżąco.